Píše se rok 2195. Na planetě Zemi žijí lidé, kteří přišli o všechno, co nás dělá šťastnými. Nevědí co je to sportovat, bavit se, číst, chodit do kina. Ve jménu pokroku a prosperity už jenom pracují. Podaří se malé Elišce připomenout, jak se tu žilo před necelými dvěma sty lety? Tedy v roce 2012? A zvládne to s pomocí Stroje času?Tak se totiž jmenuje komponovaná taneční, sportovní, hudební a světelná show, v níž se postupně vystřídá na pět stovek kurzistů libereckého A- Styl Centra.

„Jak jsme se rozrůstali, přestaly nám stačit tělocvičny a dokonce i divadlo, kde žáci jednotlivých sekcí vystoupili. Když jsme předloni třikrát po sobě vyprodali Divadlo F. X. Šaldy, nezbylo nám, než se přestěhovat do největšího prostoru Tipsport areny," přibližuje zakladatelka A-stylu Lucie Jakubcová. „Tak velký prostor si ale vyžádal speciální nároky na scénu. Nechtěli jsme také, aby se na jevišti pouze střídaly jednotlivé oddíly a už podruhé připravujeme velkou taneční choreografii, kde se i moderátoři stanou herci a v téměř tříhodinovém bloku představí postupně žáky všech oddělení. Velkolepá podívaná se koná tuto neděli, 17. června od 16.30 v Tipsport areně Liberec.

A pokud správně zodpovíte otázku, kdy byl A-styl založen, můžete vyhrát vstupenky. Své odpovědi posílejte na adresu redakce.liberecky@denik.cz

Liberecký A-styl sbírá další medaile a nově učí děti anglicky pohybem

Liberec - Jdou ze soutěže do soutěže, včetně vrcholných klání. Obhájili tituly mistrů ČR v cheerleadingu. Z MČR v Praze přivezli hned 2 zlaté medaile, 1 stříbrnou a 1 bronzovou. Cenný kov získaly všechny věkové kategorie a navíc i dvě nominace na Mistrovství Evropy. „Rok to byl nesmírně náročný, ale velmi úspěšný," pochvaluje své svěřence Lucie Jakubcová, zakladatelka A-stylu.

Má být na co pyšná. Kromě superúspěšných cheerleas, které můžete vidět při zahajovacích ceremoniálech důležitých sportovních utkání, zabodovala i sekce hip hopu. „Na oficiálním mistrovství ČR velkých formací Beat street v Brně jsme se v nejvyšší lize street formací umístili dvakrát ve finálové sedmičce. Navíc jsme vyhráli kategorii Street music demo," raduje se Lucie Jakubcová.

Má proč, v těžké konkurenci se totiž probojovali mezi českou hip-hopovou špičku a její škola sklízí respekt a uznání. Stranou nezůstala ani nejmladší oblast na níž se liberecký A-styl zaměřuje a sice aerobic.

„Přestože jsou to naši benjamínci, troufli jsme si už po roce příprav vyslat je do klání, které připravuje česká špička v aerobiku, což děti nesmírně motivuje," pokračuje v líčení úspěchů Lucie Jakubcová a dodává, že i ze soutěže s příznačným názvem Mistry s mistry si její nejmladší svěřenkyně přivezly hned šest medailí v kategorii 6 až 8 let.

A-styl se podle své zakladatelky nezaměřuje výlučně na špičkovou prezentaci. „Rozjeli jsme i baletní a gymnastickou přípravku a nový druh tance, který baví hlavně kluky, takzvaný „poppin". Nemám ambice vychovávat baletky nebo gymnastky, ale z ohlasu rodičů jsem pochopila, že právě s jejich základy se nemají kde děti seznámit, protože speciální oddíly či baletní třídy děti připravují na vrcholovou formu. Děti dále mohou základy zúročit v našich oddílech. Například cheerleadingu, o kterém si řada lidí myslí, že jsou to jen holčičky v sukýnkách, které roztleskávají fanoušky, ve skutečnosti ale jde o velmi tvrdý a náročný sport," dodává Lucie Jakubcová.

Pohybu ale učí děti na všech úrovních. Zahájili tu i cvičení pro předškoláky, které je zábavné, hravé a děti zkrátka baví. „Je postavené volně, děti tu nenacvičují žádnou skladbu, protože předškoláci bývají často nemocní a základy by jim tak chyběly. Mohou přijít a navázat kdykoliv. Chodit na jednotlivé hodiny nebo si koupit desetihodinový kurz. Jedna hodina stojí padesátikorunu," doplnila Lucie Jakubcová.

Poslední novinkou je pohybová angličtina. „Jsem totiž původně učitelka angličtiny a přiznám se, že se mi po ní stýskalo," vysvětluje. Nejmenší děti se tu učí při tanci a pohybu jednoduché věty, názvy částí těla, barvy nebo objekty.

„Používám instruktážní materiály, které učí, jak jednotlivá slova vhodně doprovázet pohybem. A když se děti chytí za ruce do kruhu a zpívají „It is circle, big, big, big", určitě si zapamatují, že vytvořily velký kruh," nadšeně líčí učitelka Lucie Jakubcová. Ostatně, přijďte se přesvědčit sami. Začátkem září připravuje A-styl Centrum prezentaci před libereckou radnicí, od 7. září je zápis do jednotlivých pohybově-tanečních kroužků a oddílů. První týden si děti mohou zdarma projít všemi, aby viděly, co je nejvíc chytne. O čem je vlastně celý A-styl se mohou přesvědčit i na příměstském pohybovém táboře, který se koná od 9. července. Více na www.astyl.cz.