Znáte-li někoho, kdo bere propisku, lžičku i nůžky raději do levé spíš než pravé ruky, měli byste mu za dva dny poblahopřát. Ve středu 13. srpna totiž leváci po celém světě slaví svůj den. Jen v České republice se mezi leváky řadí každý desátý člověk.

Leváci už dávno nejsou považováni za handicapované. Vyrábí se pro ně mnoho speciálních pomůcek. Deník vám přináší plno zajímavostí, které jste o levácích rozhodně nevěděli.

Od kdy se slaví?

Den leváků vyhlásila v roce 1976 Mezinárodní asociace leváků (Lefthanders International). Chtěla tak upozornit na problémy, s nimiž se leváci v pravorukém světě dennodenně potýkají. V den oslav se konají hry pro leváky, které si s nástroji pro levoruké mohou vyzkoušet i praváci.

Slavní leváci.Podle statistik je v České republice asi milion leváků. Více jich najdeme mezi muži než ženami.

O levácích se říká, že mají vyšší inteligenci, lepší paměť, větší nadání pro prostorové vnímání a skvělý pozorovací talent.

Genetika

Leváctví souvisí s hladinou testosteronu v těle matky při vývoji plodu. Může jej ale způsobit i náročný porod. Vliv mají i geny. Stačí se podívat na britský královský dvůr. Levou rukou píše královna Alžběta II, její syn princ Charles i vnuk princ William.

Co leváci nenávidí? Spirálové bločky a pořadače, protože jim při psaní překážejí kroužky. Inkoust, který při psaní vždycky rozmažou a mnohdy ho mají až za ušima. Loketní souboje s praváky při jídle nebo ve školní lavici.

Podle studií jsou leváci náchylnější k různým nemocem. Mívají potíže s imunitním systémem, alergiemi či poruchami spánku.

Leváci ve světě

Pro staré Římany, Číňany, některé africké národy i mnoho Evropanů byli leváci společenskými vyděděnci. Pokud se chlapec při výcviku do římské legie projevoval jako levák, přivázali mu levou ruku k tělu, aby se naučil používat pravou ruku. Eskymáci v levorukých viděli čaroděje, křesťané zase projev ďábla. V Indii, Indonésii a arabském světě je levá ruka považovaná za nečistou. Ve středověkém Japonsku platil zákon, podle kterého se muž mohl rozvést, když zjistil, že manželka je levák.

K levákům patří řada postav z kresleného seriálu Simpsonovi Bart Simpson, Marge Simpsonová, Ned Flanders, pan Burns, Vočko a Levák Bob. Levou ruku měl šikovnější i Rocky Balboa a Billy Kid.

Leváci jsou rychlejší při psaní na psacích strojích a počítačích. Nejvíce používaná písmena A, E, R, S a T se totiž nacházejí na levé straně klávesnice.

Ve sportu mají leváci výhody při tenisu, stolním tenisu, boxu, baseballu a šermu. Jejich protivníky jsou většinou praváci, pro které je obtížné na leváky reagovat.

Leváci kouří mnohem více a častěji než praváci. Podle statistik s kouřením také dříve začínají.

Pomůcky

Leváci byli dříve považováni za nemotory. Nebyla to ale jejich chyba, protože neexistovaly nástroje pro leváky. Dnes už je na trhu velké množství speciálních pomůcek pro leváky, jako jsou třeba nůžky, otvíráky, vývrtky, škrabky, pera, kytary či ořezávátka.

Přibližně jedna třetina identických dvojčat jsou leváci. Je-li jedno z dvojčat levák, pak je s 76% pravděpodobností levákem i druhé dvojče.

Slavní leváci.

Leváci byli v minulosti násilně přecvičováni na praváky. V Československu podobné pokusy skončily v roce 1967. Na levácích se poznamenaly koktáním, poruchami psaní, neobratností, neklidem či změnami v chování.

Podle zakladatelů Prvního rakouského institutu pro leváky a přeškolené leváky ve Štýrském Hradci (Graz) je přeškolování leváků na praváky jedním z nejhorších zásahů do lidského mozku. Ústav chce napravovat omyly rodičů, učitelů, vychovatelů, lékařů a psychologů na lidech, kteří v dětství podstoupili „násilnou" převýchovu k používání pravé ruky.

Úrazy

Ačkoliv tvoří leváci přibližně desetinu populace, podle statistik prodělávají až o 54 procent více úrazů v domácnosti než praváci. Na silnicích bourají o 80 procent častěji.