Co turistu v cizím městě nejvíc zajímá? Na co se může jít podívat a kde se dobře nají. V Turnově se však tyto dvě věci dostaly do rozporu. Kvůli modernizaci turistického centra totiž končí oblíbená jídelna Life Food. Ač hojně navštěvovaná, má tu smůlu, že je v objektu města a sousedí právě s íčkem, které se má rozšiřovat i do prostor současné jídelny. Ne hned, podle starosty Tomáše Hockeho dojde k modernizaci spíš až napřesrok. Přesto už se lidé v restauraci na na náměstí nenajedí.

„Smlouva nám končí v červnu. Nechápu, proč se máme stěhovat právě před sezonou a proč všem najednou vadí odsávání a hygienické podmínky, když předtím dvanáct let mlčeli?" podivuje se provozovatelka Kateřina Eichlerová. „Proč to chce město likvidovat? Chodí sem na jídlo i úředníci z radnice. K čemu nám bude návštěvnické centrum, tam mi neuvaří," postěžoval si jeden ze zákazníků.

PETICE NEPOMOHLA

Jídelně zaměřené na zdravou výživu nepomohla ani petice, kterou podepsalo skoro tisíc lidí. „Je smutné, že kvůli dohadování, zda infocentrum rozšířit nebo ne, přijdeme o stabilního, včas platícího nájemce a navíc tímto počinem zlikvidujeme 33% hospod na náměstí. Chceme žádat o dotaci na podporu turistického ruchu a restauraci, která k cestovnímu ruchu patří, vystěhujeme," uvedl zastupitel Ivan Kunetka.

Podle místostarostky Turnova Jany Svobodové už ale infocentrum náporu turistům nestačí. Rozšířený prostor by měl navíc nabízet daleko víc lákadel v okolí i v samotném Turnově než dosud.

„Střed města s íčkem zatím na návštěvníky nepůsobí jako srdce Českého ráje. Proto chceme opravit i vnější vzhled budovy, abychom je přilákali na náměstí", řekla vedoucí infocentra Eliška Gruberová. Náklady na přestavbu se odhadují na 5,5 milionů, půlka by měla jít z dotace.