VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Květen 1945: Rádio zabraňovalo chaosu

Ústí nad Labem - Na severu Čech konec druhé světové války nastal 8. a 9. května pod Krušnými horami. Německé jednotky spěchaly na Karlovarsko a Plzeňsko k Američanům, sovětské jednotky se hnaly na Prahu.

9.5.2013
SDÍLEJ:

TANK T-34 projíždí ústeckým Předmostím.Foto: Muzeum města Ústí n. L.

V bojích oslabené polské jednotky se prodíraly Šluknovskem a Děčínskem na Litoměřice a Mělník. Byl to zlomový čas, kdy okamžik osvobození byl i časem chaosu. Nastalo krátké bezvládí, československé správní orgány začaly vznikat den ze dne a téměř z ničeho.

Boje skončily a tankové jednotky osvoboditelů nahradilo rádio. V oblasti zhruba ústeckého okresu působila improvizovaná rozhlasová stanice, která měla pro první poválečné týdny mimořádný význam.

Na vlně 260 m

V Ústí n. L. rozhlasové vlny oznamovaly obyvatelstvu nový pořádek, který nastal 8. května převzetím moci českým revolučním národním výborem a postupným průjezdem sovětských jednotek během 8. a 9. května přes pohraniční okresy do středu Čech.

Rozhlas vysílal třikrát denně na vlně 260 m úřední vyhlášky a pokyny novopečených českých úřadů ve městě. Ústecký místní vysílač byl německý vojenský typ 80 WSa. Osmdesátiwattový vysílač používala německá armáda ve vojenských spojovacích vozidlech.

Převzal ho český revoluční národní výbor 8. května 1945 od německé městské správy. Vysílač zřídil jako náhradu za „drátový vysílač," který přestal fungovat po bombardování v dubnu 1945.

Vrchní starosta Ústí Franz Czermak 8. května 1945 po předání moci českému revolučnímu národnímu výboru promluvil naposledy v rozhlasu umístěném tehdy v protiletadlovém krytu (skalní štole) v Mariánské skále. Vyzval obyvatelstvo, aby nekladlo odpor přicházející Sovětské armádě a vyvěsilo bílé prapory.

Obsluhu radiostanice zajišťovali instruktoři spojovacího učiliště SS na Střekově (pozdější základní škola) se studenty ústeckého německého gymnázia. Instruktoři SS utekli a vysílačky se ujal radioamatér, dvacetiletý student Josef Šrámek mladší.

První česko německá výzva se v rozhlase rozezněla od ústeckého revolučního národního výboru k uklidnění obyvatelstva. Asi ve 14 hodin výzvu přečetl do mikrofonu ústeckého vysílače jako hlasatel Šrámek. Text, který přečetl, byl vytištěný také jako dvojjazyčný plakát o rozměru 60 x 42 cm.

Německá verze výzvy po převzetí moci začínala slovy: „Das Leben geht weiter", česká verze: „Občané! Události posledních dnů vás nesmí překvapit."

Kromě této výzvy zazněly do éteru ještě nařízení revolučního národního výboru, aby německé obyvatelstvo odevzdalo zbraně, provolání k francouzským válečným zajatcům, které přečetl jeden ze zajatců, a výzva ke vstupu do strážního oddílu revolučního národního výboru.

Poslouchali i Němci

Hlas šířící se éterem Němcům oznamoval v němčině, jaká opatření prozatímní česká úřední moc vyhlašuje. Byl to jediný dostupný a hodnověrný zdroj oficiálních informací.

Zprávy byly určeny také běžencům, kteří utíkali před frontou a konec války je zastihl v Ústí. Byly slyšet i zprávy pro válečné zajatce a pátrání po pohřešovaných osobách.

Po převzetí moci ve dnech 8. a 9. května ve vedení veškerých firem, obchodů, městské dopravy, železnice a služeb, byli Němci. Češi se v prvních dnech stali především provizorními zástupci státní moci v obcích a ve městech. Všichni, kteří měli sebemenší zodpovědnost, ať Češi či Němci, museli sledovat rozhlasové relace. Například byli rozhlasem vyzváni, aby se dostavili na úřad vedoucí pracovníci některých ústeckých firem právě v ten samý den, v určitou hodinu.

Mnoho hlášení bylo opakováno několikrát během dne, aby je mohli pověření lidé zapsat. Proto byla také zopakována veškerá nařízení vysílaná předešlého dne.

Velké firmy (jako firma Schicht Setuza) měly pracovníka, který zapisoval všechna rozhlasová hlášení a odevzdával je operativně vedení firmy.

Relace 10. května

Jak mimořádně důležité bylo rádio, je zřejmé například z relací vysílaných v průběhu 10. května 1945:

Tehdy se v německém jazyce v 11.45 hodin ozvalo, že „československý národní výbor a pracovní úřad nařizují jako absolutně nutné, aby všechna sklenářství zahájila zasklívání oken. Také všichni truhláři, tesaři, pokrývači a stavební dělníci musí okamžitě nastoupit do práce. Je zvlášť důležité, aby neprodleně začaly práce na odstraňování škod po leteckém bombardování v životně důležitých podnicích a na komunikacích," zaznělo v rozhlasu a následovalo:

„Bylo zjištěno, že práci vykonává málo stavebních dělníků. Český národní výbor (ČNV) a pracovní úřad upozorňují, že pokud se někdo nedostaví bez řádné omluvy, bude to vedeno jako sabotáž se všemi důsledky."

V dalších relacích zaznělo:

ČNV a pracovní úřad vyzývaly majitele povozů, aby se hlásili u Regionálního prezidia v budově spořitelny.

„Životně důležité obchody, pekařství, řeznictví, hospody, jídelny musí být dále v provozu.

Je zakázané zvyšovat ceny, staré ceny musí být dodrženy.

Je zakázáno prodávat bez přídělových lístků, předzásobovat se a zatajovat zboží.

Drogerie Keller potřebuje prodavače nebo prodavačku a pomocnou sílu."

Varování před Sověty

V prvních relacích zaznělo také upozornění týkající se sovětských jednotek. Němci z rádia slyšeli, že občané, pokud nemusí do práce nebo do služby, raději nemají jít na ulici.

Přijdou-li k bytu sovětští vojáci, poproste je, aby vám nebrali z toho mála, co vám zbylo. V relaci také zaznělo, když se objeví ruští zajatci, zkuste zjistit jejich jména a nahlaste je ČNV.

Kromě toho ČNV také slíbil, že všechny nepravosti ruských vojáků budou přísně potrestány.

Ve zprávách i v úřední korespondenci byly používány výrazy „sovětští vojáci a ruští vojáci" jako významově totožné.

Výzva k práci

Také vysílání z dalšího poválečného dne ukazuje důležitost rozhlasu pro direktivní řízení okresu v prvních týdnech po skončení války.

Dne 11. května 1945 byla vyhlášena trojbodová „Výzva k práci".

Lidé na Ústecku slyšeli:

„Za prvé: Všichni příslušníci Wehrmachtu navrátivší se do Ústí a okolí se přednostně od dnešního pátku přihlásí v 7.00 hodin ke zvláštnímu pracovnímu přidělení úklidu ulic. Nerespektování výzvy bude považováno za sabotáž. Netýká se to odborných profesí jako jsou zedníci, tesaři, zámečníci a podobní, kteří se budou hlásit na pracovním úřadu v 8 hodin.

Za druhé: Učitelé se budou také hlásit od 7 hodin k manuální práci.

Za třetí: Upozorňuje se, aby pracující, především muži, se dostavili do zaměstnání. Momentálně nepotřebné pracovníky dají podniky dočasně k dispozici pracovnímu úřadu."

Kromě toho se v německé relaci objevila výzva, jestli někdo nemá pro potřeby ústeckého vysílače akumulátorovou baterii. Již ve 12 hodin, a znovu ve 14 hodin, zaznělo poděkování Martě Hausmannové za poskytnutou baterii pro vysílačku.

Také se lidé na Ústecku v ten den již v 11 hodin dozvěděli, že s okamžitou platností je zakázán prodej textilu a obuvi. Neuposlechnutí znamenalo přísné potrestání.

Úředníci v akci

V červnu úředníci již začali regulovat tok informací podle svých představ. V protokolu o schůzi okresní správní komise v Ústí nad Labem bylo uvedeno, že rozhlasové zprávy musí být schvalovány propagačním referentem Palánem (později zatčen za krádeže cenných předmětů) a předsednictvem okresní správní komise.

Úředníci tedy schválili i to, co například zaznělo 3. července 1945 ve 12.30 hodin:

„Žádáme zaměstnavatele a národní správce, aby se 4. července hlásili na okresním úřadu ochrany práce v Ústí, Masarykova 27, číslo místnosti 61… a zaměstnavatelé přinesou s sebou seznam zaměstnanců a dělníků, kteří jsou prozatím v práci nepostradatelní. Zároveň také přinesou červené průkazy pro případ eventuálního prodloužení.

Bylo zjištěno, že německé obyvatelstvo dosud neuposlechlo výzvy o pracovní povinnosti. Všichni Němci, kteří se dosud podle vyhlášky č. 6 MNV nepřihlásili k pracovní povinnosti, nechť se ihned přihlásí u Úřadu ochrany práce v Ústí n. L. Neuposlechnutí bude přísně stíháno."

Němci bez rádií

V červenci museli na základě nařízení ministerstva informací odevzdat Němci všechny radiopřijímače, reproduktory, zesilovače a gramorádia. Výjimku měli jen antifašisté a držitelé repatriantských legitimací. Odevzdávání rádií začalo 13. července 1945.

Ale informovanost Němců musela být i nadále zajištěna. Proto se usnesla Rada místního národního výboru v Ústí nad Labem 23. července 1945 pod bodem 26. na zřízení tlampačů. Městské podniky byly požádány o účast při zřízení tlampačů a jejich montáži.

Autor: František Roček

9.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 25 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) ŘIDIČ NA ROZVOZ BALÍKŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Rozvoz balíků, Požadujeme:, - řidičský průkaz - řízení nákladních automobilů - skupina C, - profesní průkaz řidiče, psychologické vyšetření, - časovou flexibilitu, samostatnost a spolehlivost, - praxe v oboru vítána, - jazykové znalosti nevyžadujeme, Zaslat životopis emailem! Vybraní uchazeči budou obvoláni k osobnímu pohovoru. Neosloveným zájemcům děkujeme za účast a omlouváme se, že je z kapacitních důvodů nebudeme o nepostoupení k ústnímu pohovoru vyrozumívat jednotlivě.. Pracoviště: Mg services s.r.o.-001, 463 12 Liberec 25. Informace: Jiří Lupoměský, +420 725 805 160.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 500 Kč

Obsluha strojů na výrobu potravin a příbuzných výrobků OBSLUHA STROJŮ NA VÝROBU POTRAVIN. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Krátkodobé zaměstnání na 3 měsíce, Náplň práce: seřizování, obsluha a dohled na stroje k mísení, pečení a jiné přípravě chleba a cukrářských výrobků v pekárně, výpomoc při plnění pracovních úkolů obsluze strojů a zařízení. Vykonávají různé jednoduché a rutinní manuální činnosti ve výrobě, přepravě zboží, materiálů, zařízení a jiných předmětů na pracoviště a přemístění hotových výrobků, čištění strojů, zařízení, nástrojů a odstraňování překážek ze strojů., Požadavky: dobrý zdravotní stav, Prašné prostředí, horko, manipulace s desinfekčními prostředky, Hlásit se e-mailem nebo si dojednat osobní schůzku předem telefonicky v pracovní dny od 10.00 do 16.00 hod.. Pracoviště: Praim-work s.r.o.-002 (united bakeries a.s.), Rochlická, č.p. 1107, 463 11 Liberec 30. Informace: Andriy Khalus, +420 775 485 817.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 13 000 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě POMOCNÝ/Á DĚLNÍK/CE VE VÝROBĚ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Požadujeme dobrý zdravotní stav, odpovědnost, samostatnost, flexibilitu, zručnost, Hlásit se e-mailem nebo předem telefonicky od 6.00 do 12.00 hod.. Pracoviště: Delta invest job o.z.-003 (grupo antolin bohemia, a.s.), Svárovská, č.p. 696, 463 03 Stráž nad Nisou. Informace: Miloslav Pros, +420 775 588 928.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 13 000 Kč

Pomocní pracovníci v zahradnictví POMOCNÝ PRACOVNÍK V ZAHRADÁCH. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Práce v okrese Liberec., Hlásit se osobně v pátek v době 8.00 až 11.00 hod. v kanceláři v budově Finančního úřadu, 6. patro kanc. č. 604, ul. 1. máje 97/25, Liberec III, popř. předem telefonicky v pondělí až pátek od 8.00 do 13.00 hod... Pracoviště: Darostav s.r.o.-001, 1. máje, č.p. 97, 460 07 Liberec 7. Informace: Mykhaylo Danylych, +420 605 900 009,777 992 608.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

NAHLAS Petra Vondřicha.

NAHLAS Petra Vondřicha…Óda na Žulák

Stadion Nižnij Novgorod (Nižnij Novgorod, 44 899 diváků). Tato aréna je situována na místě zvaném Strelka, kde se stékají řeky Volha a Oka. Její design je inspirován přírodními živly vodou a větrem. Také tento stánek byl postaven speciálně pro šampionát.
40

Trenérský rekordman či největší karetní hříšníci. Nabízíme fakta o MS v Rusku

KRÁTCE: Co se děje na Liberecku? Přečtěte si stručný přehled

Liberecko – Přinášíme krátké zprávy z vašeho okolí, tentokrát z Liberce, Vratislavic a Turnova. 

OBRAZEM: Malí čápi dostali kroužky

Čapí rodinka z Jezvé se rozrostla o tři přírůstky. Ochránci těchto krásných opeřenců je i přes těžko přístupné hnízdo na komíně okroužkovali. 

OBRAZEM: Plochou dráhu v Pavlovicích ovládl Dán Michel

Liberec – Dán Patrick Michel získal nejvíc bodů v semifinále Mistrovství světa juniorů na ploché dráze a v Pavlovicích tak zvítězil. 

FOTO: Šaldovo divadlo končí sezonu tragédií

Liberec - Slavné drama německého klasika Friedricha Schillera Úklady a láska má nově na programu liberecké Šaldovo divadlo.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT