VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Květen 1945: Rádio zabraňovalo chaosu

Ústí nad Labem - Na severu Čech konec druhé světové války nastal 8. a 9. května pod Krušnými horami. Německé jednotky spěchaly na Karlovarsko a Plzeňsko k Američanům, sovětské jednotky se hnaly na Prahu.

9.5.2013
SDÍLEJ:

TANK T-34 projíždí ústeckým Předmostím.Foto: Muzeum města Ústí n. L.

V bojích oslabené polské jednotky se prodíraly Šluknovskem a Děčínskem na Litoměřice a Mělník. Byl to zlomový čas, kdy okamžik osvobození byl i časem chaosu. Nastalo krátké bezvládí, československé správní orgány začaly vznikat den ze dne a téměř z ničeho.

Boje skončily a tankové jednotky osvoboditelů nahradilo rádio. V oblasti zhruba ústeckého okresu působila improvizovaná rozhlasová stanice, která měla pro první poválečné týdny mimořádný význam.

Na vlně 260 m

V Ústí n. L. rozhlasové vlny oznamovaly obyvatelstvu nový pořádek, který nastal 8. května převzetím moci českým revolučním národním výborem a postupným průjezdem sovětských jednotek během 8. a 9. května přes pohraniční okresy do středu Čech.

Rozhlas vysílal třikrát denně na vlně 260 m úřední vyhlášky a pokyny novopečených českých úřadů ve městě. Ústecký místní vysílač byl německý vojenský typ 80 WSa. Osmdesátiwattový vysílač používala německá armáda ve vojenských spojovacích vozidlech.

Převzal ho český revoluční národní výbor 8. května 1945 od německé městské správy. Vysílač zřídil jako náhradu za „drátový vysílač," který přestal fungovat po bombardování v dubnu 1945.

Vrchní starosta Ústí Franz Czermak 8. května 1945 po předání moci českému revolučnímu národnímu výboru promluvil naposledy v rozhlasu umístěném tehdy v protiletadlovém krytu (skalní štole) v Mariánské skále. Vyzval obyvatelstvo, aby nekladlo odpor přicházející Sovětské armádě a vyvěsilo bílé prapory.

Obsluhu radiostanice zajišťovali instruktoři spojovacího učiliště SS na Střekově (pozdější základní škola) se studenty ústeckého německého gymnázia. Instruktoři SS utekli a vysílačky se ujal radioamatér, dvacetiletý student Josef Šrámek mladší.

První česko německá výzva se v rozhlase rozezněla od ústeckého revolučního národního výboru k uklidnění obyvatelstva. Asi ve 14 hodin výzvu přečetl do mikrofonu ústeckého vysílače jako hlasatel Šrámek. Text, který přečetl, byl vytištěný také jako dvojjazyčný plakát o rozměru 60 x 42 cm.

Německá verze výzvy po převzetí moci začínala slovy: „Das Leben geht weiter", česká verze: „Občané! Události posledních dnů vás nesmí překvapit."

Kromě této výzvy zazněly do éteru ještě nařízení revolučního národního výboru, aby německé obyvatelstvo odevzdalo zbraně, provolání k francouzským válečným zajatcům, které přečetl jeden ze zajatců, a výzva ke vstupu do strážního oddílu revolučního národního výboru.

Poslouchali i Němci

Hlas šířící se éterem Němcům oznamoval v němčině, jaká opatření prozatímní česká úřední moc vyhlašuje. Byl to jediný dostupný a hodnověrný zdroj oficiálních informací.

Zprávy byly určeny také běžencům, kteří utíkali před frontou a konec války je zastihl v Ústí. Byly slyšet i zprávy pro válečné zajatce a pátrání po pohřešovaných osobách.

Po převzetí moci ve dnech 8. a 9. května ve vedení veškerých firem, obchodů, městské dopravy, železnice a služeb, byli Němci. Češi se v prvních dnech stali především provizorními zástupci státní moci v obcích a ve městech. Všichni, kteří měli sebemenší zodpovědnost, ať Češi či Němci, museli sledovat rozhlasové relace. Například byli rozhlasem vyzváni, aby se dostavili na úřad vedoucí pracovníci některých ústeckých firem právě v ten samý den, v určitou hodinu.

Mnoho hlášení bylo opakováno několikrát během dne, aby je mohli pověření lidé zapsat. Proto byla také zopakována veškerá nařízení vysílaná předešlého dne.

Velké firmy (jako firma Schicht Setuza) měly pracovníka, který zapisoval všechna rozhlasová hlášení a odevzdával je operativně vedení firmy.

Relace 10. května

Jak mimořádně důležité bylo rádio, je zřejmé například z relací vysílaných v průběhu 10. května 1945:

Tehdy se v německém jazyce v 11.45 hodin ozvalo, že „československý národní výbor a pracovní úřad nařizují jako absolutně nutné, aby všechna sklenářství zahájila zasklívání oken. Také všichni truhláři, tesaři, pokrývači a stavební dělníci musí okamžitě nastoupit do práce. Je zvlášť důležité, aby neprodleně začaly práce na odstraňování škod po leteckém bombardování v životně důležitých podnicích a na komunikacích," zaznělo v rozhlasu a následovalo:

„Bylo zjištěno, že práci vykonává málo stavebních dělníků. Český národní výbor (ČNV) a pracovní úřad upozorňují, že pokud se někdo nedostaví bez řádné omluvy, bude to vedeno jako sabotáž se všemi důsledky."

V dalších relacích zaznělo:

ČNV a pracovní úřad vyzývaly majitele povozů, aby se hlásili u Regionálního prezidia v budově spořitelny.

„Životně důležité obchody, pekařství, řeznictví, hospody, jídelny musí být dále v provozu.

Je zakázané zvyšovat ceny, staré ceny musí být dodrženy.

Je zakázáno prodávat bez přídělových lístků, předzásobovat se a zatajovat zboží.

Drogerie Keller potřebuje prodavače nebo prodavačku a pomocnou sílu."

Varování před Sověty

V prvních relacích zaznělo také upozornění týkající se sovětských jednotek. Němci z rádia slyšeli, že občané, pokud nemusí do práce nebo do služby, raději nemají jít na ulici.

Přijdou-li k bytu sovětští vojáci, poproste je, aby vám nebrali z toho mála, co vám zbylo. V relaci také zaznělo, když se objeví ruští zajatci, zkuste zjistit jejich jména a nahlaste je ČNV.

Kromě toho ČNV také slíbil, že všechny nepravosti ruských vojáků budou přísně potrestány.

Ve zprávách i v úřední korespondenci byly používány výrazy „sovětští vojáci a ruští vojáci" jako významově totožné.

Výzva k práci

Také vysílání z dalšího poválečného dne ukazuje důležitost rozhlasu pro direktivní řízení okresu v prvních týdnech po skončení války.

Dne 11. května 1945 byla vyhlášena trojbodová „Výzva k práci".

Lidé na Ústecku slyšeli:

„Za prvé: Všichni příslušníci Wehrmachtu navrátivší se do Ústí a okolí se přednostně od dnešního pátku přihlásí v 7.00 hodin ke zvláštnímu pracovnímu přidělení úklidu ulic. Nerespektování výzvy bude považováno za sabotáž. Netýká se to odborných profesí jako jsou zedníci, tesaři, zámečníci a podobní, kteří se budou hlásit na pracovním úřadu v 8 hodin.

Za druhé: Učitelé se budou také hlásit od 7 hodin k manuální práci.

Za třetí: Upozorňuje se, aby pracující, především muži, se dostavili do zaměstnání. Momentálně nepotřebné pracovníky dají podniky dočasně k dispozici pracovnímu úřadu."

Kromě toho se v německé relaci objevila výzva, jestli někdo nemá pro potřeby ústeckého vysílače akumulátorovou baterii. Již ve 12 hodin, a znovu ve 14 hodin, zaznělo poděkování Martě Hausmannové za poskytnutou baterii pro vysílačku.

Také se lidé na Ústecku v ten den již v 11 hodin dozvěděli, že s okamžitou platností je zakázán prodej textilu a obuvi. Neuposlechnutí znamenalo přísné potrestání.

Úředníci v akci

V červnu úředníci již začali regulovat tok informací podle svých představ. V protokolu o schůzi okresní správní komise v Ústí nad Labem bylo uvedeno, že rozhlasové zprávy musí být schvalovány propagačním referentem Palánem (později zatčen za krádeže cenných předmětů) a předsednictvem okresní správní komise.

Úředníci tedy schválili i to, co například zaznělo 3. července 1945 ve 12.30 hodin:

„Žádáme zaměstnavatele a národní správce, aby se 4. července hlásili na okresním úřadu ochrany práce v Ústí, Masarykova 27, číslo místnosti 61… a zaměstnavatelé přinesou s sebou seznam zaměstnanců a dělníků, kteří jsou prozatím v práci nepostradatelní. Zároveň také přinesou červené průkazy pro případ eventuálního prodloužení.

Bylo zjištěno, že německé obyvatelstvo dosud neuposlechlo výzvy o pracovní povinnosti. Všichni Němci, kteří se dosud podle vyhlášky č. 6 MNV nepřihlásili k pracovní povinnosti, nechť se ihned přihlásí u Úřadu ochrany práce v Ústí n. L. Neuposlechnutí bude přísně stíháno."

Němci bez rádií

V červenci museli na základě nařízení ministerstva informací odevzdat Němci všechny radiopřijímače, reproduktory, zesilovače a gramorádia. Výjimku měli jen antifašisté a držitelé repatriantských legitimací. Odevzdávání rádií začalo 13. července 1945.

Ale informovanost Němců musela být i nadále zajištěna. Proto se usnesla Rada místního národního výboru v Ústí nad Labem 23. července 1945 pod bodem 26. na zřízení tlampačů. Městské podniky byly požádány o účast při zřízení tlampačů a jejich montáži.

Autor: František Roček

9.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 7 000 Kč Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech ŠVADLENA PRACOVNÍCH ODĚVŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 7000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: znalost šití podmínkou, pro osoby se změněnou pracovní schopností nebo invalidní důchodce, plat dle odvedené práce. Pracoviště: Nela liberec s.r.o.-002, U Kolory, č.p. 302, 463 12 Liberec 25. Informace: Darina Bahenská, +420 602 336 687. Výroba - Výroba Strojírenští technici 20 000 Kč Strojírenští technici přístrojů, strojů a zařízení MECHATRONIK, ELEKTRONIK. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, - Vzdělání SŠ/VŠ elektrotechnického směru, - Základní znalost programování řídících systémů SIEMENS, orientace v dnešním trhu průmyslové automatizace, - Vyhlášku 50/78 Sb., - Zkušenost s řízením projektů výhodou, - Zkušenosti z předchozího zaměstnání na podobné pozici, - Znalost anglického jazyka (Německý jazyk výhodou), - Znalost EPLAN výhodou, - Technické nadání, nadšení pro nové věci , - Základní znalosti správy počítačových sítí, - Povědomí o moderních přístupech a best practice, - Precizní přístup a kvalita odvedené práce, - Slušné vystupování, - Schopnost jednání se zákazníky i dodavateli technologií, - Schopnost práce v týmu, - Dobré znalosti HW na úrovni návrhu, Nabízíme:, - Příjemné pracovní prostředí v klidné části Liberce Vesec, - Zajímavou a tvůrčí práci na projektech, - Práci s nejnovějšími HW/SW produkty a platformy, - Spolupráci se zahraničními firmami, - Odborná školení, jazykové kurzy, - Nástup ihned, - Hlavní kancelář v Liberci, Pro případné dotazy prosím využívejte primárně e-mail.. Pracoviště: Foxon s.r.o.-004, Česká, č.p. 615, 463 12 Liberec 25. Informace: Jaromír Peterka, +420 484 845 555. Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 22 000 Kč Svářeči, řezači plamenem a páječi SVÁŘEČ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: České mládeže 470, 460 08 Liberec 8, Znalost čtení výkresové dokumentace, samostatnost - zakázková výroba, Znalost svařování MIG, MAG, TIG, Úřední zkoušky výhodou - nejsou podmínkou, Manuální zručnost, Nabízené výhody: příspěvek na stravování, Hlásit se e-mailem nebo telefonicky v Po-Pá od 8.00 do 15.30 hod.. Pracoviště: Laser centrum cz, s.r.o., České mládeže, č.p. 470, 460 08 Liberec 8. Informace: Oksana Davydenko, +420 777 576 319. Informační technologie - Informační technologie Technici uživatelské 25 000 Kč Technici uživatelské podpory informačních a komunikačních technologií PROGRAMOVÁNÍ PLC - stavba jednoúčelových strojů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 60000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Incentrum s.r.o.-001, Bánskobystrická, č.p. 555, 460 08 Liberec 8. Informace: Petra Doubková, +420 482 710 193.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vokální sdružení Rosex.

Vokální soubor Rosex zve na tradiční vánoční koncert

Počasí zkomplikovalo dopravu v kraji.

Sníh zkomplikoval dopravu v kraji. Problémy měli řidiči na rychlostce z Turnova

Pivovarník Vávra: Stále se chci dostat na výstav, který zde byl za Clam-Gallasů

Frýdlant /ROZHOVOR/ – Další rok provozu má za sebou zámecký pivovar ve Frýdlantu. V rozhovoru pro Týdeník Liberecko popisuje pivovarník Marek Vávra, jaký byl letošní rok.

Domácí liberecká derniéra skončila porážkou, loučení Ševčíka vyloučením

Liberec - Druhá porážka v řadě, nevydařená domácí derniéra. Liberečtí fotbalisté nečekaně podlehli v posledním domácím zápase podzimu doma U Nisy opavskému nováčkovi 1:2.

TUL vyhlašuje další ročník soutěže pro děti. Jmenuje se KyberRobot

Liberec – Už 12. ročník kreativní soutěže malých výukových robotů „KyberRobot 2019“ vyhlašuje Fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií Technické univerzity v Liberci. Soutěž proběhne v sobotu 26. ledna 2019. „Určena je pro žáky základních a středních škol. Účast v soutěži je bezplatná, termín uzávěrky přihlášek je neděle 20. ledna 2019,“ upozorňuje proděkan fakulty Miloš Hernych.

FOTO: V Liberci vyrostly barikády. Opět se tu usadili filmaři

Liberec – Nad Libercem opět zavlály vlajky s hákovým křížem a ulice střežili nacističtí vojáci. Do města opět dorazil další filmový štáb. Tentokrát se jedná o prestižní společnost BBC, která si zdejší lokace vyhlídla pro připravovaný televizní seriál World on Fire.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT