Od prvního nápadu až po zabalení knih v tiskárně uplynulo několik let. „Je založena na velmi úzkém propojení textu a fotografií. Oba autoři chtěli přiblížit krajinu svaté Zdislavy nejen po kulturně historické stránce, ale také po té krajinné,“ vysvětluje předseda Vlastivědného spolku Českolipska Michal Panáček.

Kniha tak na 380 stránkách nabízí fotografie a texty, které provádí místní i návštěvníky poměrně rozsáhlým regionem na pomezí Čech a Saska. „Pan Smejkal, který na podzim zemřel a je to tak jeho poslední kniha, pocházel z Benešova nad Ploučnicí. Po škole nastoupil do českolipského muzea a kniha je poetickým návodem, průvodcem si netroufám říct, našim regionem,“ přibližuje novou publikaci Panáček.

Na pohádkovém zámku Horní Libchava zahájili sezonu
Na pohádkovém zámku Horní Libchava zahájili sezonu. Dorazila i princezna

Vydání knihy vyšlo spolek na 600 tisíc korun. Podpořila jej města Jablonné v Podještědí, Česká Lípa, Liberecký kraj nebo Česko – německý fond budoucnosti. Krajina svaté Zdislavy totiž vychází i v němčině. V každé jazykové mutaci nechal spolek vytisknout po 400 kusech. „Vyhlásili jsme také donátorský program, ve kterém nás podpořily desítky jednotlivců. Ti kromě knihy dostali také podepsanou fotografii z knihy,“ doplnil Michal Panáček s tím, že se tak snaží navazovat na tradici historických spolků, které v minulosti podobným způsobem vydaly řadu knih.

Krajina svaté Zdislavy má za sebou již první představení a křest přímo v Jablonném v Podještědí, které je s českou světicí spjaté. Čeká ji také představení v saské Žitavě. Postupně by knihu mělo být možné zakoupit v informačních centrech nebo knihkupectvích v celém regionu. Již nyní je možné si ji za 900 korun pořídit v českolipském muzeu a informačním centru, případně přímo u Vlastivědného spolku Českolipska.

Stovky lidí si přišly prohlédnou jetřichovickou ozdravovnu
OBRAZEM: Otevřená bývalá ozdravovna v Jetřichovicích přilákala davy

Na začátek dubna je pak připraven další křest knihy související s Českou Lípou. Je nedílnou součástí projektu grafika Pavla Krause a fotografky Jasmíny, společně se stejnojmennou výstavou Konvergence – vyvřeliny a naplaveniny. V intimních rozhovorech vedených Pavlem Krausem se rozkrývají výrazné osobní příběhy a rozličný charakter práce jednotlivých umělců v kontextu se sídelními, historickými, krajinnými a sociálními strukturami a danostmi.

Velká část výpravné publikace je vyhrazena kolekci výtvarně-dokumentárních fotografií mladé fotografky. Vernisáž a křest nové knihy se uskuteční ve Vlastivědném muzeu a galerii Česká Lípa v pátek 1. dubna v 17 hodin.