Království perlí, bižuterie, skla a vánočních ozdob otevřelo své brány ve čtvrtek 10. srpna a nové kolekce zde představují čtyři desítky bižuterních a sklářských firem. Značka Křišťálové údolí se představí vizuální projekcí Křišťálového draka jako symbolu tavení skla a věčného koloběhu sklářského řemesla.

První dáma při své návštěvě Jablonce nad Nisou uvedla, že zde není poprvé a těšila se, že si možná nějaký šperk i koupí. „Českou bižuterii mám ráda. Pokud bude příležitost, ráda si zde něco koupím a ráda to vynesu na nějaké zahraniční cestě,“ řekla. Dodala, že má ráda brože, náušnice i korálky. „Děkuji všem nadšencům a věřím, že se do budoucna budeme s českými skláři a jejich výrobky setkávat v zahraničí více než doteď,“ doplnila.

Příchod Evy Pavlové na Křehkou krásu v Jablonci nad Nisou

Zdroj: Deník/Jiří Louda

Podle předsedy představenstva pořádajícího Svazu výrobců skla a bižuterie Pavla Kopáčka má výstava jednak tradici, jednak pravidelné návštěvníky, kteří se pokaždé vracejí. Svaz se snaží udržet koncept výstavy, ve kterém dominuje bižuterie. Podstatné je zastoupení všech technologií a důležitých podniků. Organizátoři se inspirovali v tradici velkých bižuterních výstav, které se v Jablonci nad Nisou konaly v 60. a 70. letech minulého století.

„Stojím zde na pódiu už podesáté. Vzpomínám jak na léta klidná, tak i poslední tři turbulentní roky. Naše mise je jasná, a to navázat na téměř dvousetletou historickou tradici a udržovat sklářský průmysl v takovém stavu, který umožní jeho fungování,“ zdůraznil Kopáček s tím, že není lehké vyrábět pro ženy. „Chuť a móda se neustále mění,“ podotkl.

Loni poprvé se generálním partnerem Křehké krásy stalo statutární město Jablonec nad Nisou. Podporuje svaz v jeho snažení jak finančně, tak se i podílí na pořádání doprovodných programů. „Vnímám Křehkou krásu velmi pozitivně. Je tu řada nových vystavovatelů a nových prvků,“ sdělil jablonecký primátor Miloš Vele. Náměstek člena vlády Ondřej Chrást připomněl, že v prosinci se bude rozhodovat o zapsání ruční výroby skla na seznam ÜNESCO jako nehmotné dědictví. „Znamenalo by to velkou prestiž a rozvoj samotného řemesla,“ zdůraznil Chrást z Ministerstva kultury.

Na pódiu amfiteátru najdou návštěvníci také doprovodný hudební program. Děti najdou vyžití v tvůrčích dílnách a nechybí ani pestrá nabídka občerstvení. A zatímco ženy se mohou kochat bižuterními a sklářskými výrobky, muži ocení módní přehlídky Made in Jablonec 2023 s podtitulem Dotek budoucnosti. Název je vyjádřením naděje pro budoucnost bižuterního průmyslu po náročném covidovém období a zvládnutí současných problémů s cenami energií. Sobotní program obohatí finalistky soutěže Miss České republiky 2023.

Liberec navštívil v dubnu i prezident Petr Pavel

Účastníci poklepání základního kamene poté podepsali i pamětní list.
Prezident Pavel symbolicky zahájil výstavbu Centra urgentní medicíny v Liberci
Prezident Petr Pavel vyrazil na besedu s občany tramvají.
Návštěva prezidenta skončila v Lidových sadech. Na besedu jel tramvají