Davy lidí se hrnou do areálu přírodního koupaliště ve Sloupu v Čechách o prvním prázdninovém týdnu. Co v jednom z nejoblíbenějším rekreačním letovisku v regionu čeká a nemine táborníky, přespolní i místní, zjišťovala redakce Českolipského deníku přímo na místě, v rámci 1. dílu letního seriálu zaměřeného na testování veřejných koupališť.

Do areálu koupaliště a kempu ve Sloupu v Čechách se každoročně vrací stovky spokojených kempařů. Pod drobnohledem redakce se malebný areál ocitl zhruba kolem poledního ve všední den.

Jak se o Sloupu obvykle traduje, že na pláži bývá doslova „hlava na hlavě", není to tentokrát tak úplně pravda.

Zaparkovat může být problém

Kemp sice praská ve švech, ale desítky ubytovaných lidí areál dokáže očividně pojmout perfektně tak, že bychom si ještě pohodlně místo na příjemné písečné pláži našli.

Problém bychom ale zřejmě už o pár hodin déle řešili v souvislosti s parkováním. Jde o dlouhodobou bolístku zdejšího areálu, kterou jeho provozovatelé mohou jen těžko řešit. Areál se totiž nachází v údolí obklopeném lesy a silnice vedoucí obcí je tak úzká, že se na ní dvě protijedoucí auta sotva vyhnou.

Návštěvníci známkovali jako ve škole.

Přestože ještě v minulých letech bývalo zvykem podél cesty parkovat, dnes už to zakazuje dopravní značení a dodržování zákazu kontrolují pravidelně policisté. Především v kritické zatáčce ve směru na Cvikov jde o dobré bezpečnostní opatření.

Vjezd do areálu chrání závora, u okénka, kde se platí vstupné, nás vítá příjemný personál. Z přehledně umístěných cedulí se dozvídáme, že za celodenní vstup zaplatí dospělí 35 Kč, děti od 6 do 15 let, studenti, důchodci a invalidé 20 korun.

Teplá voda teče jen čtyři hodiny denně

Areál koupaliště ve Sloupu v Čechách.Líbí se nám chatičky jako vystřižené z pohádky o perníkové chaloupce, drobnými kamínky upravené cesty, které lemují dřevěná zábradlí a v neposledním v případě výhled na pláž a kopce v okolí tyčící se nad vodní hladinou.

Návštěvníci štěbetají u stánků s občerstvením, v plavkách si lebedí na dřevěné promenádě nebo lavičkách a z vody se ozývá spokojený výskot nejmenších.

Marně hledáme, co bychom zdejšímu areálu vytkli. Doposud, přestože jsme jej navštívili v rámci práce, si díky pohodové atmosféře sami připadáme jako o dovolené. To už se ale blížíme k umývárnám, kde nás zaujalo poměrně zastaralé zařízení na pitnou vodu s korýtkem.

Mínusem nakonec hodnotíme dobu, po kterou ubytovaní hosté v kempu mohou využít teplou vodu ve sprchách. Jak jsme zjistili, teče pouze ráno od 8 do 10 a večer pak od 19 do 21 hodin, a tak lze předpokládat, že se na řadu lidí nedostane. Z ankety pak mimo jiné vyplynula potřeba dalších sociálních zařízení v horní části areálu. 

Ptali jsme se návštěvníků koupaliště: Jak se vám tu (ne)líbí?

Ptali jsme se návštěvníků koupaliště: Jak se vám tu (ne)líbí?

Ptali jsme se návštěvníků koupaliště: Jak se vám tu (ne)líbí?

Ptali jsme se návštěvníků koupaliště: Jak se vám tu (ne)líbí?

Zajímavosti v okolí koupaliště:Skalní hrad Sloup
√ v létě otevřeno denně, včetně pondělí od 9 do 17 hodin
√ vstupné: dospělí/70 Kč, děti/40 Kč
√ 4. 7. koncert Igor Barboi Trio

Zámek
√ nachází se na samém začátku obce ve směru od Nového Boru
√ vystavěn v letech 1730-1733 hrabětem Janem Josefem Maxmiliánem Kinským, největší osobností sloupských dějin
√ přístupný během léta bude zámek 3., 10. a 17. července, včetně zámeckých sklepů

Samuelova jeskyně
√ skalní blok, který v roce 1718 vyhloubil Samuel Görner a žil tam jako poustevník, vyráběl dalekohledy a brýle, i když byl vyučený okrasný zahradník
√ Samuel zde žil do roku 1735, pak přesídlil do poustevny na Sloupském hradě, jako pátý v řadě ze sedmi tam žijících poustevníků. Zdejší jeskyně zůstala opuštěná, zhruba před sto lety se místo proměnilo na vyhlídku

Lesní divadlo
√ unikátní přírodní amfiteátr ukrývající se v lese nad obcí Sloup ve směru na Svojkov
√ dnes v 19 hodin zahájí novou sezonu představením pro děti „Dobrotiví loupežníci" divadelního souboru ze Žandova
√ více informací a program na červenec ZDE: Sloupské kulturní léto otevřou dobří loupežníci ze Žandova

Modlivý důl ve Svojkově
√ zhruba kilometr dlouhé romantické údolí hluboce zaříznuté do pískovcových skal pod Slavíčkem a Tisovým vrchem na okraji Svojkova

Další tipy: Sklářské muzeum Nový Bor, zámek Zákupy, Havranní skály, sklárna Lindava