„Mezi zachráněnými psy byl i Bertík, který skončil u nás. Bylo mu asi půl roku," řekla Deníku ochránkyně zvířat 
z liberecké neziskové organizace Šance zvířatům Barbora Drahotová.

„Z těch zachráněných psů na tom byl Bertík psychicky nejhůř. Všichni byli vychrtlí a začervení, báli se, ale Bertík měl panickou hrůzu i z toho, když na chodbě zhaslo světlo a člověk o něj omylem nohou zavadil. Hned se vzdával a čekal kopání a bití. Z týraného zvířete je podle mínění východních kultur lepší maso," vylíčila předsedkyně Šance zvířatům Františka Zverková. Podle ochránců zvířat si lidé z východu chovají psy pouze pro svou potřebu. „Není pravda, že by lidé ve vietnamském bistru dostali k jídlu kočičí nebo psí maso," dodala Zverková.

Chovatel psů z USA, který žije trvale na Jablonecku a o problémy s vietnamskými jatkami se zajímá, Deníku řekl, že psi chovaní výhradně na maso, jsou nejvíc týráni bezprostředně před smrtí. „Při akutním stresu se jim vyplavují obrovské dávky stresových hormonů, což ty východní kultury vyhledávají. Dlouhodobý stres je tedy těsně před smrtí mnohonásobně navýšen stresem akutním. Psi neskutečně trpí do poslední chvíle," uvedl Rodney Lovette.

Je možná náprava?

Podobně týraná zvířata si podle veterinářů většinou nesou následky po celý zbytek života. „Jednak stresové hormony, které se vyplavují do těla, poškozují vnitřní orgány. A za druhé, to zvíře může být už trvale nedůvěřivé vůči lidem. Může případně začít věřit svému novému majiteli, ale už nikdy nelze ručit za to, jak se pes zachová v nějaké běžné stresové situaci," vysvětlila liberecká veterinářka Karolina Svobodová.

Bert čeká na nového pána

Týraný Bert se u ochránců zvířat v Liberci dostal z nejhoršího a nyní čeká na nového milujícího pána. „Projevuje strachovou agresi. Je vhodnější pro ženu než pro muže. Není tolik aktivní, hodil by se k seniorům. Vyžaduje speciální dietu," uvedla Barbora Drahotová.
Spolu s Bertíkem Šance zvířatům nabízí k adopci i Čanga, o kterého už se jeho původní majitelka nemohla z finančních důvodů starat. Rovněž totiž musí mít speciální stravu. Čang přišel při autonehodě o nohu, ale jeho handicap mu nevzal chuť do života.