„Tak vysoký podíl českých návštěvníků jsme dosud nezažili a máme z něj velkou radost," říká spokojeně šéfka pevnosti Dr. Angelika Taube a dodává: „Svou roli hrálo asi také pohádkové zimní počasí. Pevnost byla nádherně zasněžená a k tomu navíc zářivě modrá obloha."

Trh bude otevřený i o příštích třech víkendech, a sice v sobotu a v neděli 15. a 16., 22. a 23. prosince, vždy od 11.00 do 19.00 hodin. V areálu pevnosti stojí skoro stovka stánků řemeslníků a obchodníků, z toho čtvrtina je v podzemních kasematech.

Vánoční svět také v kasematech

Na tržišti ve dvoře pevnosti se skví s láskou zdobené středověké stánky různých místních umělců a řemeslníků, u kterých návštěvníci najdou originální nápady na neotřelé vánoční dárky. Tam je k dostání i sladká pevnostní štola, svařené víno či punč. Součástí trhu je též betlém s opravdovými zvířaty, dřevěná vánoční pyramida z Krušných hor a výzdoba s 250 vánočními stromečky.

Letošní vánoční trh na pevnosti Königstein je rozšířen i o podzemní prostory pevnostních kasemat. V prostorách se stěnami, které by neprostřelila žádná dělová koule, ožívá o adventních víkendech poetický vánoční svět. Pískovcové klenby kasemat Medvědí díra (Bärenlochkasematten) v bílé záři tradičních ochranovských hvězd (adventní hvězdy z Herrnhutu) poskytnou tajuplné pohádkové místo pro zdobné stánky regionálních obchodníků. Délka podzemních chodeb trhu je 180 m.

Kejklíři a loutkové pohádky pro děti

Pevnost nabízí rovněž bohatý vánoční program. Od kreativní dílny pro děti, přes loutková pohádková představení až po výstupy žonglérů a kejklířů či historickou vánoční hudbu. A nesmíme zapomenout ani na Mikuláše a jeho chaloupku, na které je speciální schránka, do níž mohou děti vhodit dopis Ježíškovi.

Pozoruhodný je také adventní kalendář ve Starých kasárnách (Alte Kaserne), který je dlouhý 112 metrů a je nejdelším adventním kalendářem, jenž se nachází v nejstarších dochovaných kasárnách v Německu.

Tam, kde kdysi bydleli vojáci se svými rodinami, se o 420 let později otevře každý prosincový den jedno rozzářené okénko. A když se v Saském Švýcarsku zešeří, ozáří celou tu nádhernou adventní podívanou romantické světlo vánočních řetězů, které jsou dohromady více než 1,3 km dlouhé.

Na vánoční trh se neplatí žádné vstupné, ale je nutné zaplatit běžné vstupné do pevnosti. Všechny výstavy na pevnosti jsou otevřené, je tudíž možné navštívit také všechny vnitřní prostory pevnosti.

Užitečné informace

- Každou adventní neděli v 15.30 hodin königsteinský Mikuláš přinese na pevnost ranec plný dárků a nadělí dětem malé dárečky. Ve slavnostně vyzdobeném posádkovém kostele zazní rovněž o nedělích v době od 13.00 do 16.15 hodin předvánoční varhanní koncerty.

- Každý den v 16.00 hodin otevření okénka adventního kalendáře.

- Na návštěvníky tady čeká přibližně sto stánků historických obchodníků a různých řemeslníků, ukázky techniky čerpání vody z roku 1912 ve Studničním domě či loutková představení pro děti.

- Vstupné (obsahuje použití výtahu a vstup na všechny výstavy):

Zimní sezona: dospělí 7 eur, zlevněné 6 / 5 eur, rodinné (tj. max. 4 děti do 16 let + 2 dosp.) 21 / 18 eur, skupiny od 20 dospělých 7 / 6 eur, skupiny od 15 dětí či školní třídy 3 / 2 eura za osobu, nárok na slevu mají žáci, studující a tělesně postižení po předložení průkazu.

- Audioguide v češtině 2,50 eura, ke každému audioprůvodci za 2,50 eura je jeden dětský audioguide (6-12 let) zdarma.

- Více v češtině na: http://www.festung-koenigstein.de.