Vše co potřebujete vědět o českých památkách. Jasně a přehledně. „Putování po hradech a zámcích nebylo ještě nikdy snadnější," tvrdí autoři unikátního mobilního projektu, který včera představili zástupci Národního památkového ústavu a ministerstva kultury v Liberci. www.klickpamatkam.cz

V pohodlí z mobilu

Představte si situaci. Jdete na výlet nebo jedete na dovolenou. Papírový průvodce zůstal doma v zapomenuté tašce a vy po klasické nabídce v okolí prázdninového bydliště přemýšlíte, co zajímavého se dá v okolí ještě vidět. Informační centrum je zavřené, za informační linku se vám nechce utrácet. V případě, že máte chytrý telefon nebo alespoň chytré děti (které se bez chytrého telefonu neobejdou) naklepnete si (mami, do telefonu se klepe, kliká se myší) stránku s názvem www.klickpamatkam.cz. A tímto elektronickým klíčem se vám rázem otevřou brány všech památek v okolí, bez ohledu na to, zda jsou státní, církevní či soukromé.

Jak funguje?

Informační portál www.klickpamatkam.cz soustřeďuje více než stovku památek, které se do projektu zapojily. Zatím jde o objekty vlastněné státem, od ledna by se měly připojit i památky v soukromém vlastnictví. Takových je u nás mimochodem kolem dvou tisíc, z toho 46 je členy Asociace majitelů soukromých památek, která se na portálu bude podílet. Na severu Čech k nim patří například magický hrad Houska, v Českém ráji třeba hrady Valdštejn, Humprecht či Kost.

A jak hledat? „Pomocí přehledného systému piktogramů jsme památky rozdělili do několika kategorií z hlediska typologie a příslušnosti ke konkrétnímu slohovému období tak, aby se každý návštěvník portálu snadno a rychle zorientoval," popsal Tomáš Brabec z Národního památkového ústavu.

S babičkou i se psem

Nechybí informace o poskytovaných službách, kalendář akcí a také přehled kulturních a vzdělávacích programů, které jednotlivé památky organizují během roku.

„Vybírat lze nejen podle památky, ale i podle měsíce, kulturní akce, ale třeba podle toho, zda jde o památku s bezbariérovým přístupem, vhodnou pro malé děti nebo tam můžete třeba se psem," popsal Vladimír Šolc, zástupce firmy, která projekt připravila po technologické stránce. „Jde u nás o historicky první ucelenou prezentaci veřejně přístupných památek," shrnul náměstek ředitelky Národního památkového ústavu v Praze Petr Fedor.

Přes aplikaci lze stejně jako u internetových obchodů jednoduše nakoupit vstupenky, takže se pak při návštěvě památky v plné sezóně nemusíte mačkat ve frontě u pokladny.

Jeden vstup zdarma

Od 20. prosince bude v rámci mobilní aplikace uveden do provozu také i oblíbený, nicméně výrazně inovovaný věrnostní program 5+1.

„Jeho princip zůstává stejný pokud navštívíte pět do programu zapojených památek, získáte šestou prohlídku zdarma," vysvětlil kastelán hradu Sychrov a ředitel Národního památkového ústavu se správou na Sychrově a zároveň kastelán tamního zámku Miloš Kadlec. Sychrovský zámek patří mimochodem společně s Troskami k těm nejnavštěvovanějším, a to nejen díky atraktivním prohlídkám v pohádkovém duchu, ale i řadě zajímavých atrakcí, které umožňují nejen interiéry zámku bývalé francouzské šlechty, ale i rozsáhlý park, který letos prošel zásadní rekonstrukcí.

Pokud jste se do programu zapojili už letos v jeho papírové podobě, můžete využít i novou aplikaci. „Načítání kreditů bude možné přiložením „papírového" nebo „mobilního klíče" ke čtečce umístěné na pokladně hradu a zámku, který je v programu zapojen.

To vám ale rádi vysvětlí přímo na konkrétním místě.

Pro děti a zahraniční turisty

Od poloviny října byly na všechny základní školy v České republice rozeslány plastové karty s unikátními QR kódy. Díky tomuto „Klíči" mohou třídy navštívit více než stovky hradů, skanzenů nebo atraktivních technických památek z nabídky věrnostního programu s padesátiprocentní slevou.

„V minulosti jsme se přesvědčili, že mezi nejnavštěvovanější hrady a zámky patří ty, které jsem si kdysi prohlédli se školním výletem," zdůvodnil aktivitu Tomáš Brabec z NPÚ.

Kromě českých škol obeslali s informací také školáky na Slovensku, v Polsku nebo Německu. Právě příhraničí by se do projektu mohlo v budoucnu také připojit a nabídku rozšířit o prohlídku zámků v sousedních zemích.

Nová aplikace cílí také na dospělé zahraniční návštěvníky. Ti si mohou zvolit z pěti jazyků. „Portál by měl přilákat turisty i na méně známé památky, které určitě stojí za prohlídku. Pochopit, že české památky nejsou jen Karlštejn, Křivoklát či Hluboká," dodává Petr Fedor z NPÚ.

Pravidla programu Klíč k památkám1. Klíč k památkám je věrnostní program a informační portál s mobilní aplikací určený návštěvníkům památek.
2. Vztahuje se na vybrané veřejnosti přístupné památky ve správě Národního památkového ústavu a jeho partnerů, uvedené na webu či v mobilní aplikaci klickpamatkam.cz.
3. Nástrojem věrnostního programu Klíč k památkám jsou papírový a mobilní klíč s unikátním QR kódem.
4. Platí vždy jen pro jednu osobu.
5. Papírový klíč se stává platným po aktivaci načtením QR kódu na pokladně památky zařazené do věrnostního programu či na jiném označeném místě.
6. Podmínkou platnosti papírového klíče jsou vyplněné povinné údaje o uživateli: jméno a příjmení, PSČ bydliště a kontaktní e-mail. Podmínkou platnosti mobilního klíče jsou registrace a zřízení účtu držitele mobilního klíče na portálu nebo aplikaci klickpamatkam.cz.
7. Na jedné památce zařazené do věrnostního programu lze do jednoho klíče získat pouze jeden kredit denně.
8. Po získání pěti kreditů v období maximálně dvanácti po sobě následujících měsíců může účastník věrnostního programu navštívit zdarma jednu památku zařazenou do věrnostního programu.
9. Volný vstup udělený držitelům klíče na základě pěti získaných kreditů se nevztahuje na speciální a výběrové prohlídkové okruhy s povinnou rezervací.