Mezi širokou plejádou prázdninových aktivit, které se doslova předhánějí v nabídce všemožných aktivit od klasických s celotáborovými hrami až po tematické například pro milovníky koní či airsoftu, působí astronomický tábor jak příjemné zjevení.

„V podstatě jsme jen navázali na aktivity, které na Liberecku pořádá Česká astronomická společnost. Například přednášky a besedy v jabloneckém klubu Na Rampě, spolupráce s DDM Vikýř nebo například kroužek na Gymnáziu U Balvanu. První tábor jsme pořádali loni a setkal se s tak příznivými ohlasy, že jsme se ho letos rozhodli zopakovat," vysvětlil Aleš Majer z pořádajícího Klubu astronomů Liberecka.

Pod hvězdnou oblohou

A co všechno děti během srpnového týdne, kdy se astronomický tábor pořádá, zažijí?

„Předně je to teoretická průprava. Děti se naučí poznávat souhvězdí a objekty na obloze. Připomenou si báje a příběhy, které se k jednotlivým souhvězdím pojí, naučí se orientovat v hvězdné mapě, provádět denní pozorování oblohy, a to s pomocí nejrůznějších přístrojů," vysvětluje organizátor.

ZÁKLADY ASTRONOMIE a pozorování oblohy pochytí starší děti na novince mezi letními aktivitami Astronomickém táboře na Malé Skále.O tom, že nejde jen o pouhé pozorování oblohy pouhým okem ze spacáku, přesvědčí i popis techniky, které děti mají na táboře k dispozici. Optickými přístroji počínaje přes nejrůznější typy dalekohledů (triedry, refraktory, reflektory od průměru 5 cm do 40 cm).

Seznámí se i s činností Slunce, poznají fotosféru, naučí se zakreslovat sluneční skvrny, seznámí se s pojmem protuberance a poznají i základy astrofotografie.

Z koho bude Zákopčaník?

Během týdenního pobytu poznají i řadu příbuzných oborů. „Seznámí se například se základy meteorologie, mikroskopie, naučí se popsat jednotlivé typy mraků," doplnil Aleš Majer. Součástí programu jsou i drobné chemické a fyzikální pokusy.

Nebyl by to ale samozřejmě ten správný letní tábor, kdyby nebyl spojen s doplňkovým programem.

Slunce, voda, raft

„Kromě poznávací části čekají děti také klasické prázdninové aktivity, sjedou si na raftu Jizeru, navštíví lanové centrum, čekají je hry, koupání v řece, táborák. Záběr činností je široký a každý si určitě najde to, co ho bude bavit," doplňuje Aleš Majer.

A určitě nejde jen o tábor pro kluky. Jak přisvědčil, mezi mladými astronomy se najde i překvapivě dost děvčat. Více informací najdete na stránkách Astronomického tábora pro děti a mládež pod Klubem astronomů Liberec nebo na stránkách příměstských táborů Jablonečák. Tábor je určen dětem od deseti let.

Co byste měli vědět, než pošlete dítě na letní tábor

1. Najděte si informace

Začněte na internetových stránkách vybraného tábora. Zkuste najít nezávislé diskuse, kde máte jistotu, že příspěvky nepodléhají cenzuře. Nebo se poptejte ve škole, kam vaše dítě chodí. Třeba mají jeho starší spolužáci s táborem již zkušenosti. Dobrým znamením je také tradice, tedy fakt, že organizátoři pořádají tábory pravidelně již několik let. Pokud stejní lidé pořádají už spousty let stejný tábor na jednom místě, nejspíš bude vše v pořádku.

2. Nepodceňujte názor dítěte

Nechte základní výběr na dítěti. Pokud je dost velké na to, aby strávilo delší dobu bez rodičů, ví i co ho bude bavit. Nabídněte mu možnosti, které pokládáte za přijatelné, ale rozhodnutí nechte na něm.

3. Podrobně se seznamte s programem

To, že vaše dítě jede na tábor bez rodičů, neznamená, že nemáte nárok vědět, co tam bude dělat. Nespokojte se tedy jen s obecnou informací o zaměření pobytu. Hodně napoví informace o hlavní celotáborové hře, o níž by se mělo psát například na internetových stránkách tábora.

4. Sežeňte dítěti parťáka

Jestliže vaše dítě vyráží na letní tábor poprvé, může mít obavy. Zkuste mu to usnadnit tím, že se domluvíte například s rodiči některého z jeho spolužáků či kamarádů a pošlete je na tábor spolu. Kamarád mu pomůže překlenout především první dny.

5. Příliš neusilujte o osobní kontakt

Dítě se může cítit zbytečně kontrolováno, ostatní táborníci se mu dokonce mohou posmívat. Nebo naopak pohledem na rodiče pocítí stesk a odjezd bude pak pro obě strany nepříjemný. Kdyby se cokoli dělo, dítěti se nesnesitelně stýskalo, hlavní vedoucí by se jistě ozval a situaci s rodiči řešil. Stejné je to i s mobilními telefony, většina táborů je dokonce zakazuje. Zvonění telefonů a pípání esemesek opět narušuje režim a chod tábora, nemluvě o možnosti ztráty či krádeže.

6. Vybírejte podle zájmů dítěte

Pokud je vaše dítě hyperaktivní, určitě mu spíš prospěje pohybový tábor s klasickými hrami. Malého intelektuála zase naopak netrapte tím, že se zesměšní lezením po visutém laně. Dítě by mělo poznat všechno, ale vyberte k tomu jiné prostředky. Tábor by měl být zábavou, nikoliv traumatem a nabídka je dnes tak široká, že si vyberou všichni od sportovců po malé herce, výtvarníky či milovníky historie.

Kde jsou ještě volná místa?

Většina pobytových táborů je už v tyto dny zcela zaplněna. Posledních pár volných míst nabízí Astronomický tábor na Malé Skále v termínu od 19. do 25. 8. nebo klasický letní tábor v Zapomenutém údolí u Sázavy, který pořádá 3. PS v Jablonci nad Nisou. Volno je na turnusu od 30. 6. a od 14. 7., bližší info na MÚ v Jablonci, p. Lipšová.

V tuzemsku má volná místa na táborech DDM Libertin v České Lípě, a to v Heřmanicích, Samopších u Sázavy nebo v Chřibské. Astronomický tábor vyjde na 3 tisíce, dvoutýdenní stojí kolem 4 tisíc. Několik volných míst naleznete i na stránkách libereckého DDM Větrník, kde pořídíte tábor i za 2 500 korun.(sve)