Bedřichov je obec sjezdovek a hlavním nástupním místem na Jizerskohorskou magistrálu. Když na přelomu ledna a února skoro zkolabovala v horském středisku doprava, sáhli k opatřením.

„Lidé nechávali auta postavená na silnici, kde překážela ostatnímu provozu," přiblížil starosta Bedřichova Petr Holub. Na dopravu od dalšího víkendu dohlíželi policisté z Jablonce i Liberce.

Na příjezdech do obce zaměstnanci úřadu i policisté rozdávali mapy s vyznačenými parkovišti. Nikdo netušil, kam se zvrtne diskuze na mnoha diskuzních webech a sociálních sítích: „Kolik dostáváte procent z parkovného na provoz magistrály?", „Osobně si myslím, že současná cena parkování už je na hraně", „Letní ceník znám, ale ten zimní mi vyrazil dech".

Obec Bedřichov přispívá na provoz magistrály přesně 15 % z příjmů z obecních parkovišť. Tato částka jde přímo Jizerské o.p.s. a je určena na úpravu tratí. Jedná se o platbu z celoročních tržeb,tedy i v létě. „Například předloni dosáhly tržby téměř čtyři miliony a obec přispěla více než šest set tisíc. Pro srovnání příspěvek Jablonce činí dvě stě a Liberce tři sta tisíc korun," řekl Holub.

Náklady na provoz parkoviště vyjdou každoročně cirka jeden milion korun. „Loni jsme na provoz parkoviště dopláceli z rozpočtu obce. A to máme tři sta dvacet obyvatel," doplnil starosta.

Parkování - někdy nula od nuly

Do zařízení na parkovištích je potřeba také investovat a opravovat jej. Tyto položky můžou jít i do sto tisíců.

Dalším určujícím faktorem pro výši parkového je regulace. „Bedřichov je malá obec v horách a víkendové špičky jsou skutečně významnou zátěží. Navíc Jizerská magistrála a nástupní místo v Bedřichově má určitou kapacitu," poznamenal Petr Holub, starosta Bedřichova.

Výši parkovného se obec snaží uzpůsobit tak, aby běžkaři použili MHD. Nutné je zmínit i fakt, že obec zainvestovala zasněžovací systém na stadionu a platí jeho osvětlení. S penězi na výrobu sněhu na začátku sezony pomáhají organizátoři Jizerské 50, která platí veškeré náklady až do konání závodu.

„Pravdou ale je, že Bedřichovu chybí zázemí pro běžkaře a to je naše veliká rezerva. Vězte, že se na tom již pracuje a já věřím, že na stadionu konečně vznikne odpovídající zázemí pro zimní i letní sporty. Chceme zapomenout na megalomanské projekty, které se zde plánovaly a během krátké doby postavit jednoduché, ale účelné zázemí. Držte nám palce, aby se nám to podařilo co nejrychleji," doplnil starosta své vyjádření k množícím se dotazům.

Zimní ceník platný od 5.12.2014

Osobní automobil - Centrální parkoviště a Parkoviště Maliník
Do 1 hod. 50,- Kč
Do 2 hod. 80,- Kč
Do 3 hod. 100,- Kč
Do 4 hod. 120,- Kč
Do 10 hod. 150,- Kč
Do 24 hod. 200,- Kč

Autobus, dodávka, karavan (nad 260 cm výšky)
Do 1 hod. 150,- Kč
Do 24 hod. 1 000,- Kč

Parkovací karty
1 měsíc 1 500,- Kč
4 měsíce 5 000,- Kč
1 rok 6 000,- Kč