VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jsme mistři světa. Bohužel!

Liberecký kraj - V počtu nádorů ledvin jsme předběhli celou Evropu i svět. Květinový den na to upozorní.

15.5.2012
SDÍLEJ:

Květinové dny.Foto: Deník

Jen loni operovali na urologickém oddělení Krajské nemocnice v Liberci 1059 pacientů. U čtyřiceti sedmi z nich šlo o nádor ledviny. A jak upozorňuje lékařský ředitel Krajské nemocnice v Liberci a zároveň primář urologie Jan Mečl, počet pacientů s touto diagnózou vzrůstá.„V urologické ambulanci jsme loni pečovali o 161 pacientů z Liberce a okolních okresů. „Kromě operací probíhá i biologická léčba v onkologickém centru," upozornil lékař.

Podle čísel, která uvádí Liga proti rakovině, v ČR počet případů rakoviny ledvin vzrostl za posledních 35 let na čtyřnásobek. Nejvíc případů se objevilo v Plzeňském a Jihočeském kraji.

Květinový den

Upozornit na nebezpečí tohoto onemocnění si dal za cíl i letošní Český den proti rakovině, který proběhne ve středu 16. května už po šestnácté…

V ulicích měst se objeví jako každý rok touto dobou studenti středních škol ve žlutých tričkách a s typickým znakem žlutým kvítkem měsíčku lékařského. Jeho zakoupením pomůžete zlepšit možnosti léčby, ale také podpořit prevenci a v neposlední řadě i činnost onkologických center či organizací, kde sdružují pacienty s rakovinou.

Jedním z nich je i liberecký Arcus. „Právě objíždíme školy. Jen v Liberci a okolí se jich přihlásilo 14. Lidem budou nabízet 14 tisíc kytiček," prozradila včera předsedkyně sdružení Arcus Marie Plischková. (na fotografii vlevo)

Žlutá kytička stojí dvacetikorunu. „Studenti budou mít speciální kasičky. Jsou to brašny s malým otvorem na minci a registračním číslem. Celodenní výtěžek pak předají v některé pobočce České pošty, která je partnerem projektu," doplnila ji Květa Kostková. „Tam se brašna rozstřihne a výtěžek spočítá. Peníze poputují na konto Ligy proti rakovině na některý z větších projektů. Důležité je, že se peníze netříští, ale jdou na nějaký větší projekt.

„Například nákup mamografu a podobně," dodává žena, která má s nemocí vlastní zkušenost.

„Loni se v celé republice vybralo přes 14 milionu korun. Přes 300 tisíc korun (353 596 Kč) to bylo v samotném Liberci," dodává Marie Plischková. Část prostředků se ale přeci jen do kraje vrátí. A to ve formě příspěvků na rekondiční pobyty a další činnost, kterou sdružení onkologických pacientů Arcus pro svých 130 členů pořádá. A nejen oni. „Většinou jde o důchodce, invalidní nebo starobní, ti by si celý obnos zaplatit nemohli," zdůrazňují ženy, které se činnosti ve této neziskové organizaci věnují zadarmo.

„Můžeme pomoci, protože dobře víme, o čem to je," tvrdí souhlasně. Samy mají léčbu za sebou a tak se snaží nalévat optimismu do žil dalším, které nemoc postihla. A že jich přibývá není pochyb. Čísla mluví jasně. Zatímco v roce 2008 evidovalo Komplexní onkologické centrum v Liberci 227 nových pacientek s nádorem prsu, loni už to bylo 340 nových pacientek. U nádoru prostaty se počet nemocných zvýšil ze 184 v roce 2008 na loňských 227.

U prostaty a ledvin lékaři zatím přesně nevědí, co se na tvorbě zhoubných novotvarů podílí.

U rakoviny ledvin je někdy těžké poznat příznaky smrtelně nebezpečné choroby. V liberecké nemocnici se například před několika lety objevil případ muže, který zanedbal potíže a na operaci přišel v době, kdy jeho nádor vážil tři kilogramy! „Některé nádory mohou mít skutečně i tři až pět kilogramů, ale tomu se dá prevencí a kvalitní diagnostikou předejít," zdůraznil primář liberecké urologie.

„Například rakovinu prostaty dokážou zjistit při jednoduchých krevních testech již praktičtí lékaři, což v poslední době zachraňuje život stále více mužům," upozornil lékař.

Vléváme do lidí optimismus

Rakovina. Nemoc, jejíž jméno se bojíme vyslovit nahlas. Zatímco o infarktech lidé mluví od rána do večera, tato diagnóza je stále tabuizována strachem. Bourat mýty, mluvit o tom, jak důležitá je prevence, ale především pomáhat lidem, kteří si tuto diagnózu z úst lékaře vyslechnou, si vzaly za úkol Marie Plischková a Květa Kostková z neziskové organizaci Arcus, která lidi po léčbě rakoviny, či v jejím průběhu sdružuje. Samy si tím před lety prošly. „Dokud žijem, chceme pomáhat," říkají. Optimismus a život z nich navzdory tomu, čím prošly, jen sálá.

Jak se za těch jednadvacet let změnila struktura vašich členů?

Před lety k nám přicházeli spíš padesátníci, Teď jsou to stále mladší lidé, třicátníci.

Jak konkrétně jim pomáháte?

Scházíme se každé pondělí v Liberci. Jezdí k nám lidé z celého kraje, i když samozřejmě nejsme jediní, kdo se těmto lidem věnuje. V Jablonci je to například JAKOP, svá sdružení má i Česká Lípa, ale jezdí k nám i lidé z Turnova. Nejsme tu proto, abychom si povídali o nemoci. Snažíme se něco dělat. Jezdíme na rekondice, chodíme cvičit, plavat, pořádáme přednášky ve spolupráci s panem primářem Bartošem z Onkologického centra, jezdí k nám i onkologická sestra na lymfomasáže. A také se snažíme poradit v praktických věcech. Nemocní často nevědí, kdy mají nárok na lázně nebo kde si třeba po operaci prsu mohou pořídit speciální prádlo. Samozřejmě, že jsou lidé, kteří si o nemoci potřebují povídat, i těm vyjdeme vstříc. Nemocní často nevědí, jak se třeba budou cítit při chemoterapii a podobně. Někdy můžeme říct: Nebojte se, to je při této nemoci běžné, s tímhle se už musíte poradit s lékařem. Často opakujeme, ať se svým lékařem o problémech mluví. On vám to na čele nepřečte," říkáme. Snažíme se ostatní povzbuzovat. Někdo se stydí mluvit s lékařem, jiný vůbec svému okolí přiznat, že nemocí trpí! Psychika je důležitá při každé nemoci, ale při téhle zvlášť.

Jak se cítí člověk s onkologickou diagnózou?

Zle! Zejména ženy, které jsou po gynekologické operaci. Je jim špatně po chemoterapii, trpí bolestmi, jsou bez peněz, protože z platu spadnou na nemocenské dávky a ještě je často opustí partner. To je bohužel poměrně běžné… Především pro ně je důležité vědět, že se svou diagnózou nejsou samy.

Projevila se v posledních letech nějak výrazně osvěta? Vnímáte z pohledu svého sdružení?

Určitě! Prevence je skutečně důležitá. To je patrné například u žen s rakovinou prsu, kde už dnes nedochází tak často k operacím či odstranění. Lékařská věda pokročila a metody jsou stále šetrnější. Prevence se určitě vyplatí!

Potkali jste se s expředsedou Ligy proti rakovině, profesorem Zdeňkem Dientsbierem?

No jeje, několikrát! Arcus je členem Ligy proti rakovině, kterou založil.

Rizikové faktory nádorového onemocnění ledvin

Kouření - ledviny kuřáků jsou třikrát ohroženější

Nevhodné dietní návyky (přemíra uzenin a masa)

Nedostatečný pitný režim

Vysoký krevní tlak (mnoho soli je jedna z příčin hypertenze)

Nadužívání analgetik

Chronická ledvinová nedostatečnost

Karcinogenní látky (včetně dusitanů z nevhodných potravin)

Genetické faktory

Imunosupresivní léčba při orgánové transplantaci

Změňte své návyky preventivně, ne až se dostaví potíže. Zítra už nemusí být čas!

Zdroj: Liga proti rakovině Praha

Jak si ledviny chránit

U nádorů ledvin není patrný jednoznačný vztah mezi příčinou a důsledkem, jako je to patrné například u plic kuřáků.

U onemocnění ledvin může být příčinou souhra více škodlivých či negativních faktorů. Lékaři proto neznají jednoznačnou odpověď na otázku. Je proto dobré řídit se alespoň obecně platnými pravidly:1. nekouřit

2. hlídat pitný režim

(denně 35 ml na 1 kg váhy)

3. jíst zdravé potraviny

4. předcházet zánětům v těle

5. hlídat si stav chrupu

6. pohyb

7. hlídat si váhu

8. hlídat si krevní tlak

9.nekombinovat bezmyšlenkovitě léky

Zdroj: Liga proti rakovině Praha


Autor: Jana Švecová

15.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Výstava Metznerbund v Oblastní galerii.
9

Metznerbund v Oblastní galerii překvapuje porcí pestrého umění českých Němců

JAKUB ROSSMANN Narodil se 16. října v liberecké porodnici mamince Michaele Hesové z Liberce. Vážil 3,81 kg a měřil 52 cm.
8

Hlasujte pro nejhezčí miminko 42. týdne roku 2017

Kraj ušetřil na veřejných zakázkách miliony

Liberec – Od začátku letošního roku do konce září Liberecký kraj vyhodnotil celkem 135 veřejných zakázek za předpokládanou hodnotu 827.497.297 Kč.

Byl to dříč, vzpomíná na atleta Karla Koláře jeho trenér Vladimír Zelin

Úspěšný, nedávno zesnulý, jablonecký atlet, Karel Kolář, strávil nejdelší a také nejúspěšnější sportovní období v jablonecké TJ Liaz. Tam jej v letech 1977 až 1982 trénoval Vladimír Zelinka.

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj /FOTOGALERIE/ – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech opět mohou plnoletí občané ČR volit své zástupce v Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Derby mělo říz! Liberec obrat dokonal v nájezdech, Litvínov nasadil posily

Litvínov – Osmý pokus libereckým vicemistrům vyšel a konečně slaví první venkovní výhru v sezoně. Dočkal se v jednom ze šlágrů 15. extraligového kola v Litvínově, kde díky trefě Michala Bulíře vyhrál 3:2 po samostatných nájezdech. Bílí Tygři dvakrát prohrávali, avšak vždy dokázali srovnat krok a obrat nakonec v nájezdech dokonali.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení