Tři tisíce lidí chce v příštích dvou letech propustit americká skupina Johnson Controls. Oznámila to její americká centrála v Milwaukee. Rozhodnutí je součástí plánu na snižování nákladů. Skupina v Česku zaměstnává šest tisíc lidí, polovina z nich pracuje ve čtyřech fabrikách na Českolipsku (tři v České Lípě, jedna ve Stráži pod Ralskem).

Kterých divizí společnosti a kterých konkrétních závodů by se mělo propouštění týkat, americké vedení Johnson Controls ale neupřesnilo.

Úřad práce: Žádné signály nemáme

„Žádné takové signály ani informace od firmy nemáme," uvedla na dotaz Deníku ředitelka Úřadu práce v České Lípě Marcela Ottová. Podle ní nadále platí, že Johnson Controls patří mezi firmy nabízející naopak největší množství volných pracovních míst na Českolipsku a je největším zaměstnavatelem.

Americká centrála firmy uvedla, že tři tisíce zaměstnanců, které chce do dvou let propustit, představují 2,5 procenta celkové pracovní síly v celé skupině Johnson Controls.

Firma chce snížit své roční náklady o zhruba 250 milionů dolarů (zhruba šest miliard korun). A možná se pokusí prodat některé z automobilových aktivit. Už v červenci totiž oznámila, že oddělí do samostatné firmy divizi, která vyrábí sedadla a součástky pro sedadla, čalounění a pěnu. Tato výroba se ale netýká Českolipska.

Firma se údajně už v březnu dohodla na prodeji aktivit, které se zabývaly správou prostor pro jiné firmy.

Na Českolipsku se Johnson Controls zabývá výrobou autopotahů na sedačky, výrobou autobaterií a krytů na ně. A třeba výroba autobaterií rozhodně nestrádá, podle informací Deníku má firma dokonce tolik zakázek, že zaměstnanci musejí chodit na přesčasy.

Vloni v květnu navíc Američané v českolipské průmyslové zóně mezi Dubicí a Sosnovou slavnostně otevřeli úplně nový výrobní závod na plastové boxy, kryty a víka na autobaterie. „Česká Lípa je pro naši společnost velmi důležitým obchodním místem. Jsme hrdí na naše zaměstnance v tomto regionu a na dobrou spolupráci s vedením města," prohlásil při slavnostním otevření Johann Friedrich Dempwolff, generální ředitel Johnson Controls pro Evropu.

Johnson Controls• americká společnost existuje už od roku 1885, kdy ji založil Warren Johnson, vynálezce elektrického pokojového termostatu
• dnes má celá skupina 170 tisíc zaměstnanců ve 150 zemích. V Česku zaměstnává 6000 lidí, polovina z nich pracuje na Českolipsku
• skupina se zaměřuje na tři základní odvětví: energetická a provozní účinnost budov, výroba autobaterií i technologicky náročnějších baterií pro hybridní a elektrická vozidla a výroba pro interiéry automobilů
• časopis Corporate Responsibility Magazine v roce 2014 zařadil společnost Johnson Controls na 12. místo ve svém žebříčku „100 nejlepších firemních občanů"