Skalní hrad Vranov s Panteonem znovu po pěti letech otevřeli před Velikonocemi. Už o svátečním víkendu sem proudily davy lidí. Na horách se sice ještě dalo sjezdovat, ale na běžky už to nebylo a na kolo ještě ne. Obnovená vyhlídka byla tedy vítaným cílem. Odhadem přišlo tři sta padesát lidí. Noví správci mohli být spokojeni. Oni ale chtějí víc. Proto upravují a zvelebují.

Do půlky května tu Jiřího Šťastného z Příšovic, který nově drží klíče od brány, najdete o víkendech a přes svátky. Přátelé a kamarádi horolezci jej neosloví snad jinak než Šťáva… Od 15. května bude mít otevřeno až do půlky září denně od 9 do 18 hodin.

Po propadu části parkánu v roce 2010 je tento po rozsáhlé rekonstrukci. Vznikl zde nový krásný prostor, který určitě stojí za návštěvu. Je zde i příjemné posezení u kiosku a na místě už najdete zbrusu nové lavice.

Jaké jsou vaše plány?

Jsme tu od konce března, rozjíždíme se. Probíhat to tady bude v režimu, jako tomu bylo vždycky. Koupíte si lístek a půjdete na prohlídku.

Vy si místo teprve tak trochu osaháváte?

Zatím ano. Chtěli bychom místo oživit zejména pro region Maloskalska, pro Maloskaláky, kteří tady nemusí platit a mohou sem kdykoliv přijít.

Měl by tu být tedy někdy i program?

Chceme tu pořádat také koncertíky menšího rázu. Už máme domluveného Ondřeje Rumla z Jablonce. Rozhodně bychom tu rádi měli řemeslné trhy, když bude hodně lidí v sobotu a v neděli. Aby si tu místní výrobci postavili stánky a mohli prodávat svoje hrníčky, korále, sklo. Nahoře by pak měly být i výstavy.

Místo se ale úplně nabízí i k jiným aktivitám než je horolezectví.

Máme v plánu, že by se tady cvičila jóga a další aktivity k relaxaci a odpočinku.

Už přišli nějací výjimeční návštěvníci?

Hned v pondělí na pomlázku nás navštívili manželé z Izraele, byli velice příjemní, ptali se, co tu pobíháme s těmi pomlázkami… Hrad se jim moc líbil, do Knihy návštěv nám napsali dokonce něco v hebrejštině. Uvítali jsme dva pány z Lotyšska, větší počet Němců, pár Poláků, jednoho Itala a návštěvníky ze Slovenska. I školu až ze Sedlčan.