„Současnou situaci s omikronem pečlivě sledujeme a nic nepodceňujeme. Jednáme s předsedou Národní sportovní agentury Filipem Neusserem o možných scénářích uspořádání ČEZ Jizerské 50. Ten tyto detailně připravené podklady konzultuje se zástupci Ministerstva zdravotnictví ČR, konkrétně s ministrem Vlastimilem Válkem,” popsal zástupce pořádající agentury Raul Petr Lešek. Podklady pro bezpečné uspořádání, které jsme připravili, byly pozitivně přijaty a za aktuálních podmínek by bylo možné závod uspořádat v podobě, která se velmi přibližuje té, kterou všichni známe ještě z roku 2020.”

Podporu organizátoři cítí i ze strany ministra zdravotnictví Vlastimila Válka, který se v médiích zmínil o tom, že nemá za cíl konání Jizerské 50 nijak dramaticky omezovat a komunikuje jak se zástupci kultury, tak sportu. Stejně tak předseda NSA, Filip Neusser, který je v úzkém kontaktu s pořadateli Jizerské 50, považuje tuto akci za jednu z vrcholných událostí letošní zimy, která by neměla chybět.

Aktuální podmínky, které umožňují účast až 1000 závodníku v rámci jedné startovní vlny, slibuje klasický třídenní program a drží se termínu 11. až 13. února. „Jednotlivé závody by se odjely dle aktuálního programu, žádná ze startovních vln nepřekračuje limit jednoho tisíce účastníků. Organizátoři v první řadě dbají na bezpečnostní a hygienická pravidla, samozřejmostí jsou dezinfekce v prostoru celého zázemí, nošení respirátorů v zázemí závodu, kontrola teploty účastníků a další opatření, která zaručují bezpečný průběh celého víkendu,“ popsal mluvčí organizátora Jizerská 50 Richard Valoušek.

Bedřichovský Night Light Marathon.
Kvůli počasí se Bedřichovský Night Light Marathon uskuteční v polovině února

Na start se mohou postavit pouze ti účastníci, kteří mají platný certifikát o očkování nebo prodělání nemoci (nejdéle 180 dní od pozitivního testu) nebo splňují jednu z výjimek.

„Zdraví a bezpečnost všech účastníků i organizátorů je pro nás na prvním místě, proto jsme připraveni všechna opatření dodržovat do nejmenšího detailu. Jizerská 50 bude bezpečným závodem pro všechny zúčastněné a budeme se striktně řídit pravidly, které budou aktuálně platné. Jsme připraveni i na variantu závodu ve vlnách s menším počtem závodníků, než je 1000,” vysvětlil Petr Lešek.

Organizátoři se mimo jiné také inspirují v zahraničí, například i italským modelem slavné Marcialongy, která se uskuteční 30. ledna, a to i pro hobby běžce. V Itálii se přitom denní nákaza pohybuje okolo 200 000 nakažených. „Když je možné v Itálii uspořádat tak velký závod, jakým Marcialonga je, nepochybujeme o tom, že rozumný a bezpečný model zrealizujeme také v České republice pro Jizerskou 50,” dodal Lešek. Důsledná příprava a dodržování hygienických a bezpečnostních pravidel je pro pořadatele cesta, jak se vrátit zpět do stopy a oslavit společně tento významný sportovní svátek v běžeckém lyžování.