Výlet vlakem z Liberce do Drážďan může cestující vyjít i na 64 korun. Výhodné jízdenky platí ve vlacích Trilex německého Dopravce Vogtlandbahn, který působí v českém, německém a polském pohraničí.

Jízdenku do Drážďan Liberec-Dresden-Spezial nelze koupit na nádraží v prodejnách Českých drah, ale přímo u průvodčích ve vlacích Trilex. „Tato služba je pro cestující pohodlnější, rovnou nastoupí do vlaku a lístek si koupí od průvodčího," vysvětlil Pavel Blažek ze společnosti Korid, která zajišťuje dopravu v Libereckém kraji.

Vogtlandbahn uzavřel s Koridem smlouvu, ve které se původně zavázal, že bude prodávat jízdenky také v pokladnách v Liberci, Chrastavě a Hrádku nad Nisou. Německý dopravce ale přišel s návrhem, že bude prodávat jízdenky pouze ve vlacích. „Původně jsme se obávali, že průvodčí nestihne včas odbavit všechny cestující, zvlášť v dopravní špičce. To se ale nepotvrdilo. Služba je pro cestující pohodlnější a společnost Korid by si přála takovýto způsob odbavení i na dalších tratích v kraji," řekl Blažek. Průvodčí pendluje mezi Libercem a Chrastavou, kde přesedne na spoj v opačném směru.

Do Drážďan je možné jet i s Českými drahami, ceny jsou ale výrazně vyšší. Na svém internetovém obchodě dráhy nabízejí jízdenku za méně výhodnou cenu, než od německého dopravce. Jeden dospělý za zpáteční lístek zaplatí 250 korun, Trilex sveze jednu osobu za 230 korun, při využití jízdenky pěti cestujícími zaplatí každý dokonce 64 korun.

Jízdenka Liberec-Dresden-Spezial pokrývá jednu jízdu tam a zpět ve stejný den bez přerušení. Platí v českých pracovních dnech od 6 hodin do 3 hodin následujícího dne. O víkendu a českých svátcích platí již od půlnoci. Při přestupu je nutné využít první návazný spoj. Jízdenky společnosti Trilex lze koupit i mimo trať Liberec Drážďany ve stanicích od Rybniště nebo pivovaru Kocour do Varnsdorfu.

Cena jízdenek

internetový obchod ČD:  1 osoba 250 Kč

pro více osob se cena násobí počtem cestujících ve vlaku Trilex:

1 osoba 230 Kč, 2 až 5 osob 320 Kč

Ceny platí pro jednu jízdu z Liberce do Drážďan a zpět v jednom dni.

(ble)