Startuje na začátku února. Před sebou bude mít trať 600 kilometrů, která se proplétá nejrozsáhlejším národním parkem jižní Skandinávie - Femundsmarka a kříží i jezero, které této oblasti dalo své jméno Femund. Musherka ladí formu v česko slovenském týmu spolu s Jurajem Potočkem.

„Dnešní úžasný trénink, pětašedesát kilometrů za pět a půl hodiny. Hodně jsme jeli čerstvým sněhem a torpédoborec Gábinka musela i hledat tvrdou cestu pod nohama. Takhle si představuji pocit absolutního štěstí!" píše Jana Henychová v neděli do zpráv z přípravy ve Švédsku.

Součinnost týmu a souhru se psy se chystají spolu s druhým musherem Jurajem Potočkem prověřit v krátkém závodě. „17 a 18. ledna se zúčastníme jednoho cvičného závodu. Pojedu s dvanácti psy dvakrát šedesát kilometrů. Už jsme přihlášeni i startovné mám zaplacené. Tak hurá a uvidíme jak nám to půjde," hlásí aktuality z ledové severské přírody.

Pokud je opravdu hodně nachumeleno, a uplynulé dva dny byly prý opravdu na sněhovou nadílku štědré, je třeba trasu před tréninkovou jízdou projet na skútru. Psi by se zbytečně bořili. Už mají za sebou také otestování stanu.

Co si totiž do extrémního závodu naloží, to mají. Musejí se spolehnout jen sami na sebe. „Když je pěkná kosa, tak jedině ponožky z Mongolska z velbloudí srsti od Miloše Weigerta," hlásí Jana a venkovní teploměr ukazuje „jen" mínus sedmnáct stupňů.

Chce prolomit začarovaný závod

Na start prestižního norského závodu Femundlopet se Jana Henychová postavila už v roce 2011, po odjetých 411 kilometrech odstoupila kvůli zdravotním problémům psů. Letos omladila spřežení a doufá, že se jí podaří pro ni tento začarovaný závod zlomit a dostat se úspěšně do cíle.

Závod psích spřežení Femundlopet je pro závodníky i psy skutečnou výzvou, protože zde musí vzdorovat nejrůznějším nástrahám místních hor. Teploty zde mohou extrémně klesat i pod 40 stupňů Celsia. Sněhové vánice zde nejsou ničím neobvyklým a tzv. bílé peklo může zastihnout závodníka v různě komplikovaných terénech nebo na otevřených náhorních planinách. Toto vše a mnoho dalšího vytváří z tohoto závodu skutečnou výzvu. Závod se koná již 25 let. Startuje 6. února.

Atmosféra ve startovním koridoru závodu v městečku Røros, kde tisícovka psů štěká a netrpělivě se zmítá ve svých natažených postrojích, aby už mohli vyrazit na trať, naprosto mluví za vše. Zde se setkáváme se špičkovými atlety, kteří mají tisíce kilometrů v tlapkách. „Tito psi jsou ve své vrcholné kondici a jediné, co je trápí, je to, že ještě nemohli vystartovat. Tito psi milují to, co dělají, k čemu byli vyšlechtěni a pro co se narodili. Zde můžeme pochopit, co to znamená: Born to run!" říká musherka Henychová.