„Dárky se dávaly pod stromeček nebalené. Tento zvyk přišel až později z Ameriky," prozradila průvodkyně a mluvčí Národního památkového ústavu se sídlem na Sychrově Lucie Bidlasová. Kromě klasických hraček děti z panských rodů dostávaly třeba i živé poníky a ty movitější dokonce i kočárek na projížďky.

VÁNOCE na Sychrově. Nechyběly dárky ani betlém.

Zajímavostí bylo, že svátky se slavily pokaždé v jiném pokoji. „Měly spíše duchovnější podobu, i když dárky se také nadělovaly," dodala mluvčí. Dospělí dostávali například krásně vázané deníky, psací náčiní, pánové kuřácké potřeby, dámy zase šperky. Výjimkou nebyly ale ani kousky nábytku. „Stranou nezůstávalo ani služebnictvo. Pro ně byly připraveny třeba růžence nebo modlitební knížky, ale byly to i peníze. Ty si lidé schovávali, protože pro ně měly hodnotu daru od knížete a nezřídka se tyto mince i dědily," dodala mluvčí.

Pro děti z knížecího rodu pak bylo největším dárkem, že trávily celý den s rodiči. Vzácností to bylo nejen proto, že měly své vychovatele a chůvy, ale i pro velké množství povinností. „Děti měly obrovský dril, musely se hodně učit a postupně dostávaly i úkoly v hospodářství zámku, které musely svědomitě plnit," prozradil už dříve kastelán zámku a ředitel NPÚ Miloš Kadlec.

Samozřejmostí vánočních svátků byly i bohoslužby a nechyběl ani betlém, jehož repliku nyní v Sychrově díky střední nábytkářské škole v Liberci Kateřinkách vystavují na nádvoří.