Ve vitríně na chodbě dominikánského kláštera v Jablonném v Podještědí je rozložená důležitá a docela objemná kniha. Jsou ta takzvaná Kanonizační akta. Každá jejich stránka shrnuje fakta a svědectví o životě a víře paní Zdislavy z Lemberka.

Právě tato akta zkoumala Kongregace pro svatořečení, orgán katolické církve, který nakonec rozhodl o svatořečení Zdislavy, patronky rodiny, Libereckého kraje i litoměřického biskupství. Ke kanonizaci do té doby blahoslavené Zdislavy došlo nakonec před dvaceti lety, 21. května 1995 na obrovském shromáždění na letišti v Olomouci-Neředíně.

V souvislosti s výročím svatořečení se nyní Jablonné v Podještědí připravuje na velké akce. K té první dojde už ve čtvrtek, v den výročí. Vernisáží začne výstava Zdislava svatořečená, která se připravuje už od loňského léta.

„Výstava má představit osobnost svaté Zdislavy, přiblížit samotnou kanonizaci, ale lidem ukáže i to, jak se kanonizace na začátku 90. let připravovala přímo v Jablonném," řekla Barbora Spalová z Centra sv. Zdislavy, které výstavu ve spolupráci s klášerem připravilo.

Po Jablonném výstava zamíří do Löbau a do Žitavy a pak by měla putovat po dominikánských místech v ČR.

Do Jablonného se ke Zdislavině hrobu budou během, celé poutní sezóny sjíždět církevní osobnosti: přijede kardinál Dominik Duka, biskupové Jan Baxant a Jan Vokál a také biskupové ze zahraničních diecézí. Kromě toho se také očekává velký příliv poutníků, především z Polska a Německa.

„Těší nás, že se výročí svatořečení setkává s takovou publicitou, protože v dnešní době není úplně samozřejmé, že jsou svatí v popředí zájmu," řekl páter Pavel Mayer, rektor baziliky a děkan farnosti v Jablonném.

„Hrozně pršelo, ale atmosféra byla úžasná."

Brány hradů a zámků se již otevřely pro návštěvníky. Nejinak je tomu na Lemberku, kde je kastelánkou Renata Černá.Na prstech jedné ruky by se dali mezi současnými obyvateli Jablonného v Podještědí spočítat přímí účastníci kanonizace Paní Zdislavy. Jedním z nich je nynější kastelánka zámku Lemberk Renata Černá. Byla členkou malé delegace, která se 21. května 1995 vypravila do Olomouce.

Co jste v té době dělala?

Už tehdy jsem pracovala na Lemberku jako průvodkyně. S lidmi z Jablonného, kteří stejně jako já měli blízký vztah k místní farnosti, jsme vyrazili do Olomouce. Včetně dvou lidí, z nichž jeden už bohužel zemřel a druhý je stále mým kamarádem, a ti měli za úkol v Olomouci předat Svatému otci jako dar pohár, který pro něho nechalo město Jablonné vyrobit.

Vzpomínám si, že ten den hrozně pršelo. Že jsme tam stáli v pláštěnkách, všude okolo roztažené deštníky a právě kvůli nim nebylo z našeho sektoru, ve kterém jsme stáli, úplně dobře vidět na pódium. Ale atmosféra byla úžasná. Byla hodně ovlivněná nadšením, které v lidech ještě v polovině 90. let bylo.

K předání poháru Svatému otci došlo?

Ano. Tím, že to bylo spojené i s kanonizací Jana Sarkandera, tak tam byly celé zástupy lidí a delegací, které nosily Svatému otci dary, a mezi nimi byli i naši kamarádi z Jablonného. Viděli jsme je, jak předávají dar a pokoušeli jsme se i z té dálky fotit, ale to moc nevyšlo. Takové foťáky jako dnes ještě nebyly.

Co všechno jste si jako památku na ten den schovala?

Mám schovaný plánek se zakreslenými sektory, pak vstupenku a ještě jsme tam dostávali takovou knížečku s liturgickými texty a zpěvy, které zaznívaly v průběhu kanonizace.

Jak vůbec probíhaly přípravy na kanonizaci tady v Jablonném?

Určitě tím město žilo, ať už to byly stavební úpravy na bazilice nebo samotné oslavy v souvislosti s kanonizací. Původně se dokonce uvažovalo o tom, že by ke svatořečení došlo v Jablonném a když se pak rozhodlo, že to bude v Olomouci, tak město z toho bylo docela smutné a oslavy se uskromnily. Nicméně přímo v ten den probíhaly v Jablonném i na Lemberku kulturní akce spojené se Zdislavou, mimo jiné se promítal film V erbu lvice. Na zámku také byla speciální expozice věnovaná svaté Zdislavě.

Litoměřické biskupství tehdy organizovalo konference o svaté Zdislavě, na kterých jsem se vlastně teprve dozvídala celou řadu věcí o sv. Zdislavě, protože před rokem 1989 byly ty informace hodně zkreslené. Takže v této době jsem se o Zdislavě dozvěděla mnohem víc a našla jsem k ní mnohem hlubší vztah.

Nejbližší akce spojené se sv. ZdislavouDěkan Pavel Mayerke v bazilice svatého Vavřince a svaté Zdislavy v Jablonném v Podještědí. Čtvrtek 21. května - 20. výročí kanonizace
18.00 - Mše svatá ke cti sv. Zdislavi Mons. Jan Baxant, biskup litoměřický)
19.00 - Vernisáž výstavy „Zdislava svatořečená", koncert Zpěvandulí v rajském dvoře kláštera
Středa 27. května - Seminář Odkaz sv. Zdislavy
9.30 - 16.00 v klášteře dominikánů
Pátek 29. května - Noc kostelů
18.00 - Mše svatá v bazilice
19.00 - Koncert Akademického sboru Žitava / Zhořelec
20.00 - Komentované prohlídky
23.00 - Žehnání městu a kraji
Sobota 30. května - Hlavní pouť ke svaté Paní Zdislavě
7.00 - Mše svatá u krypty sv. Zdislavy
9.00 - Mše svatá Mons. Jan Baxant, biskup litoměřický
11.00 Mše svatá Mons. Dominik kardinál Duka OP, primas český
Missa brevis Es dur, varhany Miloš Bok, schola Nativity