VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jablonné už žije výročím svatořečení Zdislavy

Jablonné v Podještědí - Ve čtvrtek začne za účasti biskupa litoměřického výstava Zdislava svatořečená, za dva týdny proběhne Hlavní pouť ke sv. Zdislavě.

20.5.2015
SDÍLEJ:

Hrob svaté Zdislavy v katakombách baziliky svatého Vavřince a svaté Zdislavy v Jablonném v Podještědí. Foto: ČTK/Radek Petrášek

Ve vitríně na chodbě dominikánského kláštera v Jablonném v Podještědí je rozložená důležitá a docela objemná kniha. Jsou ta takzvaná Kanonizační akta. Každá jejich stránka shrnuje fakta a svědectví o životě a víře paní Zdislavy z Lemberka.

Právě tato akta zkoumala Kongregace pro svatořečení, orgán katolické církve, který nakonec rozhodl o svatořečení Zdislavy, patronky rodiny, Libereckého kraje i litoměřického biskupství. Ke kanonizaci do té doby blahoslavené Zdislavy došlo nakonec před dvaceti lety, 21. května 1995 na obrovském shromáždění na letišti v Olomouci-Neředíně.

V souvislosti s výročím svatořečení se nyní Jablonné v Podještědí připravuje na velké akce. K té první dojde už ve čtvrtek, v den výročí. Vernisáží začne výstava Zdislava svatořečená, která se připravuje už od loňského léta.

„Výstava má představit osobnost svaté Zdislavy, přiblížit samotnou kanonizaci, ale lidem ukáže i to, jak se kanonizace na začátku 90. let připravovala přímo v Jablonném," řekla Barbora Spalová z Centra sv. Zdislavy, které výstavu ve spolupráci s klášerem připravilo.

Po Jablonném výstava zamíří do Löbau a do Žitavy a pak by měla putovat po dominikánských místech v ČR.

Do Jablonného se ke Zdislavině hrobu budou během, celé poutní sezóny sjíždět církevní osobnosti: přijede kardinál Dominik Duka, biskupové Jan Baxant a Jan Vokál a také biskupové ze zahraničních diecézí. Kromě toho se také očekává velký příliv poutníků, především z Polska a Německa.

„Těší nás, že se výročí svatořečení setkává s takovou publicitou, protože v dnešní době není úplně samozřejmé, že jsou svatí v popředí zájmu," řekl páter Pavel Mayer, rektor baziliky a děkan farnosti v Jablonném.

„Hrozně pršelo, ale atmosféra byla úžasná."

Brány hradů a zámků se již otevřely pro návštěvníky. Nejinak je tomu na Lemberku, kde je kastelánkou Renata Černá.Na prstech jedné ruky by se dali mezi současnými obyvateli Jablonného v Podještědí spočítat přímí účastníci kanonizace Paní Zdislavy. Jedním z nich je nynější kastelánka zámku Lemberk Renata Černá. Byla členkou malé delegace, která se 21. května 1995 vypravila do Olomouce.

Co jste v té době dělala?

Už tehdy jsem pracovala na Lemberku jako průvodkyně. S lidmi z Jablonného, kteří stejně jako já měli blízký vztah k místní farnosti, jsme vyrazili do Olomouce. Včetně dvou lidí, z nichž jeden už bohužel zemřel a druhý je stále mým kamarádem, a ti měli za úkol v Olomouci předat Svatému otci jako dar pohár, který pro něho nechalo město Jablonné vyrobit.

Vzpomínám si, že ten den hrozně pršelo. Že jsme tam stáli v pláštěnkách, všude okolo roztažené deštníky a právě kvůli nim nebylo z našeho sektoru, ve kterém jsme stáli, úplně dobře vidět na pódium. Ale atmosféra byla úžasná. Byla hodně ovlivněná nadšením, které v lidech ještě v polovině 90. let bylo.

K předání poháru Svatému otci došlo?

Ano. Tím, že to bylo spojené i s kanonizací Jana Sarkandera, tak tam byly celé zástupy lidí a delegací, které nosily Svatému otci dary, a mezi nimi byli i naši kamarádi z Jablonného. Viděli jsme je, jak předávají dar a pokoušeli jsme se i z té dálky fotit, ale to moc nevyšlo. Takové foťáky jako dnes ještě nebyly.

Co všechno jste si jako památku na ten den schovala?

Mám schovaný plánek se zakreslenými sektory, pak vstupenku a ještě jsme tam dostávali takovou knížečku s liturgickými texty a zpěvy, které zaznívaly v průběhu kanonizace.

Jak vůbec probíhaly přípravy na kanonizaci tady v Jablonném?

Určitě tím město žilo, ať už to byly stavební úpravy na bazilice nebo samotné oslavy v souvislosti s kanonizací. Původně se dokonce uvažovalo o tom, že by ke svatořečení došlo v Jablonném a když se pak rozhodlo, že to bude v Olomouci, tak město z toho bylo docela smutné a oslavy se uskromnily. Nicméně přímo v ten den probíhaly v Jablonném i na Lemberku kulturní akce spojené se Zdislavou, mimo jiné se promítal film V erbu lvice. Na zámku také byla speciální expozice věnovaná svaté Zdislavě.

Litoměřické biskupství tehdy organizovalo konference o svaté Zdislavě, na kterých jsem se vlastně teprve dozvídala celou řadu věcí o sv. Zdislavě, protože před rokem 1989 byly ty informace hodně zkreslené. Takže v této době jsem se o Zdislavě dozvěděla mnohem víc a našla jsem k ní mnohem hlubší vztah.

Nejbližší akce spojené se sv. ZdislavouDěkan Pavel Mayerke v bazilice svatého Vavřince a svaté Zdislavy v Jablonném v Podještědí. Čtvrtek 21. května - 20. výročí kanonizace
18.00 - Mše svatá ke cti sv. Zdislavi Mons. Jan Baxant, biskup litoměřický)
19.00 - Vernisáž výstavy „Zdislava svatořečená", koncert Zpěvandulí v rajském dvoře kláštera
Středa 27. května - Seminář Odkaz sv. Zdislavy
9.30 - 16.00 v klášteře dominikánů
Pátek 29. května - Noc kostelů
18.00 - Mše svatá v bazilice
19.00 - Koncert Akademického sboru Žitava / Zhořelec
20.00 - Komentované prohlídky
23.00 - Žehnání městu a kraji
Sobota 30. května - Hlavní pouť ke svaté Paní Zdislavě
7.00 - Mše svatá u krypty sv. Zdislavy
9.00 - Mše svatá Mons. Jan Baxant, biskup litoměřický
11.00 Mše svatá Mons. Dominik kardinál Duka OP, primas český
Missa brevis Es dur, varhany Miloš Bok, schola Nativity

Autor: Michael Polák

20.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Výstava Metznerbund v Oblastní galerii.
9

Metznerbund v Oblastní galerii překvapuje porcí pestrého umění českých Němců

JAKUB ROSSMANN Narodil se 16. října v liberecké porodnici mamince Michaele Hesové z Liberce. Vážil 3,81 kg a měřil 52 cm.
8

Hlasujte pro nejhezčí miminko 42. týdne roku 2017

Kraj ušetřil na veřejných zakázkách miliony

Liberec – Od začátku letošního roku do konce září Liberecký kraj vyhodnotil celkem 135 veřejných zakázek za předpokládanou hodnotu 827.497.297 Kč.

Byl to dříč, vzpomíná na atleta Karla Koláře jeho trenér Vladimír Zelin

Úspěšný, nedávno zesnulý, jablonecký atlet, Karel Kolář, strávil nejdelší a také nejúspěšnější sportovní období v jablonecké TJ Liaz. Tam jej v letech 1977 až 1982 trénoval Vladimír Zelinka.

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj /FOTOGALERIE/ – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech opět mohou plnoletí občané ČR volit své zástupce v Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Derby mělo říz! Liberec obrat dokonal v nájezdech, Litvínov nasadil posily

Litvínov – Osmý pokus libereckým vicemistrům vyšel a konečně slaví první venkovní výhru v sezoně. Dočkal se v jednom ze šlágrů 15. extraligového kola v Litvínově, kde díky trefě Michala Bulíře vyhrál 3:2 po samostatných nájezdech. Bílí Tygři dvakrát prohrávali, avšak vždy dokázali srovnat krok a obrat nakonec v nájezdech dokonali.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení