Návštěvníci hor tu mohou během občerstvení doplnit v jednu chvíli energii u celkem osmi stojanů. Ty zvládnou za cenu pomalého dobíjení obsloužit všechny typy e-aut až dvakrát rychleji než běžné AC stanice. ČEZ plánuje osazování dalších podobných míst na českých a moravských horách. Současně spouští ultrarychlé dobíjecí stanice v Krkonoších, nejnověji v Harrachově.

„Jedním z mýtů kolem elektromobility je, že se e-auta nehodí na cesty do hor. Přitom právě v členitém terénu se naplno uplatní hlavní výhody elektromotoru – rychlá akcelerace výkonu a zdolávání velkého převýšení. Benefitem je také bezemisní provoz bez negativního vlivu na čistý horský vzduch. Proto vedle našeho hlavního zaměření na propojování měst díky zahuštění dobíjecích bodů na hlavních tazích chceme podpořit i rozvoj elektromobility na českých a moravských horách,“ říká Tomáš Dzurilla, ředitel útvaru elektromobilita ČEZ.

Královka je známá jako ideální východisko pro běžkaře směrem k centrálním partiím Jizerských hor, penzion U Čápa se zase do povědomí veřejnosti zapsal provozem Muzea Cimrmanovy doby. Dobíjecích wallboxů pro elektromobily je U Královky pět, U Čápa tři. Garantují až dvakrát rychlejší dobíjení než pomalé AC stojany, protože je nezpomaluje vliv palubních dobíječek.

Řidič registrovaný jako zákazník ČEZ přitom zaplatí cenu jako za AC dobíjení – 8 Kč za kWh. Všechny stojany jsou vybaveny konektorem CCS (pro dobíjení evropských aut), na každém místě je i po jednom stojanu vybaveném i koncovkou ChaDEMo pro dobíjení aut s asijským standardem.

V Krkonoších ČEZ osazuje ultrarychlé stojany. Po Jilemnici a Peci pod Sněžkou mohou řidiči využívat novou ultrarychlou stanici i v Harrachově. Nový ultrafast ovšem brzy přibude i u Hotelu Příchovice v Jizerských horách. 

Mohlo by vás zajímat: Na nákup i v noci? První bezobslužný obchod v kraji otevřeli v Pěnčíně

Zdroj: Sedlák Jan