Ale ještě do 13. ledna tu můžete obdivovat brože a další ozdoby zimních oděvů inspirované vánočními motivy. K vidění je tu například „exponát měsíce" v podobě větvičky jmelí. A nejen to, v galerijní prodejně můžete pro své blízké koupit i některý z originálních dárků.

Vánočně laděná je i akce v hlavní budově muzea. Je spojena s tradicí líbání pod jmelím. „Jen málokdo tuší, že tento zvyk, který k nám přišel z Anglie, má svá přísná pravidla. Na Štědrý den může muž políbit každou ženu a dívku, kterou pod zavěšeným jmelím zastihne. Po polibku musí pár utrhnout z větvičky jednu bílou kuličku, poslední kulička tam však musí zůstat, jinak jmelí ztratí svou kouzelnou moc," říká Jana Šůrová a zve: „Nepropásněte proto příležitost a pravý vánoční polibek si přijďte vyzkoušet do vestibulu jabloneckého muzea." Pokud se při líbání vyfotíte a uveřejníte snímek na Facebooku muzea, můžete být vylosováni a získat malý dárek. V každém případě vám malé vánoční zastavení v muzeu může připomínat skleněná kulička, kterou si odtud může odnést každý líbající…

Při té příležitosti si také nenechte ujít krátkodobou výstavu v expozici Kouzelný svět bižuterie.

V současné době začíná cyklus představující sdružení UNOSTO, které vzniklo pro propagaci českého šperku a talentovaných šperkařů. „Jako první se představují Kateřina Matěchová a Karla Olšáková spolupracující ve studiu Dechberoucí. Prezentují zde sérii šperků "concrete2" vytvořených z materiálu pro šperk netradičního, z betonu broušeného do tvaru ohlazených oblázků," upozorňuje kurátorka Šárka Sirůčková. V lednu 2013 se představí další ze členů Alena Hesounová.

Mimořádný zážitek vás čeká také v dalších patrech skleněného království. V expozici věnované historii skla můžete vidět unikátní jídelní soubor navržený novoborským výtvarníkem Karlem Wünschem pro horský hotel Ještěd v roce 1973. Při této příležitosti si nenechte ujít unikátní soubor nápojového skla, kterou už brzy doplní i výstava věnovaná třísetleté historii sklárny v Harrachově.