Čtyři desítky výrobců skla, bižuterie a vánočních ozdob se budou prezentovat po dobu čtyř dnů, od 8. do 11. srpna. Návštěvníkům se navíc naskytne jedinečná příležitost spatřit a následně i zakoupit kolekci s názvem Miss České republiky, na které se podílelo šest členských firem Svazu výrobců skla a bižuterie. „Výrobci navrhli několik druhů šperků ve třech barevných kombinacích black diamond, champagne a multicolor,“ informovala organizátorka Miss České republiky Alexandra Belingerová.

Předseda Svazu výrobců skla a bižuterie Pavel Kopáček prozradil, že kolekce, která vznikla pro věkovou kategorii 18 až 30 let, nebude zrovna laciná. „Je to vlastně i první pokus o kolekci, kterou vytvořilo více firem. Ty se opřely o své zkušenosti a vznikly tak krásné brože, náhrdelníky, náušnice a dokonce i kabelky,“ doplnil Kopáček.

Jednou z firem, která se o tuto kolekci zasloužila, je jablonecká JSB Bijoux. „Do kolekce jsme dali průřez naší výroby, převážně s českými křišťály,“ uvedl za JSB Bijoux Petr Balák.

Proč se do projektu zapojili, i když kolekce neponese jméno jejich firmy? „Projektu Miss se účastníme, protože v něm vidíme jak obchodní, tak marketingovou příležitost. Zároveň podporujeme naši bižuterii a šperky naproti zviditelnění naší značky jako sponzora,“ dodal Balák.

Kromě kolekce JSB Bijoux nyní pracuje i na výrobě pěti korunek a doplňků pro finále Miss České republiky.

V rámci Křehké krásy se také představí finalistky soutěže krásy, kterou v minulosti vedl Miloš Zapletal. „Návštěvníci uvidí finalistky v bílém outfitu s názvem Bílá armáda. Na své si přijdou i pánové, nebude totiž chybět promenáda v plavkách,“ doplnila Belingerová s tím, že přehlídky se zúčastní i loňská vítězka Iveta Maurerová, která představí korunku a doplňky pro vítězku letošního ročníku.

Kromě přehlídky Made in Jablonec, která spadá do doprovodného programu, se představí několik firem, které reprezentují sklářské a bižuterní techniky typické pro Železnobrodsko. Výstava chce připomenout také místní sklářskou historii.

Křehká krása už tradičně nabídne díky podpoře ministerstva kultury rozsáhlý program, jako je předvádění vybraných technik zpracování skla a bižuterie, jemuž dominují mobilní sklářská huť a tvůrčí dílny určené zejména dětem.

„Chceme podpořit tradiční bižuterní a sklářský průmysl a představit ho v plné kráse. Přejeme si, aby se návštěvníci výstavy přesvědčili o kreativitě a umění českých sklářů a výrobců bižuterie. Rádi bychom také překonali loňský návštěvnický rekord, kdy výstavu zhlédlo 12 500 návštěvníků. Jedním z našich cílů je zvýšit počet zahraničních návštěvníků,“ doplnil Kopáček. Celá akce zájemce vyjde na šedesát korun.

Návštěvníci si dále budou moci zvolit svoji favoritku, která ponese titul Tvář Křehké krásy. Nebude chybět ani hudební doprovodný program. Vystoupí například Volupsije, The Beatles Revival nebo Nudličky. Se vstupenkou na Křehkou krásu budou moci lidé navštívit zdarma Muzeum skla a bižuterie.

Výstava má i program pro odborníky. Svaz je pořadatelem konference Česká bižuterie – současnost a budoucnost, která je součástí incomingové mise Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Účastníky mise budou obchodníci z Ruské federace a Kazachstánu.