Problémy s nepřizpůsobivými občany v Jiráskově ulici začala řešit radnice v České Lípě. Do míst v těsné blízkosti centra posílá víc strážníků a uvažuje o pořízení nové kamery.

Chce tak především vyhovět starousedlíkům, kteří si dlouhodobě stěžovali na nepořádek a necítili se bezpečně ve svých domovech. „Lidé dali jasně najevo, že trpělivost přetekla. I pro mne je nepřípustné, aby v historickém centru byly ulice plné odpadků a staly se místem, kterému se po soumraku raději vyhneme," řekla starostka České Lípy Romana Žatecká.

Podle ní je problém na straně zákona, který městům nedává pravomoc problémy účinně řešit v případě, že dům vlastní soukromý majitel. „Česká Lípa v současnosti nemá problém s ubytovnami, které provozuje samo město, ale se soukromými vlastníky, kteří je neoficiálně ve velkém provozují ve svých objektech a nám pak rostou problémy s nepřizpůsobivými," podotkla českolipská starostka.

S většími problémy se Jiráskova ulice potýká už více jak rok. Nejprve strážníci řešili černé skládky před domy s nájemními byty, později rušení nočního klidu a pak také ve spolupráci se sociálním odborem děti pohybující se bez dozoru na silnici.

„Jejich projevy nejsou rázu hraničícího s trestnou činnosti a mnohdy ani rázu hrubého narušování veřejného pořádku, spočívají především v častém posedávání na ulici a v okolí během celých dnů i dlouho do noci," popsal zástupce ředitele městské policie v České Lípě Antonín Doležal.

Pod zvýšeným dohledem je nyní Jiráskova ulice zhruba půl roku. Strážníci podle Doležala kontrolují kritická místa i několikrát denně, včetně nocí. Policie se přitom prý nevyhýbá ani městskému parku.

Přínosnou kontrolou je v České Lípě také pěší strážník se psem. Dalším připravovaným opatřením ze strany radnice je rozšíření kamerového systému, který provozuje městská policie. Právě Jiráskova ulice bude jedním z míst, kam chce město kamerový systém rozšířit.