Národní památkový ústav v Liberci podal v únoru návrh na ochranu pro kapli sv. Alžběty a torzo mlýna v areálu sklárny. Novinářům to sdělila referentka cestovního ruchu města Lenka Stehlíková. Harrachov má už na seznamu památek pět objektů kostel sv. Václava, brusírnu skla, sanatorium, jednu venkovskou usedlost a tzv. panský dům, v němž je sklářské muzeum včetně vzorkovny.

Z pohledu památkářů jsou velmi cenné zejména zbytky stoupy mlýna na drcení křemene a hlíny, kde se dochovalo i torzo vybavení dřevěná hřídel, kovové transmise, pastorky a mlecí kameny na drcení suroviny. Objekt podle památkářů dotváří historický rozsah a podobu areálu sklárny, jejíž počátky sahají do 18. století. Navíc jde o unikátně dochovanou technologii dokládající historické postupy výroby skla. Návrh na zařazení na seznam památek majitele sklárny Františka Novosada překvapil. Je si ale vědom historické hodnoty unikátního zařízení.

Mlýn podle Františka Novosada pochází z poloviny 19. století. „Kdysi každá sklárna mívala vlastní výrobu pánví a každá ta pánev se vyrábí z jílů, které jsou k tomu vhodné. K tomu ale musí být zhruba třetina tzv. ostřiva, což je už použitá, vypálená pánev. Tam se mlely ty staré pánve," připomněl historii majitel sklárny. Mlýn, tvořený dvěma kuželovými kameny, podle něj pohánělo zhruba osmimetrové vodní kolo, to ale bylo dřevěné a nedochovalo se. Zbytky mlýna mohou návštěvníci v areálu vidět.

Nahlédnout mohou i do kaple sv. Alžběty, kterou na počátku 19. století nechali v novogotickém stylu postavit Harrachovští v těsném sousedství sklárny. Říká se jí skleněná, ve skutečnosti je ale z krkonošské žuly. Cenný je zejména interiér, který je ukázkou umu českých sklářů. Kapli zdobí vitrážová okna. Nad portálem je znak rodu Harrachů tři paví pera. Má oltář s křížem z benátských zrcadel i původní křišťálový lustr a půlmetrový skleněný zvon, který v harrachovské sklárně odlil v roce 1916 Julius Klinger. „Zvonilo se na něj, když se v rodině nějakého skláře narodilo dítě nebo když sklář zemřel," poznamenal majitel sklárny František Novosad, který v 90. letech nechal kapli opravit.