Ve své sbírce má snímky stovky zpěváků. Výběr z nich nabídne výstava v Domě manželů Scheybalových v Jablonci nad Nisou. Nese název Svědectví 68–89 / Třicet let svobody. Některé snímky se na veřejnosti objeví vůbec poprvé.

Unikátní výstava vznikla vlastně náhodou během přípravy akcí k 30. výročí sametové revoluce. „Hledali jsme snímky zachycující dramatické události spojené s pádem komunismu a děnímv roce 1968. Díky tomu jsme se blíže seznámili s obsáhlým archivem Otto Dlaboly, který má ve svém portfoliu přes 200 000 negativů a diapozitivů,“ popsal Petr Vobořil, ředitel Jabloneckého a kulturního infocentra, které výstavu připravilo.

Dlabola totiž nezachycoval jen tváře českých a zahraničních celebrit. Se svým fotoaparátem byl také přítomen mnohým historickým událostem, které by měly zůstat v paměti českého národa. „Součástí výstavy jsou například fotografie ze srpna 1968, jež byly pořízeny u budovy rozhlasu na Vinohradské ulici v Praze,“ přiblížil Vobořil snímek, na němž studenti nesou krví potřísněnou státní vlajku.

O dvacet let později zase Dlabola zvěčnil okamžik, kdy na legendárním balkoně tehdejšího nakladatelství Melantrich poprvé promlouval k plnému Václavskému náměstí budoucí prezident Václav Havel a Marta Kubišová zazpívala Modlitbu pro Martu. Jeden ze symbolů sametové revoluce.

Karel Gott na koncertu v liberecké Aréně v listopadu 2014
Gott v Liberci vystupoval několikrát, poslední koncert pro nemoc zrušil

Výběr snímků zachycuje kromě osudových okamžiků také portréty ikon populární hudby a divadla konce 60. let. Na výstavě se můžete zadívat do tváří Jana Třísky, Jiřího Suchého, Jiřího Šlitra, Jana Wericha, Hany Hegerové, ale i třeba Leška Semelky, Radima Hladíka, Petra Jandy a původní sestavy Olympicu. A samozřejmě mladého Karla Gotta, jehož dvorním fotografem se Otto Dlabola stal v roce 1970. „Fotili jsme spolu na desky, plakáty a obálky pro časopisy. Práce s ním byla prima a stále si ho velice vážím,“ řekl o Gottovi fotograf.

Připomněl také, že za některými snímky stála náhoda i štěstí být ve správný čas na správném místě. „Náhoda přeje připraveným, Karel vzal kytaru a nedaleko od jeho tehdejšího domu ve Strašnicích jsme uviděli tohle krásné děvčátko,“ prozradil například k titulnímu snímku.

Fotky mladého Gotta se na výstavě objeví hned několikrát. Kromě „českého Sinatry“ nabídne výstava i tváře zahraničních hvězd, mezi nimiž nechybí třeba Johnny Cash, Mick Jagger nebo Freddie Mercury.