Jsme vám blíž, než si myslíte slogan, kterým láká frýdlantská nemocnice na billboardech v okolí nové pacienty s problémy kýly. To ale není případ tamní interny. Její situaci by spíš vystihovalo heslo Skončíme dřív, než si myslíte. Jak už Deník informoval, od 1. září chce nemocnice lůžka na interně zrušit. Frýdlantská radnice se všemožně snaží, aby rozhodnutí majitele nemocnice zvrátila. Nemocnici vlastní soukromá společnost Euroclinicum, za kterou stojí jeden z bývalých nejbližších spolupracovníků magnáta Petra Kellnera Jan Blaško. Budovy, ve kterých Euroclinicum ve Frýdlantě sídlí, ale patří městu. A starosta Dan Ramzer je nekompromisní.

„Rozhodnutím zrušit 35 lůžek na interně porušuje nemocnice nájemní smlouvu. V té se totiž zavazuje, že bude provozovat interní lůžkovou péči. Už to řeší naši právníci a advokátní kancelář. Nechceme z nemocnice soukromé sanatorium." Podle Ramzera jsou ve hře dvě možnosti. Buď se sepíše nová nájemní smlouva s dodatkem, který už s plnohodnotnou internou nebude počítat a nebo město přistoupí k radikálnímu kroku a stávající smlouvu vypoví. Interna je totiž pro Frýdlantsko důležitá.

„Chápu, že Euroclinicu jde o byznys. Jenže jak k tomu přijdou pacienti?" ptá se starosta Hejnic Jaroslav Demčák. „Frýdlant vyšel nemocnici velmi vstříc, nájem tam mají za korunu, nechápu, jak se s tím srovnávají lékaři, kteří složili přísahu. Pro pacienty z Frýdlantska to je veliká rána a komplikace."

Minulý týden proběhlo setkání se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou o tom, zda se zrušená lůžka budou moci přesunout jinam. „Musím říct, že VZP je velmi vstřícná, automaticky počítá s tím, že pokud kolegové ve Frýdlantě internu zavřou, tak ten obrat bude nově spotřebován tam, kde se pacient bude nově léčit ať už to bude Liberec nebo Turnov. Protože peníze ve Frýdlantě nezůstanou, ty půjdou za pacientem," říká ředitel liberecké nemocnice Lukáš Nečesaný. Problém je ale v kapacitě okolních nemocnic. „Interny v Turnově a v Liberci jsou plně obsazeny. Takže ta lůžka se budou muset přidávat jinde a nebude to jednoduché," říká lékařský náměstek turnovské nemocnice Martin Hrubý.

Rozhodnutí zrušit ve Frýdlantě internu přinese komplikace ostatním zařízením

„Je třeba si uvědomit, že se tu bavíme o 35 lůžkách na interně plus pěti lůžkách intenzivní péče, obávám se, že tento plný počet není kam dát. Osobně odhaduji, že se nám podaří umístit tak dvacet lůžek mezi Liberec, Turnov a Semily, něco málo se snad vejde i do Jablonce, a budeme doufat, že to bude stačit," pokračuje Nečesaný. „V každém případě toto rozhodnutí frýdlantských kolegů působí obrovské potíže nám ostatním a pro pacienty to bude v určité míře diskomfortní. Není problém položit interního pacienta třeba k nám na chirurgické oddělení, ale zase by to znamenalo posunutí termínu nějakých operací a určité omezení pro to dané oddělení. Takže ten krok Frýdlantu je velmi nešťastný a v tom se s ostatními kolegy i s VZP plně shodujeme."

Přesuny pacientů

Podle náměstka Hrubého bude muset dojít ke kompletní redistribuci pacientů. „Pro nás jako Turnov to bude znamenat, že pod nás nově přejde oblast Českého Dubu a Hodkovic a potom Lomnicka a Železnobrodska, aby se uvolnily kapacity v Liberci a Semilech. Jsou to neskutečné šachy, které tato změna vyvolá."

Podle Nečesaného totiž není možné, aby pacienti z Frýdlantu byli umístěni dál než v Liberci. „Je to s ohledem na dostupnost a kontakt s rodinou, který je pro léčbu pacientů velmi důležitý. Kdybychom je přesunuli do Turnova či do Semil, tak bychom jim v tomto ohledu příliš nepomohli, ta vzdálenost je obrovská a pro mnohé rodiny z Frýdlantska dopravně i finančně náročná."

S rozhodnutím Euroclinica nesouhlasí ani Liberecký kraj. „Jsem z toho rozčarovaný, protože když jsem byl ve Frýdlantě na hejtmanském dni, tak vedení nemocnice tam před zaměstnanci i přede mnou říkali, jak veškerá péče zůstane zachovaná," komentuje hejtman Martin Půta.

Pro kraj to znamená i přeorganizovat záchrannou službu, aby se pacienti z Frýdlantska včas dostali k ošetření. Podle hejtmana to v přepočtu vychází na další čtyři miliony korun navíc z rozpočtu na příští rok. Ve hře je i otázka případného vstupu liberecké nemocnice do frýdlantského areálu. O tom ale zatím nechce nikdo z kompetentních hovořit. Podle ředitele frýdlantské nemocnice Jiřího Benedikta je za rušením interny jednak nedostatek lékařů, jednak fakt, že tamní interna se soukromému subjektu finančně nevyplatí. Vývoj dál sledujeme.

Euroclinicum Soukromá společnost vlastní kromě frýdlantské nemocnice ještě nemocnici Atlas ve Zlíně, dvě zdravotnické laboratoře v Praze a šest poliklinik: v Českých Budějovicích, Ústí nad Labem, Přelouči, Pardubicích, ve Slaném a v Plzni. Nově teď zakoupila i polikliniku v klášteře Voršilek v Liberci. Vlastníkem frýdlantské nemocnice se Euroclinicum stalo v roce 2013. Jednatelem společnosti je Zdeněk Kubr, bývalý ředitel liberecké nemocnice a záchranné služby. Ředitelem ve Frýdlantě pak bývalý šéf liberecké pobočky VZP Jiří Benedikt.