Včera odpoledne symbolicky vyvrcholila soutěž Zaostřeno na Jizerky, která částečně probíhala i na webu Libereckého deníku. V prostorách zábavního centra Babylon byl totiž slavnostně pokřtěn stejnojmenný kalendář na rok 2015, který je pod grafickým dohledem Romana Karpaše složen ze 13 nejúspěšnějších fotografií (celkem jich do soutěže přišlo více než dvě stě).

Sluneční expanze.

Křest kalendáře byl spojen i s výstavou 37 fotografií, které byly podle odborné porotty nejpovedenější. K vystaveným dílům se pak připojila i fotka vítěze čtenářské soutěže, kterým se stal Milan Pilař. „Když jsem s ním telefonoval a oznámil mu, že byl zvolen vítězem, říkal mi, že není z Libereckého kraje, ale často sem se svým místním fotoklubem zajíždějí. Tak nějak jsem předpokládal, že se dnes nebude moci dostavit," komentoval neúčast vítěze čtenářské ceny organizátor soutěže Ondřej Petrovský.

Hlasování probíhalo po celou dobu letních prázdnin, kdy čtenáři hlasovali v celkem osmi týdenních kolech o nejhezčí snímek z fotosoutěže Zaostřeno na Jizerky. Finále pak probíhalo po dobu 14 dní a čtenáři nakonec vybrali absolutního vítěze, který získal fotoaparát. Samotnou soutěž pořádala Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor již čtvrtým rokem. „Jsme velice rádi, že je o fotosoutěž zájem a bylo odevzdáno více než 7 tisíc hlasů," řekl ředitel nadace Ondřej Petrovský a dodal, že v letošním roce dokonce nechala nadace vytisknout vyšší náklad než vloni a už teď je zarezervováno více než 500 kusů.

O kalendář je každým rokem vyšší zájem a výtěžek z jeho prodeje putuje na výsadby původních druhů dřevin do Jizerských hor. „Naším cílem bylo nejen ukázat lidem krásy tohoto pohoří, ale zároveň mu nějak i pomoci a díky ochotným lidem se to daří," vysvětluje Petrovský.

Myška akrobatka.

Tím však celá akce nekončí a návštěvníci si budou moci výstavu v listopadu prohlédnout v prostorách OC Forum Liberec. Poté se bude přesouvat po vybraných obcích Libereckého kraje. S nápadem vydávat kalendář a pořádat tuto soutěž přišel v roce 2011 jeden ze zakladatelů nadace František Pelc.

I díky výtěžku z loňských let bylo vysázeno již přes 40 000 mladých buků, dubů, jedlí a dalších dřevin. „Druhově i věkově rozmanitý les je nezbytný pro jeho dlouhodobou stabilitu a i přes vyšší náklady při jeho obnově jsme přesvědčeni, že z dlouhodobého hlediska je to jediná smysluplná cesta," říká Petrovský.

Nejúspešnější fotografka letošního ročníku říká:

Fotit chodím zásadně sama

Hana Palečková se soutěže Zaostřeno na Jizerky účastnila již potřetí, ale letos zažila zatím největší úspěch, tři ze čtyř jejích fotografií byly oceněny odbornou porotou a dostaly se tak na stránky nového kalendáře.

Slečno Hano, kdy a jak chodíte fotit?

Nejraději chodím fotit ráno nebo večer, protože v té době je takové měkké teplé světlo. to vytváří úžasné podmínky. Samozřejmě je to risk, sázka do loterie, protože nikdy nemůžete vyjít a být si jistí, že bude pěkně. Chodím pěšky a sama, protože skupinu fotografů většinou zdržuji. Ráda si tomu věnuju vlastní čas a ráda měním kompozici a místa, není to ono, když stojí vedle sebe čtyři fotografové a všichni pak mají stejnou fotku.

Jak dlouho fotíte Jizerky?

Fotografuji už roku 2001, ale Jizerské hory jsem začala fotit hodně pečlivě až předloni. S fotografem Jiřím Stránským jsem chodila po hodně workshopech v Jizerských horách a na základě míst, která mi ukázal, jsem se tam pak často vracela sama.

Co vás zaujalo právě na Jizerkách? Kvůli čemu se vracíte zpět?

Rozmanitost. Na relativně malém území se objevuje strašně moc míst, na kterých neustále objevujete něco jiného a nového. Nové kompozice přichází se změnou počasí, zasvítí slunce nebo padne mlha a obraz před vámi se kompletně změní. Baví mě hledat jiné pohledy, než které jsou v knížkách a na pohlednicích.

Co máte za nástroj?

Fotím Nikonem D 7100, který jsem si letos koupila a pořídila k tomu další objektivy a filtry.