Je to zejména sklářství, které Liberecký kraj proslavilo po celém světě. Aby bylo řemeslo stále živé, musí být zájem o sklářské obory, a ten má podpořit i před pár dny otevřený inkubátor talentů, který vznikl v Kamenickém Šenově. Stojí za ním místní Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská (SUPŠS) a německé město Reichenbach. Nadané děti a potenciální studenty bude hledat mezi žáky základních a uměleckých škol na obou stranách hranice.

Základna inkubátoru vznikla z nevyužívaného objektu bývalého chlapeckého domova mládeže v Horské ulici. Objekt, jehož rekonstrukce a vybavení stálo bezmála 14 milionů korun, má nově zařízené prostory pro sklářské a výtvarné disciplíny od malby či modelování až po vitráž a práci se sklem nad kahanem.

Místní kol mezinárodní přírodovědné soutěže YPEF (Mladí lidé v evropských lesích), které se konalo v roce 2019 na Skelné huti v Ralsku.
Českolipští školáci předvedou, co vědí o lese v mezinárodní soutěži

„Mimo jiné tu máme také dílny na vinuté perly a mozaiku. Dílny a ateliér budou sloužit k umělecké činnosti v rámci workshopů a kurzů,“ říká ředitel SUPŠS Pavel Kopřiva. Pod dohledem učitelů i studentů šenovské školy by tu měli tvořit žáci z celé republiky i Německa. „Smyslem inkubátoru je podchytit případné výtvarné talenty v raném věku a přitáhnout je ke studiu na uměleckých školách,“ vysvětluje Kopřiva.

S německých městem Reichenbach, které je vedoucím partnerem projektu, spolupracuje šenovská „umprumka“ dlouhodobě. Zástupci obou stran mají za sebou řadu workshopů, výstav, výtvarných kurzů a poznávacích cest. Nechybí ani péče o společné kulturní dědictví, projekt se zaměřuje také na prezentaci historických odborných knih a vzorníků z 19. století a počátku 20. století. Dočkají se digitalizace a doplní je překlad do češtiny. Posléze vznikne ucelená databáze obrazového materiálu pro uměleckořemeslnou výuku a především inspiraci mladých sklářů.

Remíza nic nevyřešila. Lípa bojuje o záchranu
Remíza nic nevyřešila. Démony čeká v závěru sezony tuhý boj o záchranu

Se vznikem inkubátoru pomohla evropská dotace, zbytek doplatil Liberecký kraj coby zřizovatel šenovské školy. Akce ještě není ukončena a celkové náklady tak budou vyčísleny později. „Jsem rád, že jsme přispěli ke zrodu tak užitečného projektu. Investice do vzdělání je tou nejlepší investicí,“ dodává náměstek hejtmana Jan Sviták.

Do školy bude kraj investovat i v příštím roce, kdy je v plánu rekonstrukce současného internátu. Ten už nevyhovuje požadavkům na ubytování studentů a měl by se dočkat oprav za zhruba 16 milionů korun. Škola, která je nejstarší svého druhu v Evropě, je také jedním z osmi Center odborného vzdělávání, které Liberecký kraj postupně otevírá.

Hana Zagorová koncertovala v České Lípě.
OBRAZEM: Hana „písnička“ Zagorová vyprodala českolipský Crystal