Spitzstein. Pod německým názvem se skrývá tradiční česká technika broušení skla, která dala podobu letošním trofejím pro vítěze nejslavnějšího cyklistického závodu na světě Tour de France. Skleněné skvosty už osmým rokem vyrábí společnost Lasvit ve sklárně Ajeto v Lindavě. Unikátní brus pro verzi 2019 vznikal pod rukama 75letého skláře Jiřího Běly z Nového Boru celé tři dny.

Skleněná trofej má od roku 2011 stejný ikonický tvar, který se stal symbolem samotného závodu. Podstavec je široký stejně jako závodní pole na startu. Dalším efektem je zúžené sklo, což odkazuje k průběhu závodu, kdy se závodníci profilují a diváci začínají tušit, kdo bude favoritem. Vrchní šikmo řezaná část se svým nejvyšším bodem symbolizuje vítěze.

Každý ročník se liší broušením, které pro daný závod navrhuje designér Peter Olah ze společnosti Škoda Auto. Letošní design je inspirovaný samotným českým brusičským řemeslem a jeho precizností.

Rekonstrukce náměstí v Jablonném v Podještědí.
FOTO: V Jablonném chystají proměnu zbytku náměstí, lidé ji mohou připomínkovat

„Spitzstein je jeden z nejtradičnějších brusů, který v Česku zná leckdo ze skleniček, které mívaly naše babičky doma. Jsou to pravidelné čtverečky a zblízka jsou zbroušené i výrazně prostorově do tvaru pyramid,“ řekl k designu Peter Olah. Vzor, který cenu pokrývá, je velice náročný a je třeba roky praxe k dokonalosti. Proto se úkolu ujal novoborský brusič, který se tímto stylem broušení zabýval celý život.

Trofeje, které dostanou držitelé všech čtyř trikotů, jsou vyrobené z jednoho kusu ručně foukaného a následně ručně broušeného křišťálového skla. Každá trofej váží téměř čtyři kilogramy a je vysoká přes šedesát centimetrů. I přesto, že Lasvit ve spolupráci s designéry škodovky vytváří trofeje už po osmé, dekor se nikdy neopakuje.

„Je nám ctí, že i letos bude české sklo krášlit tak jedinečnou sportovní událost, jako je Tour de France. Sportovci a skláři tak mohou v jeden moment inspirovat svět společně,“ řekl zakladatel společnosti Lasvit Leon Jakimič.

Park ve Vratislavicích prošel dalším zvelebováním.
Park ve Vratislavicích prošel dalším zvelebováním. Přibylo hřiště na pétanque

Několik kusů trofejí zůstane pokaždé i v Česku, koupit se ale nedají. „Repliky si necháváme jen pro výstavní účely v muzeu nebo autosalónu. Kdybychom je prodávali, snižovali bychom hodnotu originálů,“ vysvětlil už dříve designér. Případní zájemci tak mají smůlu, lindavští skláři totiž nevyrábějí ani zmenšené kopie.

Trofej od Lasvitu kromě vítězů nejslavnějšího etapového cyklistického závodu světa v minulosti získali i další sportovci. Třeba vítězové prestižního tenisového turnaje Mubadala World Tennis Championship, který se každoročně koná v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech nebo čeští medailisté na posledních olympijských hrách v jihokorejském Pchjongčchangu v roce 2018.

Pod taktovkou Lasvitu vznikají v Libereckém kraji i ceny pro uměleckou scénu, letos to byly například sošky pro vítěze BRIT Awards vyrobené ve sklárně v Desné. Na huti sklárny Ajeto v Lindavě budou skláři i letos tvořit také divadelní ceny Thálie, které se v tomto roce premiérově udělují až na podzim.

Akce liberecké buňky Extinction Rebellion na sjezdovce libereckého Ještědu.
FOTO: Ekoaktivisté vytvořili na Ještědu padesátimetrový transparent