Na semilský okresní soud se kvůli hlučnému fandění obrátila rodina bydlící v sousedství zdejšího fotbalového hřiště. Skandování rušilo jejich víkendový odpočinek. A soud jí dal za pravdu. „Žalovaný je povinen zdržet se rušení žalobců neúměrným hlukem v podobě bubnování a užívání obdobných nástrojů,“ píše se v zatím nepravomocném rozsudku okresního soudu v Semilech. Jak klub, tak žalující Karel Pokorný se proti rozsudku odvolali. Klub proti rozhodnutí o zákazu bubnování, Karel Pokorný proto, že chce omezit i další hluk během sportovních akcí.

Vedení klubu vidí v rozhodnutí soudu precedens, který může omezit fandění na dalších hřištích. „Na fotbal u nás chodí hodně dětí a fandí svým kamarádům, příbuzným. Bylo by nefér, aby si při tom nemohly zabubnovat,“ přiblížil trenér SK Studenec Martin Hrubý.

Zdroj: Youtube

Studenec 2018  Zdroj: YouTube.com/Karel Pokorny

Rozhodnutí soudu nerozumí ani sami fanoušci SK Studenec. „Jak dlouho tady je hřiště? A jak dlouho tady bydlí žalobce? To je to samé, jako když si nyní stěžují na hluk v Mostě lidé, kteří koupili pozemky u tamního závodního okruhu,“ poznamenal Petr Košťál.

„Já to raději ani nebudu komentovat, zdá se mi to úplně mimo. A samozřejmě bych nemohl být nestranný,“ doplnil David Lukeš, který je nejen velkým fanouškem SK Studenec, ale spravuje i sociální sítě klubu.

Rodina obývající dům na samé hranici hřiště bojuje proti hluku už od roku 2016. „Tehdy jsme si řekli, že takový hluk už není možné považovat za normalitu. A tak jsem se vydal v říjnu 2016 na obec se stížností, o které jsem si myslel, že je první a poslední. Před pěti členy rady obce jsem se pokusil vysvětlit naše stanovisko slovy: toto je sice stížnost, ale my vás prosíme, něco s tím udělejte, tam se nedá žít,“ popsal Karel Pokorný na svém webu studenec.info, který vznikl jako jeden z nástrojů sporu. Na webu jsou mimo jiné i videa, jak vnímá zápasy na sousedícím hřišti rodina na své zahradě.

Pomluvy a nadávky

Podle svých slov se ihned po stížnosti stal terčem výsměchu a pomluv. „Postupem času pomluvy a nadávky nabyly na údernosti. Mladíci sotva ofousovaní nás posílají spát do lesa, děti školou povinné vykřikují nadávky do hajzlů, šuškají si něco o sviních, když jdete procházkou kolem hřiště s vnukem,“ popsal Pokorný.

Tato situace vyústila k založení zmíněného webu a pokračování stížností na další úřady a nakonec k soudu.

Starosta Studence Tomáš Chrtek vnímá spor jako absurditu. „Vystupuji v roli mediátora, snažím se obě strany zklidnit. Ale mrzí mne, že se něco takové děje,“ popsal starosta.

Podle jeho slov se stížnosti na hlasitost na hřišti objevují, jde přitom o jednu osobu. „Dle mého se fandění zklidnilo. Jen nechápu, jak by měl pořadatel zápasu požadovat od fanoušků jiného hostujícího mužstva, aby oni nebubnovali. Je to absurdní,“ doplnil Chrtek.

Zdroj: Youtube

Petardy úvod  (29. 11. 2021)  Zdroj: YouTube.com/Karel Pokorny

Obec Studenec na Semilsku má i s částí Zálesní Lhota 1800 obyvatel. Sport tady má velkou tradici, zdejší Sportovní klub má tři oddíly. Samozřejmostí je fotbalový klub, dále sdružuje atlety, lyžaře a dokonce i oddíl orientačních sportů.

„Jít na fotbal“ znamená pro místní relax. Na hřiště dorazí celé rodiny, tátové a kluci fandí, malé děti si hrají na dětském hřišti, maminky si dají kávu.

„Je to tady už takový folklór. V sobotu nebo v neděli, jak je fotbal, se lidé z vesnice scházejí na hřišti. Popovídáme si, děti se vyblbnou a jdeme domů,“ popsal jeden z návštěvníků Karel Patrman.

Kuřík Team v dresech.
Kuřík přihrává Kuříkovi, Kuřík pálí! Kuříkova jedenáctka přivála výhru

SK Studenec se v médiích objevil i v červnu, kdy tu poskládali fotbalový tým z hráčů jednoho jména. Na hřišti hráli jen hráči s příjmením Kuřík.