Kromě kostela v Letařovicích touží i po obnově tří roubenek v kraji pod ním. „Jde o bývalou rychtu zvanou Jíslova v Trávníčku, hospodu Pod lipami v té samé obci a stavení chudého rolníka v Hradčanech. Každá z chalup ukazuje život jiné sociální vrstvy, proto jsou pro nás cenné jako celek," vysvětluje předseda sdružení Jan Havelka.

Český ostrov v německém moři

Podle něj, i ostatních třinácti členů občanského sdružení, jsou roubenky na Českodubsku právě tím, co dává oblasti charakter známý například z příběhů Karoliny Světlé. „Lidé jsou tady po staletí velice svébytní a promítá se to i v lidové architektuře. Ostatně museli být, protože bývali českým ostrovem v německém moři," říká Havelka.

O tamní architekturu projevovali už dříve zájem i vědci. Architekt Svatopluk Technik, Tomáš Edel z Podještědského muzea nebo etnograf z Jablonce nad Nisou Josef Václav Scheybal.

Informační centrum a muzeum

Projekt na obnovu tří roubenek za sedm a půl milionu korun je teprve v začátcích. „Musíme se domluvit s majiteli na postupu. Potom také připravit projekty na získání dotací a zažádat o ně. Víme, že je to běh na dlouhou trať, ale věříme v úspěch," podotkl Havelka.

Pokud se vše podaří, mohlo by v Jíslově rychtě vzniknout muzeum folkloru a života v 19. a na začátku 20. století. Z hospody Pod lipami chtějí mít lidé ze sdružení informační centrum a v rolnickém stavení pak centrum ekologické výchovy. „Snad se nám to podaří. Jinak je totiž možné, že se chalupy ve špatném stavu už třeba záchrany nedočkají," uzavírá Havelka.