Po více než dvou letech „námluv" je od tohoto týdne jasné, jaký bude další osud někdejšího valdštejnského zámku v Doksech. Celý areál kulturní památky, jejíž účetní hodnota byla vyčíslena na více než 18 milionů korun, převezme jako bezplatný dar od Libereckého kraje město Doksy.

Darovací smlouvu už vloni v srpnu schválili krajští zastupitelé, v říjnu se k převzetí zámku postavili kladně v anketě hlasující obyvatelé Doks a definitivní tečku udělali ve středu vpodvečer dokští zastupitelé. V patnáctičlenném zastupitelstvu jich pro převzetí zámku zvedlo ruku jedenáct, proti byli tři, jeden se zdržel hlasování.

„Jsem za to ráda. Vážím si velké podpory, kterou převzetí zámku vysloviili noví zastupitelé. Byla jsem takovým prvním motorem, který rozpoutal to, abychom si zámek převzali, takže jsem si i hodně oddychla, protože vyjednávání trvalo dva roky," popsala své dojmy starostka Doks Eva Burešová (SLK).

Jak probíhala jednání o zámku• 2011 - Minulé vedení Libereckého kraje poprvé nabídlo Doksům zámek k bezúplatnému převodu. Doksy po váhání nabídku odmítly kvůli obavám z velkých nákladů
• Červenec 2012 - Kraj dal zámek poprvé k prodeji. Chtěl za něj 45 milionů
• Říjen 2012 - Na druhou výzvu se přihlásil ruský zájemce, byl ochotný dát 45 milionů
• Prosinec 2012 - Doksy změnily rozhodnutí. Na památném zasedání před plným sálem v kině Máj zastupitelé odhlasovali, aby radnice o zámek usilovala
• Březen 2013 - Ruský zájemce od záměru koupě zámku ustoupil
• Září 2013 - Hejtman Martin Půta se osobně zúčastnil zasedání dokského zastupitelstva v osadě Žďár, aby podpořil krajský návrh, podle nějž si Doksy měly část areálu zámku vypůjčit a část dostat darem
• 2014 - Doksy se s krajem nakonec domluvily, že darem převezmou celý areál, podrobnou smlouvu v srpnu schválilo krajské zastupitelstvo, v říjnu se v pro převzetí vyslovily v anketě 3/4 hlasujících obyvatel Doks
• 14. leden 2015 - Převzetí zámku stvrdili noví dokští zastupitelé 11 hlasy z 15 možných

V pětitisícových Doksech neexistuje ostrá hranice mezi radniční koalicí a opozicí, takže proti převzetí zámku ve středu hlasoval mimo jiné i první místostarosta města Josef Pavinský (ODS).

„Měl jsem možnost důkladně poznat, jak vzniká rozpočet města a prostor na provoz zámku v něm nevidím. Bez dotací, které ale nejsou samozřejmostí, je to podle mě jen černá díra na městské finance," řekl před zastupiteli místostarosta.

Dvojí názor ve vedení města ale není překvapením. „Že je ODS proti převzetí zámku, jsme věděli dlouho dopředu, vydiskutovali jsme si to už při vzniku dohody o povolební spolupráci a teď je pro nás důležité, aby oni respektovali rozhodnutí většiny v zastupitelstvu a dále s námi spolupracovali na všech dalších aktivitách spojených se zámkem a neblokovali je," řekla dokská starostka.

Doksy se v darovací smlouvě zavázaly, že na zámku nejpozději do 10 let začnou provozovat kulturní centrum a centrum cestovního ruchu, jehož součástí má být infocentrum, knihovna, kulturní sál, výstavní prostor a prohlídkový okruh. Podmínkou smlouvy je, že město musí toto kulturně-turistické centrum udržovat minimálně 15 let od uvedení kompletního zařízení do provozu.

Doksy už obnovily koncertní sál

Pokud by tyto podmínky Doksy nesplnily, může Liberecký kraj po případné neúčinné výzvě k nápravě od smlouvy odstoupit a vzít si zámek zpět, nebo požadovat zaplacení jeho účetní hodnoty, tedy zhruba 18 milionů korun. Stejnou sumu by do krajské pokladny museli Dokští zaplatit i v případě, že by ve stanovených lhůtách zámek prodali nebo převedli závazky na někoho jiného.

Doksy jednoznačně patří mezi nejúspěšnější města v získávání dotací na Českolipsku a právě na dotacích chce radnice postavit smluvně stanovený rozvoj zámku, jehož hlavní část si Doksy od loňska prozatím pronajímaly.

„Už vloni se nám podařilo dát do pořádku úžasný koncertní sál, kde už proběhla šňůra koncertů i koncert v rámci festivalu Lípa Musica. To je náš velký první úspěch, další věci budou vznikat podle toho, na co se nám povede získat dotaci," nastínila starostka Doks.

Učiliště úplně odejde v červnu

Město chce mimo jiné pro zámek zajistit odkoupit nebo zapůjčit si původní mobiliář pro prohlídkový okruh. Bude také usilovat o studii a projekt na začlenění městské knihovny do potenciálu zámku, chce rekonstruovat podlahy.

„Je to dost práce, běh na delší čas. Určitě pro nás není prioritou, abychom tam v prvním roce všechno nastěhovali," vysvětlila Eva Burešová.

Historie trojkřídlého zámku je spjata zejména s rodem Valdštejnů, kteří byli jeho držiteli od 17. století až do roku 1945. Po konfiskaci po druhé světové válce zámek využívala armáda a od roku 1963 zde bylo zemědělské učiliště.

To po sloučení se Střední školou a učilištěm v České Lípě už předloni opustilo hlavní budovu zámku. Nyní ještě využívá jednu z budov v areálu, v červnu ho opustí úplně.

Město na zámku vystaví kompletní sbírku Čtyřlístků

Doksy
- Třeskoprsky od začátku až do konce. Hned jedna z prvních akcí, kterou Doksy chystají na valdštejnském zámku coby jeho nový majitel, slibuje velkou senzaci.

Dokští chtějí v létě ve třech místnostech zámku vystavit kompletní sbírku Čtyřlístků, sešitových komiksů s populárními hrdiny Bobíkem, Fifinkou a spol. Sbírka je přitom už nyní majetkem města. „Koupili jsme ji v září od soukromého sběratele za sto dvacet tisíc korun. Je kompletní, ve výborném stavu a daleko hodnotnější než kupní cena," říká starostka Doks Eva Burešová. „Prodal nám ji nadšenec, který Čtyřlístky sbíral celý život a nechtěl je teď rozprodávat po kouskách."

Doksy chtějí na vzniku výstavy komiksů z unikátní sbírky spolupracovat i s duchovním otcem kultovního díla, výtvarníkem Jaroslavem Němečkem. Ten má na Doksku letní sídlo a zdejší krajinu zvěčnil jako kulisu příběhů Čtyřlístku. Ten má ostatně v Doksech i své muzeum.