Tajné úkoly

Mistrovství ČR jednotek dobrovolných hasičů obcí ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel se koná jednou za dva roky. Pro každé soutěžní družstvo je připraven jiný scénář, který se odtajní až při startu. Soutěžící tak netuší, co přesně je čeká. Respektive, vždy jde o věrně simulovanou dopravní nehodu se zaklíněnou zraněnou osobou v autě, mění se ale typy vozidel, typy zranění, situace, při které k nehodě došlo.

„Na každou soutěž se pečlivě připravujeme. Pomáhá nám v tom majitel autovrakoviště v Pertolticích, který nám dává pro cvičení k dispozici tolik autovraků, kolik potřebujeme. Na nich pak cvičíme taktiku i techniku," říká velitel soutěžního družstva z Frýdlantu Oto Pavlík. Vyprošťování není podle něj jen o rozstříhání vozidla, jak je to někdy vnímáno veřejností. „Stejně důležitý je správný průzkum místa, jeho zajištění, protipožární opatření nebo komunikace se zraněnou osobou. Teprve po tomhle všem přichází na řadu samotné vyprošťování zraněného z automobilu," dodává.

Soutěžní družstva hodnotí šest porotců, kteří posuzují tři oblasti: taktiku včetně způsobu označení místa nehody, techniku provedení zásahu a první předlékařskou pomoc. Vedle Oty Pavlíka tvoří soutěžní tým jednotky SDH Frýdlant ještě Petr Čuban, Pavel Pažout a Stanislav Burgr. „Jako speciální přípravu na mistrovství jsme trénovali různé scénáře, které dostali na své soutěži loni profesionální hasiči. Připravovali jsme se na všechny možné komplikace, každý detail," říká Pavlík.

Mistrovství se koná každé dva roky. Letos proběhne jeho třetí ročník. Vznik tradice soutěží ve vyprošťování byl před lety reakcí na rostoucí automobilovou dopravu v České republice, otevření nových dálničních úseků a rychlostních komunikací, a s tím souvisejícím nárůstem počtu zásahů hasičů u dopravních nehod s vyproštěním zaklíněných osob.

(mp)