Před čtyřmi lety se v Libereckém kraji o přízeň voličů ucházelo 20 stran a hnutí.

Krajské volby v roce 2012 vyhrálo hnutí Starostové pro Liberecký kraj, když mu dalo hlas 22,21 procenta voličů a získalo 13 křesel včetně hejtmanské funkce pro lídra. Za nimi skončila KSČM s deseti křesly a stejný počet mandátů získala i Změna pro Liberecký kraj, která byla třetí. Čtvrtá ČSSD má sedm mandátů a pátá ODS pět. K volbám tehdy přišlo 135.397 lidí, což bylo 38,55 procenta oprávněných voličů.

Všechny strany zastoupené v krajském zastupitelstvu budou i letos na podzim o přízeň voličů usilovat. Starosty povede hejtman Martin Půta, komunisty poslanec a bývalý krajský ředitel záchranné služby Stanislav Mackovík a Změnu sportovkyně Zuzana Kocumová. Lídrem sociální demokracie je náměstek jabloneckého primátora Pavel Svoboda a ODS povede do voleb v kraji starosta Frýdlantu Dan Ramzer.

Nováčkem v krajských volbách bude ANO, které povede pracovnice Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Jitka Volfová z České Lípy. Poprvé se představí i Budoucnost pro Liberecký kraj, kterou vytvořily KDU-ČSL a Nová budoucnost. V čele společné kandidátky bude podnikatelka Lidie Vajnerová. TOP 09 povede válečný veterán z Perského zálivu František Gábor.

Společnou kandidátku už ohlásily i další dvě strany - Svobodní a Soukromníci, v čele jejich kandidátky bude Radek Uchytil. Pro krajské volby se spojily také Strana práv občanů a Svoboda a přímá demokracie-Tomio Okamura. Za lídra si tato koalice vybrala Radovana Vícha.