Před šesti lety si osmatřicetiletý policista ze Semil a otec dvou dcer všiml na Facebooku zoufalé výzvy rodičů k přihlášení do Českého národního registru dárců kostní dřeně. Jejich malá dcera totiž onemocněla leukémií. „Obrázek té holčičky s momentálním rozpoložením byl emoční zásah do mého srdce. Ještě ten den jsem se zaregistroval a krátce poté mi přišel e-mail s adresou nejbližšího odběrného místa,“ popsal prvotní impuls dárce kostní dřeně. Dostavil se do Krajské nemocnice Liberec, kde vyplnil dotazník a odebrali mu krev. „Od té doby jsem ‚čekal‘ na svého pacienta,“ dodal.

Loni v květnu ho kontaktovali z Fakultní nemocnice Plzeň s tím, že je potenciálně vhodným dárcem kostní dřeně pro onkologicky nemocného pacienta. Lékařka se ho zeptala, zda je ochotný se dobrovolně podrobit odběru krvetvorných buněk. „Hlavou mi opět probleskla ta nemocná holčička, a pak má, v tu dobu stejně stará dcera Laura. Opětovně jsem se vžil do situace té rodiny a řekl ano. Měl jsem nepopsatelnou radost, že mohu někomu pomoci,“ svěřil se Kašťák.

Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje.
Hledají bojovníky s ohněm. Hasiči v Libereckém kraji spustili náborovou kampaň

Následoval odběr krevních vzorků a zjištění, že z několika vybraných dárců právě on představuje toho nejvhodnějšího. Čtyři dny před samotným odběrem mu byly aplikovány injekce růstového faktoru Acofilu a pak nadešel den D. Napojili ho na separátor kmenových buněk a celý odběr trval čtyři hodiny. „První dvě hodiny byly úplně v pohodě. Dále se však už od zavedených jehel začala projevovat bolest paží. Pocit, že někoho fakticky zachraňujete, však tuto bolest přehlušil,“ zdůraznil otec dvou dětí.

Za humánní přístup

Za svůj nezištný skutek byl ve Sladkovském sále Obecního domu v Praze spolu s dalšími jednašedesáti dárci oceněn stříbrnou mincí. Při příležitosti Světového dne dárců kostní dřeně obdržel také Plaketu profesora Milana Haška, kterými Český červený kříž oceňuje humánní přístup těch, kteří darovali krvetvorné buňky. „Případným zájemcům bych vzkázal jediné. Jděte do toho. To dobro se vám s úroky vrátí,“ uzavřel vyprávění Dušan Kašťák.