„Už jsme se domluvili se zástupci obcí Modřišice, Přepeře, Příšovice a Svijany, že o prodloužení stezky stojíme a budeme teď kraj žádat o peníze na projektovou dokumentaci potřebnou pro územní řízení," zmínila místostarostka Turnova Jana Svobodová.

Ta přitom uvedla, že by obce uvítaly, kdyby se k projektu Greenway zapojil aktivněji i Liberecký kraj. „Například Středočeský kraj se v tomto chová lépe, ten už dokonce projektuje dané úseky na svém území. Bylo by dobré, kdyby i náš krajský odbor dopravy převzal nad rozšířením této páteřní cyklostezky koordinaci," dodala Svobodová. Náklady na vybudování desetikilometrového úseku cyklostezky z Turnova až do Svijan zatím nejsou vyčísleny.

Cyklostezka Greenway Jizera má být páteřní cyklo- stezkou, která má vést od pramene Jizery k jejímu soutoku s Labem. Vést má v blízkosti řeky s minimálním převýšením. Zatím je na území Libereckého kraje hotový úsek z Turnova do Líšného, jeho výstavba přišla na 34 milionů Kč. Připravuje se pokračování do Železného Brodu a dál na Semily.

Odpočinková místa a lavičky

„Kromě rozšíření cyklostezky ke Svijanům chceme zvelebit stávající úsek do Líšného. Nástupní místo je teď v Dolánkách, kde je problém s parkováním i toaletami. Rádi bychom výhledově přesunuli nástupní místo k vlakovému nádraží v Turnově," zmínil starosta města Tomáš Hocke. Ten by také podél stávající trasy uvítal lavičky a další odpočinková místa, stejně jako výhybny v nebezpečných úsecích. „Hlavně směrem na Malou Skálu se nám hodně střetávají cyklisté s in-linisty a koloběžkáři, je třeba tam daná místa rozšířit. V každém případě se na velikém zájmu lidí ukazuje, že cyklostezka podél Jizery má svůj přínos pro turistický ruch," dodal Hocke.

Podle něj stojí roční údržba úseku do Líšného 250 000 korun. „Rádi bychom proto, aby na údržbu přispívaly i půjčovny koloběžek, lodí či restaurace podél Jizery, které z náporu turistů žijí, ale zatím se nám nedaří je k tomu přesvědčit," uzavřel starosta.