Stále před startovní čárou. Tak vidí aktuální situaci kolem plánované cyklostezky Greenway Turnov Svijany starosta Turnova Tomáš Hocke. V srpnu dokonce zastupitelé odmítli přijmout dotaci od krajského úřadu ve výši 280 000 korun na projektovou dokumentaci. Ne snad proto, že by o cyklostezku nestáli, ale proto, že podle některých pořád panují nejasnosti, kudy stezku pro cyklisty vést tak, aby byla nejen atraktivní, ale i bezpečná.

„Podle našeho názoru by cyklostezka neměla vést po hlavní silnici. Nesouhlasíme s úsekem do Přepeř, který je veden po silnici č. 610. Ta je hodně frekventovaná a tudíž i nebezpečná. Nebezpečná je pak i samotná křižovatka v Přepeřích, která je nepřehledná a je místem častých dopravních nehod," uvedl turnovský zastupitel Zbyněk Báča. Jeho kolega Vítězslav Sekanina pak dodal: „Nelíbí se mi, že budeme za několik set tisíc platit cyklostezku, s jejíž trasou nesouhlasíme. Ať si Přepeře s Příšovicemi udělají vlastní stezku nebo cyklopruh nezávisle na Greenway Jizera, mají-li tu potřebu."

Místostarostka Jana Svobodová namítá, že Turnov ze své pozice nemůže příliš mluvit do toho, kudy mají zúčastněné obce cyklostezku vést. Podle ní by se však přímo po hlavní silnici na Přepeře jezdit nemělo. Počítá se spíš s nově vybudovaným úsekem podél silnice a to po zatrubněném příkopu.

CYKLISTÉ SVOJI RADOST MUSÍ JEŠTĚ TLUMIT

To už zastupitele poněkud uklidnilo a na zářijovém zasedání už krajskou dotaci přijali. Peníze od kraje však pokryjí zhruba 30 % nákladů na projektovou dokumentaci, zbytek doplatí Turnov. Cyklisté ale svoji radost musí ještě tlumit. „Dokumentace má být zpracována do konce příštího roku. Ovšem kdy dojde k vlastní výstavbě, si vůbec netroufám odhadnout. Dříve než za dva, tři roky to ale nebude. Obávám se, že dohadování kudy přesně páteřní cyklostezku vést, bude během na hodně dlouhou trať," myslí si starosta Hocke.

Stezka by se navíc měla větvit, s čímž původní projekt nepočítal. „Dohodu o partnerství teď chce podepsat i obec Všeň, která předtím o cyklostezku zájem nejevila. Takže se dohodlo, že dojde k větvení páteřní trasy a to v Přepeřích, kde jeden směr povede na Příšovice a dál do Svijan a druhá větev zabočí na druhý břeh Jizery do Ploukonic a na Všeň. Cyklisté tak dostanou větší nabídku," uvedla Svobodová.