K nejoblíbenějším místům v zemi se řadí CHKO Český ráj, která je nejstarší chráněnou krajinnou oblastí v ČR. Podle sdružení Český ráj navštívilo vloni oblast 1,46 milionu turistů.

Turisty lákají vyhlášená skalní města, například Prachovské skály, kam loni zavítalo 120 000 lidí. Častým cílem jsou i památky. „U významných atraktivit návštěvnost mírně roste," uvedl ředitel sdružení Jiří Lukeš. V roce 2013 mělo sdružení údaje z 60 turistických míst, dohromady je navštívilo 1,26 milionu lidí.

Z památek měly loni největší návštěvnost Dětenice s téměř 153 000 turisty a Staré Hrady se 124 000. „V obou případech to není o cenné historické památce, ale o doprovodné nabídce. Je pestrá a jestli návštěvníci na něco slyší, tak na programy pro rodiny s dětmi," uvedl turnovský fotograf a spolupracovník sdružení Pavel Charousek. Právě rodiny s dětmi považuje za nejdůležitější návštěvnickou skupinu, která míří do Českého ráje.

Vedoucí Správy CHKO Český ráj Jan Mocek si všiml, že v posledních letech stoupá zájem o cykloturistiku, čemuž napomohlo i vybudování cyklostezky podél Jizery. Prodlužují se i pobyty. „Český ráj býval typický pro jednodenní a víkendovou návštěvnost, v posledních deseti až patnácti letech přibývá delších pobytů," uvedl Mocek.

Filmová turistika

Na popularitě také začíná získávat filmová turistika, v Českém ráji je přes 40 míst, kde se natáčela nějaká pohádka či film. K nejznámějším patří kultovní film Jak dostat tatínka do polepšovny, kdy malý Vašík šplhá s tátou (František Němec) na věže skalního města. První speciální turistické okruhy zaměřené na filmy vznikly před třemi lety, letos se Český ráj stane součástí celostátní kampaně Czechtourism. „Český ráj se objeví ve třech spotech," uvedl Charousek. I přes rozšiřující se nabídku je podle něj ale stále nedostatečná kvalita služeb. „Nejsou parkoviště, půjčovny, kvalitní zázemí, není ani skutečné návštěvnické centrum," řekl.

Obdobný názor má i Mocek, podle něj by se do vylepšení návštěvnické infrastruktury měli více zapojit i místní podnikatelé, kteří žijí z cestovního ruchu. Vedoucí správy CHKO naopak oceňuje, že se turisté chovají k přírodě lépe než v minulosti. „Každý rok se provádí sběr odpadků, které zůstanou po turistech v přírodních rezervacích. Třeba na Hrubé Skále jsme v minulosti odváželi až několik vozíků, v posledních letech toho je méně," uvedl. I tak ale podle něj musejí každý rok vynaložit řádově tisíce až desetitisíce korun na opravy návštěvnické infrastruktury poškozené turisty. Škody páchají nejen pěší, ale také cyklisté, rybáři a horolezci. Potíže působí také zloději. Loni například Správa CHKO Český ráj vybudovala pro turisty dvě meteorologické pozorovatelny ze dřeva, každá stála čtvrt milionu. „Na Žabakoru ji začal někdo před Silvestrem rozebírat. Škoda byla za 24.000 korun," uvedl Mocek.

V Českém ráji se nachází 24 chráněných území dvě národní přírodní památky, 11 přírodních rezervací a 11 přírodních památek. Krajinu v okolí Turnova, Mnichova Hradiště a Jičína zdobí 40 rybníků s důležitými hnízdišti vzácných ptáků. Na území CHKO žije zhruba 80 druhů chráněných živočichů a bezmála 50 druhů chráněných rostlin. Údržba území přitom není jednoduchá, správa CHKO se například stará o několik set luk a pastvin, dohromady jde asi o 200 hektarů.