Rekonstrukce divadla za 197 milionů korun trvala tři roky. Začala v listopadu 2020, první návštěvníky scéna přivítala loni v září. Autorem projektu je architekt Adam Rujbr z firmy Adam Rujbr architects s.r.o. U vítěze porota ocenila nejen samotnou stavbu, ale i komplexní přístup k historické budově jako městotvornému prvku.

I po přestavbě v divadle zůstala řada původních prvků. Zachovány byly např. původní krovy nebo klenby v kavárně. Nejstarší části rozlehlého objektu jsou z poloviny 14. století. Původně zde byla obytná zástavba, od začátku 20. století tělocvična a divadlo je zde od 30. let minulého století.

Ozdobou hlavního sálu je renovovaný skleněný lustr ze 70. let 20. století, který diváci znají z původního sálu. Na návštěvníky čekají komfortnější sedačky a lepší sklon hlediště, který dovolilo zvýšení stropu o necelé dva metry. Divadlo se může pochlubit klimatizací, výtahem, moderní technikou, špičkovým zvukem, novým orchestřištěm, dvěma dalšími sály pro komornější akce, třemi bary a kavárnou, která bude v provozu každý den bez ohledu na to, zda se zrovna koná představení či nikoliv.

Poznáte obec na fotografii?
FOTOHÁDANKA: Poznáte podle fotek a videa, o jakou obec se jedná?

Přestavba českolipského divadla uspěla i v kategorii staveb určených pro veřejnost. Cenu hejtmana získala výstavba Sociálního bydlení města Liberec – Na Žižkově. „Město má pečovat o své obyvatele a vytvářet jim důstojné podmínky pro život. Nový bytový komplex Na Žižkově, který poskytne kvalitní a dostupné bydlení, je určitě příkladem hodným následování,“ vysvětlil hejtman Martin Půta. Cenu Ministerstva průmyslu a obchodu vyhrála stavba objektu nukleární medicíny Krajské nemocnice Liberec.

V kategorii Soukromé stavby v letošním ročníku dominovaly stavby pro bydlení. Nominace se dočkaly dvě realizace chalup v Jizerských horách – Dům v Jizerkách a Chaloupka Dvě sestry. Vítězem se stala Vila Terasy, u které porota ocenila jak stavební a architektonické provedení, tak komplexní technologické řešení pro úsporu energií.

Pozornost poroty měly i realizace z kategorie Krajina a veřejný prostor. Opět se utkaly projekty zajímavé jak architektonicky, tak společensky. Nominaci získaly Malé vodní nádrže Habartice u Frýdlantu, českolipská lávka pro pěší a cyklisty Svárov-Kopeček a cenu pro vítěze získala realizace pasáže Ulička řemesel v Turnově.

Na sympoziu se představí i sklářský výtvarník Martin Janecký.
Nový Bor chystá hvězdné sklářské sympozium. Záštitu převzal prezident Pavel

V kategorii Junior – studentské projekty porotu zaujaly studentské návrhy tří studentek.  od Valentýny Zítkové a Elišky Klovrzové a vítězkou se stala Berenika Suchánková s projektem nazvaným Trojzemí – Krajinou Horní Lužice.

Vítězové obdrželi autorskou cenu, skleněnou vodováhu, kterou pro Soutěž Karla Hubáčka vytvořil v roce 2019 student umělecké sklářské školy v Železném Brodě Roman Mareš. Letos se přihlásilo celkem 26 staveb a 10 studentských projektů. Bližší informace o soutěži i o přihlášených stavbách je možno zhlédnout na stavbaroku.lk.