Lepší zázemí, přístup k moderním technologiím a zvýšení zájmu uchazečů o studium patří mezi primární cíle Center odborného vzdělávání (COV). To nově vznikne i na semilské střední škole a stane se součástí páteřní sítě vzdělávání Libereckého kraje.

Zastaralé vybavení učeben a dílen, které neodpovídá současným požadavkům, bude minulostí. Studenti oborů instalatér, elektrikář, zedník a požární ochrana na Střední škole v Semilech se budou učit v novém zázemí a budou mít k dispozici moderní pomůcky. „V původních zděných budovách dojde k rekonstrukci sociálních zařízení a v dílně pro truhláře a tesaře přibydou dřevoobráběcí stroje i speciální nářadí. Stávající budova školy a nově vybudované dílny budou propojeny,“ přiblížil projekt člen rady kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje Jiří Ulvr. Pokud vše půjde podle plánu, hotovo by mělo být za tři roky. „Pětaosmdesát procent finančních zdrojů má jít ze strukturálních a investičních fondů Evropské unie. Kraj se bude podílet 15 procenty ze svého rozpočtu,“ dodal Ulvr.

Podle ředitele semilské střední školy je její zařazení mezi nově budovaná Centra odborného vzdělávání významnou událostí v historii školy. „Nynější dílny jsou převážně malé a nedovolují další modernizaci vybavení. Navíc jedna budova pro odborný výcvik je montovaná dřevostavba s prošlou životností v havarijním stavu. Na jejím místě vznikne nová patrová stavba pro odborné vzdělávání,“ popsal aktuální situaci Petr Holubička.

Natěšené děti se dnes vracely do mateřských školek i v České Lípě. Po dvou měsících se školky vrátily do běžného režimu. Uvolnění vládních opatření proto uvítali i jejich rodiče.
FOTO: Školy v Libereckém kraji přivítaly další děti. Uzavření nesly těžce

Součástí projektu v Semilech jsou multifunkční cvičné stěny, interaktivní výukové moduly, výukové panely měření a zapojování, diagnostické panely, panely cvičných instalací, speciální nářadí a přístroje, vybavení učeben požární ochrany a další vybavení. „Naším cílem je vytvořit podmínky pro odborné vzdělávání studentů v úrovni 21. století. Sice jsme teprve na začátku projektu, čeká nás hodně práce, ale zároveň se těšíme na posun ve vzdělávání,“ doplnil Holubička. Podle něj je dalším plusem zvýšený zájem o studium na škole a fakt, že její studenti se dostanou k nejmodernějším technologiím a vybavení a budou velmi dobře připraveni do praxe.

Jeho předpoklady potvrzuje i ředitel Střední školy hospodářské a lesnické ve Frýdlantu Miroslav Kudrna. Vybudování COV zvýšilo zájem o technické, zemědělské, lesnické a zahradnické vzdělání, což se promítlo do počtu žáků přijímaných ve zmiňovaných oborech. „Uchazeči o vzdělání se mohou seznámit s novým zázemím a stroji prostřednictvím projektových dnů pro žáky základních škol na Frýdlantsku. Od roku 2019 jich proběhlo 18 a celkem je navštívilo více než 850 žáků z celého Frýdlantska,“ upřesnil Kudrna.

Liberecký kraj dlouhodobě podporuje kvalitní výuku středoškoláků. Navazuje na projekty, jejichž příprava začala v roce 2015. „Podařilo se zmodernizovat už 7 z 8 plánovaných Center odborného vzdělávání za zhruba 600 milionů korun,“ podotkl hejtman Martin Půta. Centra odborného vzdělávání vznikla například na Obchodní akademii, Hotelové škole a Střední odborné škole v Turnově, na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Kamenickém Šenově nebo Integrované střední škole ve Vysokém nad Jizerou.

Monika Říhová
Několikrát mě přepadl pocit zoufalství a beznaděje, říká dobrovolnice z Liberce

Projekt COV bude letos finišovat také na Střední škole řemesel a služeb v Jablonci nad Nisou. V zrekonstruovaných dílnách bude k dispozici linka na odlévání do ztraceného vosku, kde se dají odlévat i ta nejkomplikovanější díla, která nelze vyrobit běžnými metodami. Dílny budou vybaveny laserovým svařováním, gravírovacími přístroji, moderním 3D scannerem s tiskárnou a sklářskými kahany vyvinutými přímo pro školu. „Celá koncepce je pojata tak, abychom oslovili co nejvíce budoucích žáků z uměleckých a sklářských oborů nejen v našem regionu. Jablonecká bižuterie je celosvětově známým pojmem a společně se sklářstvím je pevně spjata s naší školou. Chceme tak stavět na našich tradicích a nové žáky rádi přivítáme v moderních prostorách reflektujících 21. století,“ zdůraznil ředitel školy Martin Kubáč.

Do budoucna by se měli lepších podmínek pro studium dočkat také žáci Střední průmyslové školy technické v Jablonci nad Nisou, Střední školy strojní, stavební a dopravní v Liberci a Střední zdravotnické školy v Turnově.