Sdělila to Severočeská vodárenská společnost (SVS), která zásobuje vodou většinu obyvatel Ústeckého a Libereckého kraje. Voda na severu Čech zdražuje každý rok, patří k nejdražším v České republice.

"Při průběžném vyhodnocování stavu našeho vodohospodářského majetku, sociálně - ekonomických parametrů, předpokládané výše inflace, trendu spotřeby vody a dalších skutečností jsme v konsensu s akcionáři zvolili variantu navýšení ceny vody o 2,1 procenta. Je to na spodní hranici možného cenového rozpětí," uvedl ředitel SVS Bronislav Špičák.

Na vývoj ceny vody na severu Čech má podle mluvčího společnosti Jiřího Hladíka vliv mimo jiné to, že nestoupá počet obyvatel. "Jen migrují v rámci regionu SVS do oblastí s nižší hustotou osídlení, čímž roste nákladovost na připojení jednoho obyvatele," uvedl.

Rozsah majetku SVS od vzniku v roce 1993 výrazně vzrostl, a to u vodovodů o pětadvacet procent, u kanalizací o šestapadesát procent a u čistíren odpadních vod o 232 procent. "S tím rostou náklady na údržbu a fungování celé soustavy," uvedl mluvčí.

Vliv na cenu má podle Hladíka i to, že z ceny vody si stát bere ve formě poplatků a DPH celkem 26 procent. Na provoz jde 41 procent a na obnovu majetku zůstává 33 procent. Majetek je podle Severočeské vodárenské společnosti daleko za svou životností. "Na jeho celkovou obnovu by bylo za současného tempa obnovy zapotřebí až 133 let," uvedl Hladík. Zvýšit objem prostředků na obnovu není podle něj možné, protože firma musí provádět i investice vyvolané legislativou.

Z celkové ceny tvoří vodné 49,68 koruny a stočné 48,32 koruny. "Nárůst 2,1 procenta v absolutním vyjádření znamená zvýšení ceny vody o 1,97 koruny za 1000 litrů vody ve srovnání s rokem 2015. Běžnou vanu si tak v příštím roce spotřebitelé napustí zhruba za 5,40 Kč a spláchnutí toalety vyjde na 0,30 až 0,60 Kč," dodal mluvčí.

SVS vlastní 458 severočeských měst a obcí. Společnost zásobuje vodou Ústecký kraj a podstatnou část Libereckého kraje, což je přes 12 procent českého území, na němž žije 1,14 milionu obyvatel.