Na pivovarském komíně se letos čápi poprvé objevili 23. března. V současné chvíli pečují o čtyři vajíčka, čapímu páru se v loňském roce podařilo odchovat tři mladé.

Do hnízda mohou lidé nahlédnout z vyhlídkové věže, která je vzdálená 35 metrů, tudíž nedochází k žádnému vyrušování čápů. Věž, na jejíž ochoz vede 176 schodů, je v dubnu otevřená o víkendech. Hnízdo také snímá 24 hodin denně kamera, přenos najdete na YouTube. Přenos z kamery je bez zvuku z důvodu jejího umístění na věži, kde se pohybují turisté.

Nejstarším čapím hnízdem v celé republice se mohou pochlubit v Jablonném v Podještědí. Čápi se tu zabydleli již v roce 1864. A i letos se ptačí párek vrátil. Zdroj: Deník/Vít ČernýHnízdo u bývalého pivovaru je údajně nejstarším u nás i ve střední Evropě. První zmínka o hnízdění čápů je v kronice města datována rokem 1864. V roce 2021 proběhla za pomoci techniky Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje oprava hnízda. Došlo ke zpevnění základu vrchní vrstvy komína a umístěn byl nový korpus hnízda, který byl vyhotoven speciálně pro Jablonné. Na tento korpus byla zpět umístěna vrstva hlíny a trávy z původního hnízda.

V Jablonném to není jediné čapí hnízdo, další se nachází u Pilského rybníka a i tam už párek čápů letos hnízdí.

Podívejte se: Smrže i májovky. Houbaři v kraji vyráží za prvními jarními úlovky

Zdroj: Petr Lukáš