VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Být prezidentem není lehká věc, říká Václav Helšus nejen o roli Masaryka

Liberec - „Teď máme příležitost státi se slušným národem. Nezáleží na velikosti, ale na slušnosti. Z toho pak může být i ta velikost."

3.2.2013
SDÍLEJ:

Liberecký herec Václav Helšus.Foto: Foto: Jan Škvára

Tahle slova pronáší jedna z postav ve hře pražského studia Ypsilon T. G. M. aneb Masaryk mezi minulostí a dneškem.

„Vzpomněl jsem si na to zvlášť v druhém kole prezidentských voleb, kdy bariéry padly a z klání dvou slušných lidí se stal multimediální masakr," říká představitel titulní role T. G. Masaryka herec Václav Helšus.

Nabralo tohle představení před volbami jinou dimenzi, jinou atmosféru? Situace byla v posledních dnech natolik vyhrocená, že lidé pravděpodobně chodili na představení s očekáváním nějakých aktuálních narážek, že budou stejně jako v minulosti vyhledávat určité věci mezi řádky, čekat narážky?
Asi vás zklamu, ale metoda práce Ypsilonky spočívá v tom, že už během zkoušek se původní a poměrně strohý scénář jednotlivými členy souboru rozehrává, že už se tam začínají objevovat různé špílce, narážky, komentáře, poznámky tak, jak je člověk pochytí na ulici, a to všechno se zabudovává do výsledného tvaru. V představení, kde se přiznává Masarykův vztah k ženám, rozpitvává se jeho biologický původ i jeho tvrdý postup proti komunistům na straně jedné a proti šlechtě na straně druhé, a to vše lehkou formou, aby se divák stal účastníkem, aby pocítil tehdejší atmosféru, by byla škoda kazit si to nějakými lacinými vtípky. Ten humor tam je. Například, když moje (tedy Masarykova) dcera Alice vejde ke mně do pokoje a všimne si na zemi dámské lodičky. „Kde se to tu vzalo?" ptá se mě. „Lodička? Asi odněkud připlavala," odpovídám. „Tato?!"

„No tak vážně," odpovídám jí. „Byl tu Baťa." „A ti přinesl jen jednu botu?!" „No to víš, Baťa."

Nebo když Alice vysvětluje, že jeden z jejích nápadníků má velmi těžkou práci, protože si předsevzal odnaučit pít dělníky ve Vídni. „Aby neměl," odpovídám jí. „Když to byli většinou Češi…"

Na který jiný moment diváci silně reagují?
Je tam taková scéna, kdy vystoupám na koně a během té doby se vždycky nahlas krátce zamyslím, co bych měl se sebou udělat, když mám TGM představovat. Předně bych měl být vyšší, o pár kil lehčí a mluvit vyšším hlasem. „Já bych věděl a co vy?" obracím se na diváky. „Čím začít? Třeba nebát se a nekrást a, dneska bych dodal, nestydět se za to!" A lidem v tu chvíli dochází, že největší lumpárnou téhle doby je to, že kdo naplňuje původní Masarykovo heslo, je často považován za hlupáka!

Jak jste posuzoval v kontextu historických událostí současnou prezidentskou kampaň, kterou bral národ na jednu stranu vážně, na druhou stranu ji proměnil v sérii vtipů. Přišel vám humor úměrný, nebo zlomyslný?
Na historicky první přímé volbě se mi líbilo, že český národ má novou mediální hračku a že to lidi ohromně baví, což je pro mě docela dobrá věc, protože otevírá možnosti, jak se dívat na politiku.

Není trochu málo považovat takto vážnou věc za hračku?
Děkuji za otázku. Rozhodně to nechci zlehčovat, to v žádném případě, ale mou profesí je dívat se na svět trochu zpovzdálí, z jiné stránky. A právě při takto důležitém rozhodování na světlo vyplynou věci, které jsou sice lidské, ale v dané situaci se jeví jako nemístné až komické. A mou povinností je, někde v sobě je uložit a někdy později na divadle použít.

Jak jste tímto pohledem posuzoval oba kandidáty?
Z pohledu profesionála mě bavilo dívat se na ně ve chvíli, kdy se ocitli v úzkých, kdy jim nemohl pomoci žádný štáb poradců a já měl šanci vidět toho člověka, jaký skutečně je. Hodnotil jsem je tedy nejen občansky, lidsky, ale i jako profesionál, z pohledu kumštu.

Kdo z nich byl podle vás lepší herec?
Každý z nich má svou silnou parketu a pak místa, kdy se ocitnul na tenkém ledě. Já je hodnotil spíš v těchto momentech, a tam neobstál ani jeden z nich.

Setkal jste se s nimi osobně?
Na jedno představení TGM byl pozván Karel Schwarzenberg, a protože se během náročných výjezdů někde s týmem zdrželi, režisér Jan Schmidt za námi přišel a řekl, že musíme chvíli počkat. Tak jsem mu na to řekl: „Já?! Já Masaryk, že mám čekat na knížete, když jsem mu ten titul sebral? Ale po představení za mnou přišel a poděkoval, že se mu přesto moje role líbila.

Jak se díváte na obrovskou angažovanost velké skupiny umělců, včetně herců právě při těchto volbách?
Je to přirozené, protože herci, za které mohu jako herec mluvit, mají téměř povinnost se vyjadřovat v silných emocích. Lidé to na nich mají rádi a je přirozené, že se vyjadřují krajně, vymezeně, žádný střed, jinak by to zavánělo šedí a nikdo by si jich nevšímal. Já nechci nikoho kritizovat, protože společenská angažovanost je věcí každého z nich. Byli vlastně nositeli toho, čemu já říkám nová lidová zábava v Čechách. Snažím se to brát trochu s nadhledem, je po volbách a teď přijde zase na řadu dennodenní práce a podle práce, tvorby, si jednotlivých kolegů a kolegyň vážím.

Změnila role nějak vaše vnímání osobnosti TGM?
Co se týče informací, tak spíš rozšířila pohled na velkou politiku. Když to vezmu ze svého ranku, z pohledu herce a jeho vciťování do role, tak u mě došlo ke zvláštnímu probuzení buněk v mozku, které dosud nikdy nebyly v situaci, kdy musely řešit úlohy, jež nikdy nenastaly. Stalo se mi už poněkolikáté pod vedením režiséra Jana Schmida, že mě pochopení role a její interpretace posunula dál. Je to hra o tom, že být prvním státním úředníkem v zemi je nelehký úděl. A mně se při těchto volbách zdálo, že na to v tom lítém předvolebním boji oba kandidáti nějak zapomínali.

Autor: Jana Švecová

3.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Potravinářství - Potravinářství Pekař 90 Kč

Pekaři PEKAŘ/KA - brigáda. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Noční provoz, úvazek: . Mzda min. 90 kč, mzda max. 110 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Práce na stálou noční směnu od cca 17:15 hod., končí se po dohotovení výroby (zpravidla mezi 1:45 - 3:00 hod. ráno), Obsluha strojů a zařízení včetně jejich čištění po dokončení výroby, ruční výroba, smažení koblih, manipulace s břemeny, DPP - brigáda na letní měsíce, pouze pro plnoleté, Hrubá mzda v závislosti na množství a kvalitě odvedené práce, Absolutně nekuřácké pracoviště - kouřit se nesmí ani o přestávce. Pracoviště: Jiří bláha - pekařská a cukrářská výroba, Švermova, č.p. 121, 460 10 Liberec 10. Informace: Jana Matějíčková, +420 485 102 216,775 733 938.

Stavebnictví - Stavebnictví Projektant ve stavebnictví 20 450 Kč

Stavební architekti ARCHITEKT VEŘEJNÉHO PROSTORU MĚSTA na odboru hlavního architekta Magistrátu města Liberec. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20450 kč, mzda max. 30740 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou, nástup je možný ihned, příp. dle dohody. Plat: 11. platová třída podle nař. vl. č. 341/2017 Sb. a poskytnutí dalších složek platu po zapracování včetně zaměstnaneckých výhod garantovaných kolektivní smlouvou. , Předpoklady: státní občanství ČR (případně i cizí státní občanství s trvalým pobytem v ČR), dosažení věku 18 let, způsobilost k právním úkonům, bezúhonnost, ovládání jednacího jazyka. Místem výkonu práce jsou budovy Magistrátu města Liberec a území správního obvodu města Liberce. , Požadavky: vysokoškolské vzdělání v oboru architektura (urbanismus); znalost problematiky území statutárního města Liberce, architektonických a urbanistických struktur a vazeb na území města; dobré komunikační schopnosti pro jednání s fyzickými i právnickými osobami, aktivní přístup k řešení problémů, schopnost systematické a koncepční práce; znalost problematiky legislativy a GIS v oblasti územního plánování; práce s PC (Microsoft Office, GIS, Internet apod.); řidičský průkaz skupiny B. Uvítáme: splnění kvalifikačních předpokladů podle § 24 zák. č. 183/2006 Sb. (není podmínkou), praxi ve veřejné správě a znalost území statutárního města Liberec. , Přihlášku i osobní dotazník lze stáhnout na webových stránkách města na adrese http://www.liberec.cz/okt/, Bližší informace k uvedenému výběrovému řízení jsou k dispozici na úřední desce Magistrátu města Liberec na http://www.liberec.cz/cz/magistrat-radnice/uredni-deska/volna-pracovni-mista/, Uzávěrka pro doručení přihlášek uchazečů je dne 4. května 2018.. Pracoviště: Statutární město liberec, nám. Dr. E. Beneše, č.p. 1, 460 01 Liberec 1. Informace: Miroslav Křepel, +420 485 243 761.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 23 000 Kč

Odborní pracovníci v oblasti rehabilitace FYZIOTERAPEUT/KA. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pro léčebnou rehabilitaci v Liberci, pobočka Pošta, hledáme šikovné fyzioterapeuty/ky. Náplní práce je cvičení se sportovci a pacienty po úrazech a operačních zákrocích, pro pacienty s onemocněným pohybového aparátu (děti i dospělí). Praxe výhodou., Místo výkonu: SAREMA LIBEREC s.r.o., Nám. Dr. E. Beneše,559/28, Liberec, 460 01, Požadované vzdělání: vyšší odborné, vysokoškolské, Nástup: ihned, Forma úvazku: plný, Mzda: od 23.000,- Kč/měsíc, Kontakt: Lenka Halamová, tel.: +420 777 104 650, e-mail: sarema@sarema.cz. Pracoviště: Sarema liberec s.r.o.-001, nám. Dr. E. Beneše, č.p. 559, 460 01 Liberec 1. Informace: Lenka Halamová, .

Výroba - Výroba Seřizovači 24 000 Kč

Seřizovači a obsluha konvenčních fréz FRÉZAŘ KOVŮ - OBSLUHA KONVENČNÍCH FRÉZ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Možnost zaučení na CNC, dovednosti práce na soustruhu vítány.. Pracoviště: Tlf, s.r.o., Slovanská, č.p. 781, 463 12 Liberec 25. Informace: Roman Foukal, +420 485 225 483,739 589 585.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Liberecká capoeira opět bodovala.

Čtyři medaile z mistrovství republiky získali capoeristé pro liberecký klub

Ještěd. Ilustrační foto

Lyže vymění za kola a nordic hole. V ještědském areálu startuje letní sezona

Podvyživenou fenku kdosi vyhodil za Jabloncem do bláta. Zemřela

Liberecký deník – Otřesný zážitek má za sebou jablonecká studentka. Při procházce našla v kaluži polomrtvou fenku. Za dvě hodiny u veterináře zemřela. Případ si zřejmě převezme policie.

Akrobacie s hlavou v kanálu, záchrana bobra a pohřeb motorkáře: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 19. dubna 2018.

Vojáci míří do Vesce. Liberec si připomene krvavou bitvu

Liberec – Jak to vypadalo, když na Keilově vrchu duněla děla a v Ostašově proti sobě bojovaly tisíce rakouských a pruských vojáků? Zakusit atmosféru jedné z největších bitev, která se na Liberecku odehrála, mohou lidé už během pátka a soboty.

Jak jsme žili v Československu: Vratislavický pivovar

Liberecko – Každý pátek přinášíme v tištěném vydání Deníku fotky, na kterých se s vámi podíváme do minulosti, do československé minulosti. Další díl naleznete v novinách už v pátek 20. dubna.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT