VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Být prezidentem není lehká věc, říká Václav Helšus nejen o roli Masaryka

Liberec - „Teď máme příležitost státi se slušným národem. Nezáleží na velikosti, ale na slušnosti. Z toho pak může být i ta velikost."

3.2.2013
SDÍLEJ:

Liberecký herec Václav Helšus.Foto: Foto: Jan Škvára

Tahle slova pronáší jedna z postav ve hře pražského studia Ypsilon T. G. M. aneb Masaryk mezi minulostí a dneškem.

„Vzpomněl jsem si na to zvlášť v druhém kole prezidentských voleb, kdy bariéry padly a z klání dvou slušných lidí se stal multimediální masakr," říká představitel titulní role T. G. Masaryka herec Václav Helšus.

Nabralo tohle představení před volbami jinou dimenzi, jinou atmosféru? Situace byla v posledních dnech natolik vyhrocená, že lidé pravděpodobně chodili na představení s očekáváním nějakých aktuálních narážek, že budou stejně jako v minulosti vyhledávat určité věci mezi řádky, čekat narážky?
Asi vás zklamu, ale metoda práce Ypsilonky spočívá v tom, že už během zkoušek se původní a poměrně strohý scénář jednotlivými členy souboru rozehrává, že už se tam začínají objevovat různé špílce, narážky, komentáře, poznámky tak, jak je člověk pochytí na ulici, a to všechno se zabudovává do výsledného tvaru. V představení, kde se přiznává Masarykův vztah k ženám, rozpitvává se jeho biologický původ i jeho tvrdý postup proti komunistům na straně jedné a proti šlechtě na straně druhé, a to vše lehkou formou, aby se divák stal účastníkem, aby pocítil tehdejší atmosféru, by byla škoda kazit si to nějakými lacinými vtípky. Ten humor tam je. Například, když moje (tedy Masarykova) dcera Alice vejde ke mně do pokoje a všimne si na zemi dámské lodičky. „Kde se to tu vzalo?" ptá se mě. „Lodička? Asi odněkud připlavala," odpovídám. „Tato?!"

„No tak vážně," odpovídám jí. „Byl tu Baťa." „A ti přinesl jen jednu botu?!" „No to víš, Baťa."

Nebo když Alice vysvětluje, že jeden z jejích nápadníků má velmi těžkou práci, protože si předsevzal odnaučit pít dělníky ve Vídni. „Aby neměl," odpovídám jí. „Když to byli většinou Češi…"

Na který jiný moment diváci silně reagují?
Je tam taková scéna, kdy vystoupám na koně a během té doby se vždycky nahlas krátce zamyslím, co bych měl se sebou udělat, když mám TGM představovat. Předně bych měl být vyšší, o pár kil lehčí a mluvit vyšším hlasem. „Já bych věděl a co vy?" obracím se na diváky. „Čím začít? Třeba nebát se a nekrást a, dneska bych dodal, nestydět se za to!" A lidem v tu chvíli dochází, že největší lumpárnou téhle doby je to, že kdo naplňuje původní Masarykovo heslo, je často považován za hlupáka!

Jak jste posuzoval v kontextu historických událostí současnou prezidentskou kampaň, kterou bral národ na jednu stranu vážně, na druhou stranu ji proměnil v sérii vtipů. Přišel vám humor úměrný, nebo zlomyslný?
Na historicky první přímé volbě se mi líbilo, že český národ má novou mediální hračku a že to lidi ohromně baví, což je pro mě docela dobrá věc, protože otevírá možnosti, jak se dívat na politiku.

Není trochu málo považovat takto vážnou věc za hračku?
Děkuji za otázku. Rozhodně to nechci zlehčovat, to v žádném případě, ale mou profesí je dívat se na svět trochu zpovzdálí, z jiné stránky. A právě při takto důležitém rozhodování na světlo vyplynou věci, které jsou sice lidské, ale v dané situaci se jeví jako nemístné až komické. A mou povinností je, někde v sobě je uložit a někdy později na divadle použít.

Jak jste tímto pohledem posuzoval oba kandidáty?
Z pohledu profesionála mě bavilo dívat se na ně ve chvíli, kdy se ocitli v úzkých, kdy jim nemohl pomoci žádný štáb poradců a já měl šanci vidět toho člověka, jaký skutečně je. Hodnotil jsem je tedy nejen občansky, lidsky, ale i jako profesionál, z pohledu kumštu.

Kdo z nich byl podle vás lepší herec?
Každý z nich má svou silnou parketu a pak místa, kdy se ocitnul na tenkém ledě. Já je hodnotil spíš v těchto momentech, a tam neobstál ani jeden z nich.

Setkal jste se s nimi osobně?
Na jedno představení TGM byl pozván Karel Schwarzenberg, a protože se během náročných výjezdů někde s týmem zdrželi, režisér Jan Schmidt za námi přišel a řekl, že musíme chvíli počkat. Tak jsem mu na to řekl: „Já?! Já Masaryk, že mám čekat na knížete, když jsem mu ten titul sebral? Ale po představení za mnou přišel a poděkoval, že se mu přesto moje role líbila.

Jak se díváte na obrovskou angažovanost velké skupiny umělců, včetně herců právě při těchto volbách?
Je to přirozené, protože herci, za které mohu jako herec mluvit, mají téměř povinnost se vyjadřovat v silných emocích. Lidé to na nich mají rádi a je přirozené, že se vyjadřují krajně, vymezeně, žádný střed, jinak by to zavánělo šedí a nikdo by si jich nevšímal. Já nechci nikoho kritizovat, protože společenská angažovanost je věcí každého z nich. Byli vlastně nositeli toho, čemu já říkám nová lidová zábava v Čechách. Snažím se to brát trochu s nadhledem, je po volbách a teď přijde zase na řadu dennodenní práce a podle práce, tvorby, si jednotlivých kolegů a kolegyň vážím.

Změnila role nějak vaše vnímání osobnosti TGM?
Co se týče informací, tak spíš rozšířila pohled na velkou politiku. Když to vezmu ze svého ranku, z pohledu herce a jeho vciťování do role, tak u mě došlo ke zvláštnímu probuzení buněk v mozku, které dosud nikdy nebyly v situaci, kdy musely řešit úlohy, jež nikdy nenastaly. Stalo se mi už poněkolikáté pod vedením režiséra Jana Schmida, že mě pochopení role a její interpretace posunula dál. Je to hra o tom, že být prvním státním úředníkem v zemi je nelehký úděl. A mně se při těchto volbách zdálo, že na to v tom lítém předvolebním boji oba kandidáti nějak zapomínali.

Autor: Jana Švecová

3.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 9 500 Kč

Účetní všeobecní Nižší účetní všeobecný. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9500 kč, mzda max. 12000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Jedná se o práci určenou pro OZP, TZP v chráněné dílně. Konkrétně o pomocné práce v účtárně., Životopisy posílejte prosím na hajek@spiralaturnov.eu. Pracoviště: L i b e r e c, Na Bojišti, č.p. 759, 460 07 Liberec 7. Informace: Tomáš Hájek, +420 602 209 626.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 17 500 Kč

Číšníci a servírky ČÍŠNÍK/SERVÍRKA. Požadované vzdělání: neúplné základní. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 17500 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Práce v příjemném prostředí rodinného podniku v blízkosti liberecké ZOO. Práce v Hospůdce/pivnici U Vozků. Obsluha zákazníků dle nabídky sortimentu alkoholických i nealkoholických nápojů.. Pracoviště: František vozka - hotel jezírko, Masarykova, č.p. 438, 460 01 Liberec 1. Informace: František Vozka, +420 482 710 407.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 20 000 Kč

Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: OC Olympia - firemní prodejna, Jičínská 1350, MB., práce za pultem firemní prodejny a v prostoru kavárny, přímý prodej včetně doplňování zboží, práce na pokladně, pomoc při závěrečném úklidu provozovny, otevřeno 7 dní v týdnu. začátek ranní směny v cca 6:00hod., odpolední směna končí ve 20:30 hod., Výhody: stravenky, flexipassy. Pracoviště: Pekařství a cukrářství jiří bláha s.r.o., Švermova, č.p. 121, 460 10 Liberec 10. Informace: Marcela Jiroušková, +420 735 177 725.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Lektoři dalšího vzdělávání 4 000 Kč

Lektoři dalšího vzdělávání LEKTOR/KA kurzu sklářství. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 4000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Školení bude probíhat ve firmě zabývající se výrobou skla a sklářských výrobků. Kurz se zaměří na teorii i praxi. Jde o 10 dnů školení v oblastech řezání skla, lisování skla a fusing (spékání a tvarování skla)., Uvedená mzda je za jeden den školení., V případě zájmu pošlete životopis na hr@vzdelavanimetis.eu, do předmětu e-mailu uveďte "Kurz sklářství".. Pracoviště: Ing. et bc. lenka štichauerová-006, Gutenbergova, č.p. 126, 460 05 Liberec 5. Informace: Radek Kahánek, +420 604 500 052.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tělocvična u základní školy v Bělíkově ulici má nové zázemí.

Tělocvična v Základní škole Bělíkova má nové zázemí

Videosouhrn 19. července 2018

Usmrcené oči Berouskových tygrů a širý, černý lán: prohlédněte si videa dne

Meteorologové slibují sluníčko, hygienici zase čistou vodu

Liberecký kraj – Studená fronta od severozápadu udělala čáru přes rozpočet předpovědím, které slibovaly tropický týden. Ten se zatím opatrně projevuje na jihu Moravy, kde teploty už zkraje týdne dosáhly 30 stupňů. Meteorologové ale slibují, že letních veder se dočkají i lidé na severu.

Sběrači podpisů pro referendum už jich mají šest tisíc

Liberec – Tři čtvrtiny potřebných podpisů už mají shromážděné organizátoři plánovaného libereckého referenda.

Liberecká plavkyně bodovala! Slavila třikrát úspěch

Liberec – V obrovském sportovním areálu v Šamoríně se na 2. ročníku Slovakia Swimming Masters Cup Šamorín skvěle prezentovala plavkyně z SPK Liberec Lenka Stluková. 

Nelegální obchod s tygry bujel i v Libereckém kraji

Českolipsko – /VIDEO/ Kauza "Tygří oko" vyústila v obří operaci TROFI a už dostává konkrétní obrysy. Celníci ve spolupráci s policií a Českou inspekcí životního prostředí odhalili nelegální obchodování s chráněnými zvířaty. Obviněni jsou tři muži, jeden z nich je už ve vazbě. Podle všeho chovatel Ludvík Berousek dodával tygry do tržnice SAPA, aby je pak mohli Vietnamci prodávat na černém trhu jako produkty čínské medicíny.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT