Rozhlédnou se tak po Jizerských horách, Krkonoších, Jablonci či Ještědu. Otevřeno bude od 10:30 do 16 hodin. „Hlásí nám pěkné počasí a lidé nás již bombardují žádostmi o otevření," přiblížil Jiří Řešátko, starosta města Lučany n. N., které rozhlednu vlastní. Rozhledna bude letos otevřena dříve, jinak tu sezóna začíná až od dubna.

Bramberk se stal loni kulturní památkou. I díky tomu město věří, že letos dosáhne na dotaci z Libereckého kraje na opravu střešní krytiny. „Ta má stát kolem tří set tisíc korun. Zcela na náklady města pak chceme opravit i spárování zdiva," doplnil Jiří Řešátko. Opravy by se měly uskutečnit ke konci sezóny.

13. srpna v okolí rozhledny proběhne další benefiční hudební festival pro Bramberk.

Historie

Stavbu rozhledny vedle na vrcholu Bramberk iniciovala a zaplatila lučanská sekce Německého horského spolku DGJI. Původní rozhledna byla dřevěná a její stavba byla dokončená v roce 1889.

Dřevěná konstrukce rozhledny byla několikrát poničena bouří a scházely peníze na její pravidelnou údržbu.

V roce 1910 padlo definitivní rozhodnutí nahradit starou a nefungující věž novou kamennou rozhlednou. Podařilo se dát dohromady potřebných čtrnáct tisíc korun a 16. července 1911 byl položen základní kámen stavby, která byla realizována dle projektu známého a zkušeného jabloneckého architekta Robert Hemmricha. Hrubá stavba 21 m vysoké věže z mohutných žulových kvádrů byla dokončena v říjnu 2011. Rozhledna byla slavnostně otevřena 16. června 1912 a byla krásným dárkem k 25. výročí trvání lučanské sekce horského spolku.

Rozhledna žila v symbióze s vedlejší chatou, která byla vyhlášenou restaurací. Tato idylická doba byla přetržena v roce 2008, kdy si nájemce chaty a věže oplotil pozemky a znemožnil tak turistům se k rozhledně byť jen přiblížit. Do této neutěšené situace naštěstí zasáhlo město Lučany , které si rozhlednu v roce 2010 pronajalo od správce konkurzní podstaty. Tehdejší zastupitelé města mezi sebou zorganizovali finanční sbírku, ze které se provedly nezbytné opravy, a tak se podařilo věž opětovně zpřístupnit veřejnosti. V roce 2012 tak mohla žulová dáma na Bramberku oslavit v plné síle své stoleté narozeniny.

V dubnu 2014 město koupilo rozhlednu ve veřejné dražbě za 2,5 miliónu korun. Tato, na poměry rozpočtu města astronomická částka, byla z velké části získána jako sponzorský dar od firem i jednotlivců, kterým nebyl osud lučanské dominanty lhostejný. Byla také založena veřejná sbírka na rozhlednu Bramberk, na kterou je stále možné přispívat účet 80039 963239399/0800, do textové zprávy příkazu se uvádí jméno dárce. „Dnes nám zbývá doplatit kolem jednoho sta tisíce korun," upřesnil starosta Řešátko.

Nového majitele získala také Chata Bramberk, a tak nezbývá než doufat, že bude postupně obnovena zašlá sláva tohoto nádherného a turisticky vyhledávaného místa.