„Nejčastěji zamrzají vodoměry v neobydlených či rekreačních objektech. Zaskočeni mohou být nejen majitelé rodinných a obytných domů, ale i zahrádkáři a rekreanti. Za ochranu vodoměru si odpovídá každý sám a náklady na výměnu vodoměru či zprovoznění zamrzlé přípojky se mohou vyšplhat na několik tisíc korun,“ uvádí mluvčí SčVK Iveta Kardianová s tím, že i přes časté varování došlo v roce 2018 k poškození 587 vodoměrů mrazem.

„Pokud máte vodoměr umístěn venku, v šachtě, přesvědčte se, že je dobře uzavřena. Poklop šachty by měl být přikryt tepelnou izolací. V případě, že mají uhodit silné mrazy, měl by být i samotný vodoměr řádně zateplen obalen tepelnou izolací, která k měřicímu zařízení nepropustí chlad.

Smědava je výchozím místem pro běžkařské trasy. Ilustrační foto.
Smědavu okupují lyžaři, obce chtějí další parkoviště

Důležitý je i materiál, který majitel k ochraně použije. K zateplení vodoměrů nejsou vhodné materiály, které vlhnou,“ zmiňuje Kardianová s tím, že chránit se musí i vodoměr, který je uvnitř domu.

„V případě, že je vodoměr vystaven nižším teplotám, je důležité obalit jej izolačním materiálem. Stejně tak zateplete i potrubí. Chodbu obytného domu, sklep či jinou místnost, ve které je vodoměr umístěn, uzavřete a zajistěte tak, aby se tam nedostal chladný vzduch zvenčí. Škody může napáchat i zapomenuté otevřené nebo rozbité sklepní okénko či dveře,“ připomíná na závěr Kardianová.