Baba a Panna. Pojmenování, které mnozí znají už od malička a nejeden z výletníků slyšel i historky, které se k nezvyklým jménům vypráví.

jedna z historek vzpomíná na dobu králů, kdy nechal jeden z tehdejších vládců hrad na starosti dvěma ženám matce a dceři. Obě se měly o hrad i panství dobře starat, ale chamtivost v nich zvítězila a začaly se hádat o tom, která z nich je důležitější, a tedy i jediná nejmocnější, předurčená k vládnutí. Tak se rozkmotřily, že ta starší z žen obsadila menší a širší věž a mladší zase tu vyšší a štíhlejší. Z oken pak na sebe pokřikovaly a hádaly se, až začali lidé věžím říkat podle jejich obyvatelek Panna a Baba. A jak dlouho se hádaly? Měsíce, možná i roky. Až z ničeho nic utichly. A kam se poděly? Nikdo neví, možná se do země propadly.

Otevřeno každý den

Nejenom historky, ale především historii a zajímavosti týkající se hradu Trosky teď mohou návštěvníci slýchávat každý den. Správa hradu totiž na zkoušku otevírá hrad Trosky i v některá pondělí.

„Přestože bývá zvykem mít na památkách alespoň jeden zavírací den, vyšla správa hradu vstříc prázdninovým návštěvníkům a byl zahájen zkušební pondělní provoz," potvrdila Lucie Spálenská z Národního památkového ústavu, do jehož správy Trosky patří.

Ve vybrané pondělky 16. 7., 30. 7., 13. 8. a 27. 8. je tato dominanta Českého ráje veřejnosti zpřístupněna od 8.30 hodin do 17.30 hodin.

„Zpřístupnění památky je zkušební. Na základě zájmu turistů a po zhodnocení celkového dopadu na provoz i z pohledu personálního se rozhodne, jestli budou Trosky v budoucnu v letních měsících přístupné běžně každý den," doplnila Lucie Spálenská.

Státní hrad TROSKY

Zřícenina gotického hradu, založeného koncem 14. století pány z Vartenberka, je jedním ze symbolů Českého ráje. Vybudování hradu na dvou strmých čedičových skaliscích učinilo z Trosek nedobytný hrad, který nepokořili ani husité. Při prohlídce se návštěvník seznámí s historií Trosek a může vystoupat na hradní věž „Babu" či na vyhlídku pod věží „Panna"; obě místa skýtají jedinečné výhledy do okolí. V červenci a srpnu hrad nabízí i příležitostné ukázky chovu a výcviku dravých ptáků.

Otevírací doba:(začátek poslední prohlídky je shodný s koncem otevírací doby) květen srpen: úterý neděle: 8.30 - 17.30 hod., září: úterý neděle: 8.30 - 16.00 hod. (parkování 200 m od hradu, nejbližší železniční stanice Ktová 3 km)

Tel.: 481 313 925 email: trosky@liberec.npu.cz, www.hrad-trosky.eu

Natáčené filmy (díly seriálů):Putování za českými čerty, Magické hory, Tajemství Toma Wizarda

Focení ano, bez poplatku. Na pokladně drobné občerstvení.

Pro rodiny s dětmi výlety po okolí:

Trosky - turistické trasy, lze spojit s návštěvou soukromého muzea panenek v Troskovicích - příležitostné ukázky sokolnictví během celé sezóny

Příznivce trampských písní srdečně zveme na hudební festival„Trosecký širák" dne 18. 8. 2012. Romantická krajina a hrad Trosky jsou tou nejhezčí kulisou pro poslech písní a příjemně strávený den.