VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Autobusáci se bouří. Půjdou do stávkové pohotovosti

Liberecký kraj - Formou protestu někteří řidiči společnosti BusLine poukazují na nedůstojné mzdy a požadují revize veřejných zakázek.

1.10.2015 1
SDÍLEJ:

Ilustrační snímekFoto: Deník

„Jsem v práci třeba tři sta padesát hodin a dostanu nějakých patnáct tisíc korun. Myslíte, že to je adekvátní? Mně to tedy moc nepřipadá," vypráví řidič autobusu patřící firmě provozující dopravu v Libereckém kraji.

Nejspíše usedne za volant 15. října v reflexní vestě. Zareaguje tak na text memoranda s názvem Jablonecká výzva. „Je to nejlevnější řešení. Reflexní vesta bude vztyčeným ukazováčkem všem, které bude náš protest zajímat," poznamenal Jiří Kuchynka, předseda jablonecké Základní organizace Odborového svazu dopravy (ZO OSD), řidič autobusu společnosti Busline.

ZO OSD v Jablonci při společnosti BusLine vydala dokument Jablonecká výzva. Ten má do akce povolat řidiče autobusů doslova z celé republiky. Cílem projektu je podle odborářů napravit negativní dopady veřejných soutěží na zaměstnance dopravních společností.

Veřejné zakázky jsou soutěženy podle Zákona č. 137, o veřejných zakázkách, kdy hlavním kritériem je cena, a to cena nejnižší. Vzhledem k tomu, že všichni účastníci soutěží mají v podstatě stejnou režii, tzn. náklady na PHM, náhradní díly, autobusy atd., je tedy jejich jedinou možností jak ušetřit, snížit náklady na výplaty a benefity zaměstnanců.

„Chceme nastartovat jednání o minimální mzdě řidičů autobusů, protože, pokud ta bude jasně dána, promítne se i do finančních modelů cenových nabídek jednotlivých dopravních firem, ve kterých by měla být pro všechny stejná," poznamenal Kuchynka.

„S textem memoranda Jablonecká výzva jsme obeznámeni a k obsahu nemáme výhrady. Jsme přesvědčeni, že nyní by mělo dojít k jednání zástupců jednotlivých odborových organizací v rámci tripartity," poznamenal Radek Chobot, výkonný ředitel společnosti BusLine.

Cílem Jablonecké výzvy je podle odborářů personálně stabilizovat tuto službu veřejnosti, aby byla náležitě a profesionálně vykonávána. „O nutnosti Jablonecké výzvy nás přesvědčily zkušenosti ze zatím jediného kraje, který dokončil soutěž na zajištění dopravy v Ústeckém kraji. Tam díky nízkým nabídkovým cenám dochází k fluktuaci kvalitních řidičů a tím pádem i k snížení kvality poskytované služby v dopravě směrem k cestujícím, a potažmo i zadavateli," popsal předseda odborů.

Jablonecká výzva má čtyři body. Odboráři chtějí donutit veřejné zadavatele, aby při zadávání veřejných soutěží na třeba až 10 let bylo jasně zakotveno v zadání, že mzda řidiče je jedna z hlavních a jasných položek.

Dále chtějí revizi veřejných zakázek, tzv. na cenu, kde jediným kritériem byla nejnižší cena. V budoucnu by měl existovat dialog na úrovni Odborového svazu, krajských úřadů a vedení firem tak, aby se u chystaných soutěží včas znal klíč, jakým způsobem bude mzda řidičů určována.

A konečně chtějí mzdy, jež by byly rozumné a to vzhledem k náročnosti a odpovědnosti jejich práce.

„Nechceme, aby byl náš projekt brán jako poškozování společností a veřejné dopravy jako takové. Naopak chceme docílit jejího zkvalitnění a zamezit účasti v soutěžích firmám, které nabízí dumpingové ceny. Díky používané legislativě dopravní společnosti chudnou a nemohou zaplatit své lidi," doplnil Jiří Kuchynka.

Vladimír Mastník, krajský radní pro dopravu:

"Liberecký kraj si rozhodně váží náročné a zodpovědné práce všech řidičů. Jejich situaci vnímáme a snažíme se jí řešit v rámci porad s dopravními společnostmi. Lze souhlasit s tím, že nedostatek zkušených kvalitních řidičů má významný podíl na bezpečnost silničního provozu a zejména cestujících.

Problémem zůstává současná legislativa, která neumožňuje zadavatelům vypsat výběrová řízení, ve kterých by mohla být stanovena minimální mzda řidičů autobusů.

Prostřednictvím jmenované hodnotící komise byl Liberecký kraj průkopníkem, když v rámci stávající zakázky na výběr dopravců pro uzavření smluv o službách v přepravě cestujících ve veřejné linkové osobní dopravě k zabezpečení stanoveného rozsahu dopravní obslužnosti Libereckého kraje pro období od roku 2014 do roku 2024, momentálně v řešení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, nechal zpracovat v rámci hodnocení nezávislé odborné posudky. Ty se zabývaly posouzením nabídnuté ceny výkonu i s dopadem na rozložení ceny do mezd řidičů."

Autor: Jan Sedlák, ČTK

1.10.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Ostatní specialisté v oblasti techniky TECHNICAL 50 000 Kč

Ostatní specialisté v oblasti techniky TECHNICAL PROJECT LEADER. Požadované vzdělání: bakalářské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Rychnovská 383, 463 42 Hodkovice nad Mohelkou, Požadujeme AJ, RJ aktivně na úrovni rodilého mluvčího, předchozí zkušenosti a perfektní znalost v oblasti technického rozvoje, zkušenosti s elektromechanickými systémy, znalost MS project, DFMEA, zpracování analýz, schopnost vedení týmu, prezentace společnosti klientům, perfektní organizační schopnosti, schopnost rozhodování, pečlivost a profesionalitu, zaměření na kvalitu a požadavky klientů, Zaslat životopis e-mailem, popř. se hlásit předem telefonicky. Pracoviště: Monroe czechia s.r.o., Rychnovská, č.p. 383, 463 42 Hodkovice nad Mohelkou. Informace: Tereza Vodehnalová, .

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 15 000 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři PROVOZNÍ ZÁMEČNÍK, ÚDRŽBÁŘ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Práce na 3 měsíce, Hlásit se e-mailem, telefonicky nebo osobně ve čtvrtek od 9.00 do 12.00 hod.. Pracoviště: Yarox s.r.o.-002, Husova, č.p. 58, 463 43 Český Dub. Informace: Yuriy Kuziv, +420 774 424 375.

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 17 360 Kč

Odborní pracovníci v administrativě a správě organizace REFERENT ODDĚLENÍ ÚZEMNÍHO PLÁNOVÁNÍ na odboru hlavního architekta Magistrátu města Liberec. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17360 kč, mzda max. 26110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou, nástup je možný ihned, případně dle dohody., Platová třída 9. se základním tarifem v rozpětí 17.360 Kč až 26.110 Kč (podle zápočtu let odborné praxe). Poskytnuty budou i ostatní složky platu a zaměstnanecké výhody garantované kolektivní smlouvou. , Předpoklady: úředníkem se může stát fyzická osoba, která je státním občanem ČR (příp. i cizím stát. občanem a má v ČR trvalý pobyt), dosáhla věku 18 let, je způsobilá k práv. úkonům, je bezúhonná, ovládá jednací jazyk a splňuje další předpoklady pro výkon správních činností stanovené zvláštním předpisem. , Požadavky: minimálně střední vzdělání s maturitní zkouškou technického směru, koncepční uvažování, komunikační dovednosti pro jednání s právnickými i fyzickými osobami, schopnost spolupracovat s ostatními členy pracovního týmu složeného z koncepčních pracovníků; základní přehled v oblasti územního plánování, orientace v zákonu č. 183/2006 Sb., v platném znění; práce s PC (Microsoft Office), řidičský průkaz skupiny B. Uvítáme splnění kvalifikačních předpokladů podle § 24 zák. č. 183/2006 Sb., stavební zákon, v platném znění, práci s geografickým informačním systémem apod., praxi ve veřejné správě a znalost území ORP Liberec. , Přihlášku i osobní dotazník lze stáhnout na webových stránkách města na adrese http://www.liberec.cz/okt/, Bližší informace k uvedenému výběrovému řízení jsou k dispozici na úřední desce Magistrátu města Liberec na http://www.liberec.cz/cz/magistrat-radnice/uredni-deska/volna-pracovni-mista/, Uzávěrka pro doručení přihlášek uchazečů je dne 4. dubna 2018.. Pracoviště: Statutární město liberec, nám. Dr. E. Beneše, č.p. 1, 460 01 Liberec 1. Informace: Miroslav Křepel, +420 485 243 761.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 120 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) ZEDNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ŘP sk. B, Práce možná i na dohodu o provedení práce nebo na dohodu o pracovní činnosti, na plný i zkrácený úvazek, Hlásit se předem telefonicky. Pracoviště: Stavohome s.r.o., Bilejova, č.p. 661, 463 03 Stráž nad Nisou. Informace: Petr Žampa, +420 725 839 673.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Povrchový důl Turów.

Vláda schválila 60 milionů kvůli Turówu

Surikata.
4

FOTO: S příchodem jara se v liberecké zoologické zahradě narodila další mláďata

Soutěž Památka roku Libereckého kraje se koná již potřetí

Liberecký kraj – Kraj vyhlašuje třetí ročník soutěže Památka roku Libereckého kraje 2017, jejímž smyslem je prezentace úspěšných obnov kulturních památek.

Sobotka o ústavním puči, výbuchy v Kladně a Keinkauf Land: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 22. března 2018.

Jeden korálek pro Horníkovou. Svým úspěchem potěšila trenérky

Liberec - Malé liberecké moderní gymnastky absolvovaly první závod jarní sezóny na Jabloneckém korálku v Jablonci.

Obžalovaný Rumun měl zavraždit známou, škrtil i svou přítelkyni

Liberec – Starostlivý partner i surový násilník. Rozporuplnými výpověďmi svědků pokračovalo ve čtvrtek u krajského soudu v Liberci hlavní líčení v případu 32letého Rumuna Maria Ailieseie, který je obžalovaný z toho, že v srpnu 2016 brutálně zavraždil 24letou Valentinu Poshtakovou. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT