Aplikace mimo jiné láká i na výlet do Kyjovského údolí v nitru národního parku. „Krásná procházka jedním z nejhezčích míst Českého Švýcarska. Poslouchejte šumění lesa, relaxujte. Vhodné i za horkého počasí, kdy vás skály zchladí v tomto ikonickém prostředí,“ vybízejí autoři. Je to jedna ze sedmnácti tras, které tým mapovačů připravil na pomezí Česka, Německa a Polska na území dvou národních parků a několika chráněných krajinných oblastí. Hendikepované turisty nebo ty s dětským kočárkem nabízené trasy zavedou do Českého i Saského Švýcarska, z Krompachu do Hochwaldu nebo mezi Liberec a Jablonec.

Dohromady se podařilo na sedmnácti trasách zmapovat šedesát nejrůznějších objektů od hotelů až po zahradu hornolužického sedláka. „Mapování prováděli samotní vozíčkáři, kteří dokážou nejlépe posoudit a zhodnotit všechny požadavky na bezbariérovost. Mapovali jsme podle metodiky Pražské organizace vozíčkářů, kterou převzalo i Ministerstvo pro místní rozvoj. Mapovaly se jak samotné objekty, tak i trasy přímo v přírodě,“ vysvětluje jeden z jedenácti mapařů Aleš Černohous, který připravoval podobné trasy například v Děčíně. Zároveň pracuje jako peer mentor, tedy člověk pomáhající jiným zdravotně postiženým prostřednictvím své osobní zkušenosti s hendikepem.

Tomáš Mandát při psí fyzioterapii
I psy bolí záda nebo za krkem, masáž jim pomůže, říká fyzioterapeut Tomáš Mandát

„Mapování pro mne bylo zajímavé. Například jsem zjistil, že mohu bez obav vyrazit z Děčína vlakem do Bad Schandau, kde po cyklostezce dojedu k přívozu a pokračuji dál. Vše bezbariérově,“ říká Černohous, který na podobném projektu pracoval před deseti lety, kdy dělal společně s obecně prospěšnou společností České Švýcarsko bezbariérového průvodce po regionu.

Cestování bez omezení

V rámci celé přípravy aplikace a jejího následného představení proběhlo několik workshopů s místními podnikateli a správci přírodních i kulturních památek. „Právě pro ně je zpětná vazba přímo od osob s reálným omezením velice cenná. Zpřístupnění pensionu, turistické trasy nebo kulturní památky pouze prostřednictvím daných norem a předpisů je jen polovička úspěchu. Jen drobnosti, které často vidí například lidé na vozíku, mohou udělat z místa opravdu bezbariérový prostor,“ vysvětluje Jana Panáčková z projektu Disway.

Ilustrační foto
Hotelům v Ústeckém kraji ubylo hostů. Lidé šetří, jezdí víc na jednodenní výlety

Vozíčkáři se musí popasovat s omezeními, nad kterými zdravý člověk jen mávne rukou. Mnohdy se setkávají s paradoxy. „V San Franciscu jsme narazili na skvěle vybavený bezbariérový pokoj, ale ve druhém patře bez výtahu. Na Moravě zase bylo ubytování s dobře vybavenou koupelnou, ale v pokoji tolik nábytku, že se tam s vozíkem nedalo pohybovat,“ popisuje další úskalí pro lidi na vozíku spoluautorka Disway Trails Marie Harcubová, která i přes svá omezení navštívila přes 35 zemí.

Samotné mapování tras začalo před přibližně dvěma lety v děčínské firmě Good Sailors, projekt Disway Trails včetně naprogramování aplikace zabral celý loňský rok. Aplikaci si je možné stáhnout v Google Play nebo v App Store. Její autoři počítají s tím, že se počet nabízených tras i prověřených objektů postupem času zvýší.