Zrní v nedávné době zažili nejvíce úspěchů. Loni vydali desku Soundtrack ke konci světa, která se líbila posluchačům i kritikům a stali se objevem roku 2012 v soutěži Anděl. I toto ocenění podle zpěváka pomohlo návštěvnosti jejich koncertů. V rozhovoru povídal Jan Unger o koncertech, Andělech, fanoušcích, remixech, jiných kapelách i plánech.

V Jablonci jste hráli úplně poprvé. Ale na koncertě jste říkal, že vystupujete hodně v Liberci.

V Liberci máme hodně velkou fanouškovskou základnu. Měli jsme tu známého, který nás zval na akce v Liberci a v okolí. V Jablonci jsme nikdy nehráli.

Užili jste si koncert?

Každý koncert je něčím specifický a zvláštní. Člověk neumí popsat, co to je. Je to nějaké kouzlo koncertu. Na tomhle koncertu jsem nevěděl, jestli se to už děje nebo se to neděje, jestli to má tu největší šťávu nebo nemá.

Jaké tu máme publikum? Byli jste s ním spokojení?

Určitě nás znali a byli to fanoušci.

Hrajete už dvanáct let. Kdy nastal ten zlom, kdy jste se více proslavili? Teď je o vás hodně slyšet. Bylo to cenami Anděl?

Já bych tedy neřekl, že jsme se proslavili. (Smích) Tím, jak hrajeme dlouho, tak se to postupně vypracovalo. Republiku už jsme objeli mockrát. Takže i tím jsme se přirozeně dostali do povědomí.

Druhá věc je, že se nám loni povedla dobrá deska. Fakt asi naše nejlepší. Měla úspěch mezi kritiky i fandy. Andělé tomu asi taky hodně pomohli. Překvapuje mě, jak moc tomu pomohli. Lidé hodně věří na nálepky. Všude na všech plakátech se teď píše Zrní, vítěz Anděla. Najednou chodí mnohem více lidí. Je dobře, že existuje cena, která dokáže zpropagovat, doufám, kvalitní hudbu.

Změnily se vaše osobní životy soutěží Anděl?

To ne. Lidé nás nepoznávají. Jsme okrajový žánr.

Takže fanynky za vámi nepřijdou?

Ano, na koncertě ano. Je tam znát, že hodně lidí chodí kvůli té ceně. Do té doby nás neznali. Jsme pro ně teď více mediální. Na ulici nás nikdo nepoznává (smích).

Překvapilo mě, že ve vaší hudbě je i beat box a teď po koncertu tu pouští zvukař i remixy.

Remixy vyrobil náš zvukař. Vydali jsme vinyl. Kdo si ho koupí, získá kartičku s kódem, na kterém je ke stažení naše deska i remixy. Myslím, že je to pět písniček z té desky.

Vím, že to muzikanti nemají moc rádi, ale jaký žánr hrajete?

Žánry neřešíme. Máme rádi, když je ta hudba uvěřitelná. Když jde z lidské podstaty. Asi máme nejraději… Já nevím, to je asi jedno. Nemáme rádi metal, funky. Nelíbí se nám žánrová hudba, když si někdo jede na tom žánru. Máme rádi, když ta hudba proplouvá. Když člověk vymýšlí písničku, tak mu přijde, že je pro ni dobrá nějaká forma. Nejlíp se oživí nějakým žánrem. Někdy nás překvapí, jaký žánr pro tu věc funguje. Teď děláme třeba techno věci. Nejlepší je, když si sama písnička řekne o žánr, abychom ji správně dostali ven.

Dneska máte tričko Rolling Stones. Máte je rád?

Oni měli letos padesát let… Ctím je. Je to kapela, která vymyslela spoustu krásných písniček. Nejsme žádní uctívači, hipíci. Máme rádi Beatles, Stouny, Pink Floyd, U2, R.E.M. Lidi, co umí dělat dobrou muziku, která promlouvá k lidem.

Já jsem v poslední době docela popíkář. Baví mě písničky, co fungujou. V kapele děláme hodně alternativu. Snažíme se je zpracovávat po svém. Koukat se na ně z neotřelých pohledů. Vždycky musí být stěžejní, aby to byla dobrá písnička.

Napadlo vás, že byste udělali nějakou předělávku od jiné kapely?

To už ne. Dělali jsme to dřív. Začínali jsme tak. Dělali jsme Velvet Underground a Pink Floyd. Zhlédli jsme se v nějakých vzorech.

Teď už nemáte nějaké vzory?

Už se to rozlítlo. Máme spoustu hudby a vlivy, které každý má, tím, že každý poslouchá spoustu muziky různých žánrů, tak se to mísí v nás a podle toho vznikají různé písničky.

Na jabloneckém koncertu jste hráli nějaké nové věci, o co šlo?

Ano, dvě nové písničky. Jsou z připravované desky. Teď jsme nahráli singl, první písničku. Celou desku budeme vydávat v březnu.

Co je u vás nového a co připravujete?

Nejvíce se soustředíme na vánoční koncert, který máme v Praze v kostele svatého Šimona a Judy. Organizujeme si to sami. Chce to hodně starostí a peněz, aby to vyšlo. Musíme zařídit zvuk, světla, catering, šatny, záchody… Je to hodně starostí. Chtěli bychom si užít takový výjimečný zážitek.

Takže ten koncert bude akustický?

Ještě přesně nevíme, musíme to přímo v tom kostele vymyslet. Určitě tam bude nějaké omezení. Hlasité věci by kostel nezvládl. Bude to 21. prosince.

Hodně kapel teď dělá společné koncerty Wohnout a Tři sestry, Vypsaná fixa s Mňága a Žďorp nebo Visacím zámkem. Napadá vás nějaká kapela, se kterou byste si chtěli zahrát?

My jsme měli společný koncert v Lucerně v Praze s kapelou Poletíme?. A budeme s nimi hrát na Flédě. Tyhle koncerty jsou přitažlivé v tom, že si fanoušci jedné kapely poslechnou i tu druhou, kterou by normálně neslyšeli, nešli by na ni…

Několikrát jsme taky hráli s kapelou Květy. Důležité je, aby si ti lidé sedli. Jsme si sympatičtí. Nejde ani o to, jaký hrajete žánr. I když Květy jsou nám i žánrově dost blízko. Poletíme? hrají úplně jiný žánr. Hrají veselou našlapanou muziku, ale je to jedno, podstatné je, že si navzájem věříme a máme se rádi.